KOŠICE, BRATISLAVA. Americká basketbalistka Denise Wilsonová hrá dnes v Košiciach a zrejme aj na Slovensku posledný zápas. Jedna z najlepších hráčok košickej Cassovie po nedeľnom rasistickom útoku odchádza domov. „Chcem ísť domov, chcem byť s ľuďmi, ktorých mám rada,“ hovorí Wilsonová, ktorá je podľa šéfa klubu stále v šoku.
„Takéto útoky treba trestať,“ hovorí podpredseda vlády Dušan Čaplovič. O prípad sa zaujíma americké veľvyslanectvo.
Košice sú krajom s najnižším počtom rasovo motivovaných útokov na Slovensku, povesť tolerantného mesta strácajú. V novembri tam dvaja výrastkovia brutálne zbili dievča len preto, že bola polovičná Kubánka.
V januári napadli v Bratislave na ulici rabína Barucha Myersa, vo februári politológa Grigorija Mesežnikova.
„Nepridáva to krajine, záleží na tom, ako budú reagovať oficiálne orgány, treba to razantne odsúdiť,“ povedal Mesežnikov.
V nedeľu popoludní sa 26-ročná basketbalistka košickej Cassovie Denise Wilsonová mala stretnúť s priateľom. Na zastávke električky ju začali obťažovať dvaja muži s vyholenými hlavami, oblečení do maskáčov.
Keď sa im snažila vysvetliť, že nevie po slovensky, vynadali jej do negrov, a vyzývali ju, aby sa vrátila, odkiaľ prišla.
Naháňačka po meste
Mladá žena sa v šoku snažila ujsť. Prenasledovali ju z Námestia osloboditeľov až do reštaurácie McDonald's na ulici Protifašistických bojovníkov. Celý čas sa jej vyhrážali a nadávali.
Bránila sa stoličkou. „Volala o pomoc, ale ľudia sa radšej odvracali,“ hovorí prezident basketbalového oddielu Alexander Farkašovský.
Z reštaurácie skínov vytlačil šéf prevádzky. Policajti boli na mieste za niekoľko minút. Druhá hliadka medzitým rasistov zadržala.
27-ročný Ivan S. a o šesť rokov mladší Karol M. sú obvinení z podnecovania rasovej nenávisti. Zatiaľ sú na slobode, prokurátor žiada, aby ich okresný súd vzal do väzby. Návrh na domovú prehliadku súd odmietol. O prípad sa zaujímala aj americká ambasáda.
Nič neľutujú
Ivan S. bol už trikrát súdne trestaný pre násilnú trestnú činnosť. V roku 2004 dostal podmienečný trest za podporu a propagáciu skupín smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd. Karol M. je obžalovaný z výtržníctva, a vedú sa proti nemu aj ďalšie trestné stíhania. V oboch prípadoch napadol Rómov.
„Útok na mladú Američanku nebol teda náhodný. Ohrozovali ju absolútne cieľavedomo. Svoje zmýšľanie dávali jasne najavo dokonca aj výpoveďami na polícii. Nič neľutujú,“ povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Skínom hrozia až tri roky väzenia.
„Mrzí ma, že dvaja grázli dokážu pokaziť dobré meno Košíc, ktoré sú známe svojou toleranciou. Denise mala záujem podpísať s nami zmluvu na ďalší rok. Nakoniec z toho nebude nič,“ povedal Farkašovský.
„Od nedele je v totálnom šoku. Nebola na tréningu, má vypnutý telefón, bojí sa vyjsť na ulicu,“ hovorí o Wilsonovej. Povolaním advokát zastupuje Američanku aj v trestnom stíhaní oboch skínov.
Rasizmus zažila až na Slovensku
Denise pochádza z Južnej Karolíny, hrala basketbal za Univerzitu Mississippi, ligu vo Fínsku, v Nemecku i vo Švajčiarsku. Nikdy nikde sa však s rasizmom nestretla.
Na včerajší tréning pred dnešným zápasom play off s Nitrou už inak veselá, priateľská a otvorená dievčina prišla, ale aj pri rozhovore mala v plachom pohľade strach.
V pondelok mala Wilsonová podpísať zmluvu na ďalší rok. Zmluvu na ďalšie obdobie nepodpíše, sama však vraj nie je rozhodnutá, či definitívne odchádza, alebo sa do Košíc vráti. „Musím si to ešte premyslieť.“ „Tešili sme sa aj my, aj ona. Nič z toho nebude. Strácame dve hráčky. Družstvo mala posilniť aj jej priateľka. Teraz si to rozmyslela,“ hovorí prezident klubu Alexander Farkašovský.
Incident šokoval aj spoluhráčky a trénerku Michaelu Hanesovú.
„Spočiatku sme neverili, že je to pravda. Bála som sa o ňu, či sa jej nič nestalo. Je to naše slniečko a zároveň najväčší dráč. Bolo by mi veľmi ľúto, keby nás opustila. Pokúšam sa ju ešte presvedčiť.“
Neútočia len nacisti
Na Slovensku väčšinou útočia mladí neonacisti. Útoky tých starších však bývajú agresívnejšie,“ povedala Marcela Pilousková zo združenia Ľudia proti rasizmu. Slovne podľa nej útočia aj ľudia, ktorí nie sú neonacisti.
Povedať, či počet útokov klesá, alebo stúpa, sa podľa Pilouskovej nedá. Informácie o útokoch sa nie vždy dostanú na verejnosť, k združeniam poskytujúcim pomoc alebo k polícii. „Stali sa prípady, keď polícia vôbec nechcela pripustiť, že sa útok stal.“
Seye: V Dubnici by ma nenapadli
Mladý futbalista Mouhamadou Seye imigroval na Slovensku zo Senegalu, keď mal 16 rokov. Dostal sa do utečeneckého tábora v Brezovej pod Bradlom. Najskôr hral za brezovský dorast, od roku 2006 hrá za Dubnicu našu najvyššiu súťaž. V tejto sezóne je jej najlepším strelcom.
„Mňa nikdy nenapadli,“ hovorí. „Stretám sa iba s nadávkami. Fyzicky ma nikdy nenapadli, len slovne,“ vysvetľuje. Hoci slovné nadávky sám zľahčuje, prekážajú mu.
„Čo by som mal robiť?“ Biť sa podľa neho nemá význam a bola by to hlúposť.
Seye chápe chuť basketbalistky Wilsonovej zbaliť si veci a odísť. Keby sa cítil na Slovensku ohrozený, tiež by nezostával. „Určite má dôvody, prečo chce odísť. Možno preto, že je baba, tak sa bála. Ja sa takej blbosti nebojím,“ povedal.
Seye hovorí, že zatiaľ sa mu stalo len dva alebo tri razy, že ho cestou cez park niekto urážal za to, že je černoch, alebo mu nadával do opice. „Radšej som odbočil. Zvykol som si, že niekto nie je so mnou spokojný, pretože som černoch, tak čo môžem robiť?“
Húkanie počas zápasu je podľa neho bežné. Keď hrá Dubnica v Trnave alebo v Nitre, húkajú diváci skoro na každom zápase. „Ja som s tým vyrovnaný. Slovenský fanúšik je taký. Nerobím si z toho ťažkú hlavu.“
Rasistické nadávky však Seye nepočúva len od divákov, ale aj od protihráčov. „Znie to neuveriteľne, ale pozor si na to nedávajú a Slováci to majú v krvi.“
Hovorí, že je vyrovnaný s tým, že nie každý ho má rád. V Dubnici to však vraj neplatí a myslí si, že tam by ho ani fyzicky nenapadli. Možno niekde inde.
Marcela Glevická
Extrémizmus v roku 2007
155 trestných činov s rasovým motívom,
o 33 trestných činov menej ako rok predtým,
88 objasnených,
9 objasnených dodatočne,
22 pod vplyvom alkoholu,
14 skutkov spáchali maloletí,
39 skutkov spáchali mladiství,
125 stíhaných ľudí.
Zdroj: polícia
Mňa nikdy nenapadli, stretám sa iba
s nadávkami.
Mouhamadou Seye, futbalista Dubnice
Brutálni útočníci sú na slobode
KOŠICE. Najbrutálnejší rasový útok za posledné roky sa stal vlani v novembri v Košiciach, kde inak polícia zaznamenala najmenej podobných činov na Slovensku. Dvaja výrastkovia brutálne zbili a dokopali na sídlisku Furča dievčinu kubánskeho pôvodu pre farbu pleti a dredy. Utrpela viacnásobné zranenia ruky, hlavy a trupu.
Tínedžerov vzali na návrh prokurátora do väzby, dnes sú na slobode. Za jedného sa zaručil brat, druhý písomne sľúbil, že bude spolupracovať, a nebude ďalej páchať trestnú činnosť. Vyšetrovanie prípadu sa podľa prokurátora končí.
Za ublíženie na zdraví s rasovým motívom hrozí 5- až 12–ročné väzenie. Trestná sadzba u neplnoletého je polovičná.
(sen)