BRATISLAVA. Ľudia chcú žiť dlhšie a zdravšie. Technológie v zdravotníctve to zohľadňujú. Zdravotná starostlivosť preto stojí viac. Drahšie sú napríklad zdravotnícke zariadenia, metódy liečenia či výskum. Náklady na zdravotníctvo stúpajú aj preto, že ľudia sa dožívajú stále viac rokov a rodí sa menej detí. Odborníci varujú, že zlá demografia postihne nielen dôchodkové systémy, ale aj zdravotníctvo. K tomu sa u nás pridáva aj zlý zdravotný stav populácie.
Bude to drahšie
Peňazí z verejných zdrojov bude menej, do zdravotníctva bude musieť prísť viac súkromných financií, tvrdia odborníci. V opačnom prípade nás čaká zvýšenie daní, zdravotných odvodov, alebo štát bude musieť vziať peniaze iným rezortom.
„Ak sa dnešný systém financovania zdravotníctva nezmení, začnú sa otvárať nožnice medzi príjmami a výdavkami a po roku 2025 môže byť v zdravotníctve ročný deficit vyše 80 miliárd korún,“ uvádza sa v analýze Inštitútu pre zdravotnícku politiku. To je takmer jeden a pol percenta HDP. Značný nárast nákladov na zdravotníctvo v budúcnosti potvrdzuje aj ďalšia štúdia. Pracovná skupina Európskej komisie pre starnutie populácie tvrdí, že výdavky na zdravotníctvo stúpnu z 5,4 percenta HDP v roku 2010 na vyše šesť percent v roku 2025. Znamená to, že do zdravotníctva pôjde vyše šesť percent zo všetkých zdrojov, ktoré sa v ekonomike vytvoria. „Výdavky v zdravotníctve budú rásť, nech by sa urobili akékoľvek opatrenia,“ povedal na konferencii o stratégii financovania zdravotníctva u nás člen Bankovej rady Národnej banky Ľudovít Ódor.
Dane alebo súkromné zdroje
Možností, ako financovať zvyšujúce sa náklady v zdravotníctve, je viac. „Treba zvýšiť prevenciu, transparentnosť a efektívnosť v rámci zdravotníctva,“ myslí si Ódor. Efektivita napríklad znamená zníženie počtu nemocníc, oddelení v stratových nemocniciach a lôžok, čím sa môžu ušetriť peniaze na kvalitnejšie zdravotnícke prístroje. Peniaze sa dajú do systému naliať aj cez vyššie dane a odvody. Ódor to nepovažuje za vhodné riešenie. „Popri efektívnosti je lepšou cestou zvýšiť podiel súkromných výdavkov v zdravotníctve,“ povedal Ódor. Peter Pažitný z Inštitútu pre zdravotnícku politiku povedal, že peniaze môže do zdravotníctva priniesť aj zjednotenie vymeriavacieho základu pre dane a odvody.
Autor: Ľuboš Jančík © SME