Zdroje v zdravotníctve sa v uplynulých rokoch výrazne zvýšili. O kvalite zdravotnej starostlivosti sa to však povedať nedá. Prečo?
„Dnes nikto úplne presne nevie, čo sa v zdravotníctve deje. Chýba veľa informácií. A v stave, keď nemáte spoľahlivé údaje, si rôzne záujmové skupiny pomerne ľahko presadzujú svoje záujmy. Zdroje unikajú a klesá efektívnosť.“
Čo je do budúcnosti kľúčové pri financovaní zdravotníctva?
„Treba zvýšiť efektívnosť vynakladania peňazí, ktoré sú k dispozícii. To sa dá rôznymi spôsobmi. Ako som už spomenul, problém je aj v tom, že máme málo informácií najmä o finančných tokoch a cenách výkonov. Do systému treba pritiahnuť oveľa viac súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.“
Motivuje zisk, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti fungovali efektívnejšie?
„Veľká väčšina inštitúcií by mala fungovať na princípe zisku.“
Aj zdravotné poisťovne by mali fungovať na princípe zisku? Donedávna to tak bolo. Vláda im to právo odňala.
„To je ťažká otázka. Definícia týchto inštitúcií nie je celkom šťastná. Nie sú to skutočné poisťovne. Nevykonávajú poistnú činnosť. Momentálne je to priebežne financovaný systém, podobne ako prvý dôchodkový pilier. Poisťovne len prerozdeľujú medzi poskytovateľov poistné, ktoré je v skutočnosti daňou. Treba sa zamyslieť nad novým predmetom ich činnosti.“
A čo zisk?
„Mali by byť určitým spôsobom zainteresované na tom, aby znižovali náklady. Za to by mali dostať odmenu. Ak sú tieto inštitúcie schopné zaistiť vyššiu efektivitu zdravotnej starostlivosti, majú nárok na určitú odplatu.“
Ako by mali poisťovne fungovať, aby to nebolo len o vyberaní a rozdeľovaní peňazí?
„Malo by byť viacero pilierov. Základná starostlivosť by mala byť financovaná z priebežného systému. Potom by mohol existovať systém povinného pripoistenia na zdravotné riziká. Tento druhý pilier by mohol financovať napríklad náklady na pobyt a stravu pacientov v nemocnici. Napokon by mal existovať aj dobrovoľný systém pripoistenia, ktorý by poskytoval ľuďom vyšší nadštandard.“
Čo nás čaká, ak sa v zdravotníctve neurobia žiadne zmeny?
„Analýzy z Česka hovoria, že okolo roku 2050 sa z peňazí, ktoré by sa vybrali zo zdravotného poistenia, mohla pokryť len časť zdravotných výkonov.
Aké je riešenie?
„Zvýšiť efektívnosť, vytvárať si rezervu do budúcnosti napríklad cez súkromné poistenie, cez ktoré by sa peniaze ukladali na osobný účet poistenca.“
Čo si predstavujete pod efektívnosťou?
„Treba napríklad zvážiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti.“
Dejú sa v našom zdravotníctve potrebné zmeny?
„Do istej miery teraz už áno. Vláda sa správa fiškálne rozumne. Ten tlak na efektivitu, ktorý sa pomaly dostáva do všetkých rezortov a ktorý sa bude zvyšovať, je aj v zdravotníctve. Otázne je, do akej miery sa to podarí presadiť. To je veľmi ťažká úloha pre akúkoľvek vládu, bez ohľadu na politické zafarbenie.“
Autor: ľja