BRATISLAVA. Ministerka práce Viera Tomanová včera potvrdila, že chce zmeniť systém dedenia úspor v druhom pilieri. „Rozhodne vstúpime do dedenia,“ povedala. Dodala, že dôchodkové peniaze by mali aj po dedení slúžiť na výplatu penzií.
Skutočnosť, že za dôchodkové peniaze, ktoré sú navyše nezdanené, si dedičia môžu kúpiť napríklad elektroniku, kritizoval minulý týždeň riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek. Ak totiž sporiteľ zomrie skôr, ako si uplatní nárok na dôchodok z druhého piliera, jeho úspory zdedia pozostalí. „Dedenie dôchodkových úspor je absolútne navádzanie na trestný čin,“ zdôraznil minulý týždeň Bernátek.
Hovorca ministerstva práce Michal Stuška včera povedal, že zmeny v dedení úspor nebudú súčasťou najbližšej novely zákona o dôchodkovom sporení. Tá by mala platiť od januára.
Dôchodkové úspory nechcú zdaniť
Štátny tajomník Peter Sika ešte minulý týždeň navrhol, aby sa úspory zosnulého sporiteľa pripísali na dôchodkový účet jeho dediča v druhom pilieri.
Ministerka Tomanová včera vylúčila možnosť, že by sa dôchodkové úspory zdaňovali. „Sú to nezdanené peniaze, ale to neznamená, že by sa mali zdaňovať.“ Rovnako sa od myšlienky zdaňovať dôchodkové úspory včera dištancoval aj Bernátek. „Ja som len povedal, že si to určite všimne ministerstvo financií.“
Opozícia v dedení úspor problém nevidí
¶Opoziční poslanci nevidia dôvod na zmenu systému dedenia dôchodkových úspor. „Viem si to predstaviť len ako možnosť voľby,“ reagovala poslankyňa za SDKÚ Iveta Radičová. Dodala, že tieto peniaze môžu nakoniec občania vložiť do tretieho piliera, a tak si sporiť na dôchodok.
Poslankyňa za SMK Klára Sárközy úvahy ministerstva práce nechcela komentovať s tým, že návrh zatiaľ nevidela na papieri. „Z Bernátkových vyjadrení som šokovaná. Nemyslím si, že je to zlé, ak niekto môže dediť úspory,“ povedala Sárközy.
Viktor Kouřil z VÚB Generali DSS pripustil, že možno nie je správne, ak sa dôchodkové úspory môžu použiť na spotrebu. Ak by návrh na použitie dedičstva len presunutím na dôchodkový účet dediča prešiel, DSSky by naďalej za správu týchto peňazí inkasovali odmenu.
Podľa exministra práce Ľudovíta Kaníka ide len o ďalší pokus vlády, ako nabúrať celý dôchodkový systém.
„Ja za tým cítim snahu možno aj niekoho z DSS,“ povedal Kaník.
Čo sa môže zmeniť
Sporiteľ zomrie skôr, ako si uplatní nárok na dôchodok:
Čo platí dnes: Priamy nárok na úspory zosnulého v druhom pilieri si podľa súčasného zákona môže uplatniť oprávnená osoba, ktorú sporiteľ počas života určil v zmluve uzatvorenej s DSS. Ak ju neurčil, oprávnenou osobou sa stávajú v poradí manželka alebo manžel, deti, rodičia, osoby žijúce v spoločnej domácnosti viac ako jeden rok. Ak nie sú, nastupuje dedičské konanie.
O čom uvažuje ministerstvo: Úspory zosnulého sporiteľa by sa pripísali oprávnenej osobe na jej dôchodkový účet v druhom pilieri. Zatiaľ nie je jasné, čo by sa stalo s úsporami zosnulého, keby jeho dedič nebol v druhom pilieri. Alebo čo bude s úsporami zosnulého, ak dedičovi vznikne nárok na penziu napríklad až o 30 rokov.
Sporiteľ začne poberať dôchodok z 2. piliera:
Čo platí dnes: Za časť úspor si kúpi doživotnú rentu v životnej poisťovni. Časť úspor mu potom DSS vyplatí jednorazovo alebo v dohodnutých mesačných splátkach.
Ministerstvo uvažuje o zmene hotovostnej výplaty úspor. Zatiaľ nie je známe, akým spôsobom.