BRATISLAVA. Koaličným partnerom predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu neprekáža, že podľa dokumentov z archívu Ústavu pamäti národa kradol v Rakúsku autá a na Slovensku vykradol obchod.
Premiér Robert Fico, ktorý si Slotu vybral za koaličného partnera a z poslanca ho povýšil na člena koaličnej rady, jeho konanie neodsudzuje. Spochybňuje informácie Ústavu pamäti národa (ÚPN).
„Predseda vlády viackrát vyjadril svoj názor na nízku dôveryhodnosť zväzkov ŠtB, najmä voči osobám, ktoré v minulosti emigrovali,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
Sedemnásťročný Slota mal vykradnúť obchod v obci Koš v roku 1971 a zakrátko na niekoľko dní emigrovať do Rakúska, kde mal vykrádať autá. Keď po jeho štvorčlennej skupine išla polícia, vrátil sa s kamarátom späť na Slovensko.
Predsedu SNS včera bránila správou, že jej predseda nikdy nekradol. Slota sa k prípadu nebude vyjadrovať.
Plný register?
Za krádeže Slota nikdy odsúdený nebol, v archíve ÚPN nie je ani vyšetrovací spis z jeho emigrácie. Súd ho vtedy odsúdil na podmienečný trest.
V policajných archívoch záznamy o vykradnutí obchodu z toho obdobia už pravdepodobne tiež nie sú. V archíve ministerstva vnútra v Levoči záznam hľadali, ale zatiaľ ho nenašli. Archivujú tam len závažné trestné činy a vykradnutie obchodu, pri ktorom mali spôsobiť škodu za 22tisíc korún, do tejto kategórie nepatrí.
Slota bol v minulosti podľa týždenníka Plus 7 dní právoplatne odsúdený trikrát.
V máji 1979 ho mal okresný súd v Rožňave ako 24ročného odsúdiť za to, že opitý napadol po hádke Ladislava B. Spôsobil mu pomliaždeniny na tvári a krvné podliatiny. Dostal trest v podobe zrážok zo mzdy.
V roku 1983 sa postavil pred Okresný súd v Prievidzi za to, že ako vedúci banský technik dal svojim podriadeným nesprávny pokyn, na základe ktorého vznikol na pracovisku požiar.
Taký istý problém nastal na jeho pracovisku aj o rok, ale vtedy ho amnestovali. V prvom prípade dostal ročný podmienečný trest.
Fico: Mladícka bitka
Premiér nedávno kritizoval sudcu Ústavného súdu Juraja Horvátha, že súdi napriek tomu, že bol právoplatne odsúdený za daňový delikt. Dnes má už trest, tak ako Slota, zahladený.
Predseda vlády podľa Glendovej na výroku o Horváthovi trvá. Zároveň položil denníku SME otázku „ako chce Slotovu mladícku bitku porovnať a spájať s týmto prípadom“.
Slota včera nezdvíhal mobilný telefón, v pondelok na otázku o vykrádaní odpovedal „vy ste všetci šialení“ a zložil. Hovorkyňa SNS Jana Benková v platenej správe spochybnila dôveryhodnosť dokumentov v ÚPN. Ústav vedie nominant SNS Ivan Petranský.
„Spisy ŠtB žiadny zo súdov neuznal ako dôkaz, pretože nie sú hodnoverné a nezakladajú sa na objektívnych skutočnostiach,“ napísala Benková. Ak by boli informácie pravdivé, vtedajšia moc by si podľa nej nenechala ujsť príležitosť Slotu potrestať.
Benková vyzvala televíziu Markíza, ktorá informáciu zverejnila, aby sa Slotovi ospravedlnila. Médiá podľa nej na predsedu SNS útočia, aby prekryli krízu v opozícii. SNS novinárov vyzvala, aby Slotovi netelefonovali a posielali otázky písomne hovorkyni.
Opozícia: Fico by mal žiadať vysvetlenie
Minulosť a majetkové pomery Jána Slotu jeho koaliční partneri nekomentujú.
„Nemám chuť sa k pánu Slotovi vyjadrovať. Nech sa vyjadrujú ostatní politici, ja som sa navyjadroval dosť. Každý je strojcom svojho šťastia alebo nešťastia,“ povedal podpredseda vlády a Smeru Dušan Čaplovič. O Slotovi sa ako jediný v koalícii už na verejnosti vyjadroval kriticky, bolo to však v súvislosti s maďarskou menšinou.
„Nevyjadrujem sa,“ povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Mlčal aj Ján Kovarčík z HZDS. „Je to jeho súkromný problém a mal by si ho vyriešiť. Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal.
Pobúrená je opozícia. „Pán Slota by mal takéto informácie ihneď objasniť,“ myslí si Pavol Frešo z SDKÚ. „Konať by mal aj asi jeho najbližší politický priateľ Fico, ktorý veľmi rád moralizuje a stavia latky pre iných. Mal by od neho žiadať vyjadrenie,“ povedal poslanec.
Daniel Lipšic z KDH hovorí, že postoj koalície je farizejský. Na jednej strane žiada odchod ústavného sudcu Juraja Horvátha, ktorý bol právoplatne odsúdený a „neprekáža im, že na koaličnej rade sedí človek, ktorý má pomerne plný trestný register“.
(mož)
Oficiálne chudák, čo žije ako boháč
Ján Slota užíva obrovský majetok, ktorý oficiálne nie je jeho. Zákony sú naňho prikrátke.
Verejní činitelia musia priznávať a zverejňovať svoj majetok. Na Slovensku platí aj zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Pre politikov je však veľmi jednoduché zákony obísť a zároveň im vyhovieť. Vypĺňanie majetkových priznaní, ktoré sú povinní robiť každoročne, nič nehovoria. Stačí, ak politik napíše, že vlastní auto, pričom nemusí uviesť, či má auto hodnotu dvesto tisíc alebo dva milióny korún.
Príkladom, ako sa dajú obe veci obchádzať, je práve Ján Slota známy záľubou v luxusných autách i v nákladnom spôsobe života. Poslanec v majetkovom priznaní za rok 2006, keď bol primátorom a aj poslancom, uvádza, že zarobil 3 133 172 korún. Len auto, na ktorom jazdí, má hodnotu oveľa vyššiu. Majiteľom vozidiel však nie je Slota, ale oficiálne ľudia jemu blízki.
Najčastejšie je to jeho bývalý osobný tajomník Georges Gansé. Vlastní dom, v ktorom má Slota byt. Firma tohto Beninčana je tiež majiteľom lietadla, na ktorom Slota lieta, aj vily na chorvátskom ostrove Rab, kde šéf SNS často dovolenkuje.
Jedno z jeho áut Porsche Cayenne bolo napríklad podľa Plus 7 dní evidované na zamestnanca pekárne Mariána Hodasa.
Zákon o ochrane verejného záujmu pritom zakazuje politikom prijímať dary, ale ten Občiansky zákonník definuje ako prevod vlastníckych práv, čo v prípade automobilov neplatí.
Zákon nepočíta s tým, že by politik mohol mať taký vzťah k majetku ako Slota.V takýchto prípadoch by pomohol zákon o preukazovaní pôvodu majektu, ktorý už od roku 2005 stojí na Ústavnom súde. Súd pozastavil jeho platnosť a stále o ňom nerozhodol.
Ak by platil, ľudia, ktorí Slotovi požičiavajú svoj majetok, by preukazovali, či mali príjmy na to, aby ho mohli legálne nadobudnúť a či príjmy zdanili.Ak by to nedokázali o majetok by prišli.
(mož)