LEVICE. Na farmách v Dolných Semerovciach a Rimavskej Sobote sa objavila veľmi agresívna forma moru ošípaných. Celé chovy – vyše sedemtisíc a štrnásťtisíc zvierat – postupne likvidujú a odvážajú do kafilérie.
Európska komisia dostala správu v sobotu a vydala zákaz vyvážať bravčové mäso a jatočné zvieratá zo Slovenska.
Chovy vlastní dánska spoločnosť PID-Agro. Ostatné štyri chovy firmy preveria postupne.
Klasický mor ošípaných sa na zvieratách prejavuje hnačkami, kašľom, horúčkou a dýchacími problémami.
„Tieto ošípané spočiatku nemali typické príznaky moru, skôr zápalu pľúc. Štyri z nich napokon uhynuli. Výsledky v laboratóriu vo Zvolene potvrdili klasický mor ošípaných, ktorý bol v okrese naposledy pred vyše desiatimi rokmi,“ povedal Ján Števko, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Leviciach a regionálny veterinárny lekár. Zvieratá v Semerovciach sa nakazili vodou z vodojemu. Zdrojom nákazy bola divá zver.
Určili ochranné pásma
Veterinár v Semerovciach nariadil „radikálne ozdravenie chovu“, a vymedzil ochranné pásmo s polomerom tri kilometre a pásmo dohľadu s polomerom desať kilometrov. Pre chovateľov tam platia opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazy. Ošípané nesmú presúvať ani drobní chovatelia.
Priestory farmy dezinfikujú, stráži ich polícia a súkromná bezpečnostná služba. Ľudia a autá oprávnení tam vstúpiť musia prejsť dôslednou očistou. Patria k nim aj pracovníci špecializovanej firmy, ktorí zvieratá usmrcujú a vo vodotesných kontajneroch odvážajú v sprievode polície do kafilérie v Nitre.
Informovali až včera
Ministerstvo pôdohospodárstva včera informovalo, že v sobotu bola na mieste expertná skupina vedená ústredným riaditeľom veterinárnej správy Jánom Pliešovským.
Opatrenia Európskej únie sa týkajú aj ďalších produktov z prasiat – napríklad spermií či embryí. Európska komisia situáciu sleduje, v pondelok ju prehodnotí jej výbor pre potravinový reťazec a zdravie zvierat. Mor ošípaných v chovoch nezaznamenali u nás od roku 2005, sporadicky sa vyskytuje u diviakov. Vo februári ho potvrdili u uhynutého diviaka v Bielovciach, takisto v okrese Levice.
Vírus sa šíri vzduchom, vodou či krmivom, ktoré sa nedá sterilizovať. Z uhynutého nakazeného diviaka môže vírus preniesť havran, potkan či líška.
Niektorí veterinári tvrdia, že riziko šírenia vírusu potrvá, kým sa neznížia stavy diviačej zveri.
Poľovníci to odmietajú. „Klasický mor ošípaných je živený chovom vo veľkofarmách a ak unikne do prírody, rozširujú ho diviaky. Treba dôsledne oddeliť veľkochovy od voľnej prírody,“ povedal Dušan Kraniak zo závodu Lesy SR v Leviciach. Zabrániť styku chovu s divou zverou musia chovatelia aj dnes.
Posledné prípady
rok 2003 – farma Nitrica a Dolné Vestenice (4286 zlikvidovaných ošípaných), farma RPD Koš (1952), farma v Ruskovciach a v Kostolnej Vsi (370), farma Opatovce nad Nitrou (664)
rok 2004 – farma Mašková (324), farma VVO Lučenec (5914)
rok 2005 – farma Pleš Agrodružstva Rapovce (851)
(čtk)