BRUSEL. Český exprezident sa včera tak trochu vrátil na začiatok svojej politickej kariéry. Stál na čele ľudí, ktorí sa rozhodli bojovať proti totalitným režimom.
Práve pod patronátom Václava Havla začala včera v Bruseli slávnostne pôsobiť Európska nadácia pre demokraciu (EFDP), ktorá má podporovať šírenie slobody za hranicami únie.
„Európska únia má povesť opatrného, zdržanlivejšieho subjektu než napríklad Spojené štáty. O to dôležitejšie je, aby sa v podpore demokracie a slobody jasne a jednoznačne prejavovala,“ povedal včera Havel.
Spolu proti neslobode
Nadácia je konglomerátom pätnástich organizácií z Európy zameraných na podporu demokracie a má fungovať ako celoeurópske koordinačné fórum pre aktivity v tejto oblasti. Jadro tvorí česká nezisková spoločnosť Člověk v tísni a holandský Inštitút pre zastupiteľskú demokraciu.
Ako povedala Kristína Prunerová z novovzniknutej nadácie, v ideálnom prípade jej ľudia budú pracovať ako výkonný nástroj európskej zahraničnej politiky tam, kam inštitúcie únie a vlády z rôznych dôvodov nemôžu.
„Chceme pomáhať miestnym opozičníkom v ťažkých regiónoch, ako napríklad na Kube alebo v Bielorusku. Brusel nemôže financovať tamojšie neoficiálne, z hľadiska režimu často kriminálne hnutia. Musia ísť vždy cez vládu, čo obmedzuje pomoc. My môžeme ísť rovno
k nim,“ hovorí Prunerová.
Havel a spol.
Z rovnakého dôvodu považuje nadáciu za „veľmi užitočnú“ sám Havel, ktorý stojí na čele jej rady patrónov.
Okrem neho je tam napríklad bývalý nemecký prezident Richard von Weizsäcker alebo donedávna šéf holandskej diplomacie Bernard Bot či francúzsky politik a bývalý predseda Európskej komisie Jacques Delors.
„Vždy som sa zasadzoval o rešpekt a ľudské práva a chcem
v tom v rozumnej miere pokračovať i bez politickej funkcie. Byť patrónom tejto nadácie bola ponuka, ktorá sa neodmieta,“ povedal Václav Havel.
Bývalý český aj československý prezident má podobných vstupov po odchode z politiky za sebou viac. Podpísal list svetových štátnikov vyzývajúci svet k zodpovednosti za Zimbabwe, alebo sa angažuje v otázke ľudských práv v Barme či Bielorusku.
Chladná Európska únia
Nadácia rozbieha činnosť
s rozpočtom 2 milióny eur. Väčšinu peňazí do nej vložili partnerskí Holanďania a 2,5 milióna korún prispel aj český štátny rozpočet.
V budúcnosti by Európska nadácia pre demokraciu rada čerpala peniaze aj z rozpočtu Európskej únie.
Európska komisia jej v tomto chladí nadšenie. Jej šéf José Barroso síce prijal pozvanie a bol na včerajšej otváracej recepcii hlavným rečníkom. Jeho prejav bol plný slov o nutnosti pomáhať ostatným na ceste za hodnotami, na ktorých stojí únia – demokracia a sloboda,“ sám však priznal, že s podporou nadácie to také jednoduché nebude.
„Akékoľvek združenie môže požiadať o grant z európskeho rozpočtu a my s radou spolupracujeme. Máme však veľmi striktnú a zložitú procedúru na uvoľnenie peňazí,“ povedal Barroso.
Václav Havel v tom väčší problém nevidí. Podľa neho sa nadácia iste osvedčí „a keď sa osvedčí, nepochybujem, že prispeje i Európska komisia.“
Vizitka EFDP
Európska nadácia pre demokraciu (EFDP) by mala pomáhať tam, kde Európska únia oficiálne nemôže.
Mala by podporovať demokratickú opozíciu v represívnych krajinách.
Financujú ju najmä Holanďania, prispela aj česká vláda, ktorá sa angažuje v oblasti ľudských práv čoraz výraznejšie. l V nadácii figuruje aj česká mimovládka Člověk v tísni.