Prognóza rezortu práce zavádza

Viac ako 1,9 milióna domácností si má nájsť v schránke odkaz ministerky Tomanovej, aby sa ľudia radšej vrátili do prvého piliera. Šéf sociálneho výboru za HZDS Halecký však hovorí, že budúcnosť patrí druhému pilieru.

Ministerka práce Viera Tomanová tvrdí, že povinnosťou jej rezortu je dať občanom dostatok informácií. Z letáku ministerstva o druhom pilieri vyplýva, že je to najmä o výhodách Sociálnej poisťovne.Ministerka práce Viera Tomanová tvrdí, že povinnosťou jej rezortu je dať občanom dostatok informácií. Z letáku ministerstva o druhom pilieri vyplýva, že je to najmä o výhodách Sociálnej poisťovne. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Leták z dielne ministerstva práce má občanom pomôcť pri rozhodovaní, či sa im oplatí sporiť si do penzie v druhom pilieri. Rozhodnúť sa majú do 30. júna. „Je povinnosťou ministerstva práce poskytnúť občanom dostatok informácií,“ povedala ministerka práce Viera Tomanová. Leták podľa nej vychádza z analýzy výhodnosti zotrvania v druhom dôchodkovom pilieri, ktorú ministerstvo predložilo koncom februára do sociálneho výboru. O výhodách druhého piliera však v letáku nie je ani slovo. Rovnako ako o rizikách prvého.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Celkové náklady na výrobu a distribúciu letákov by podľa ministerky mali predstavovať 1,5 milióna korún.

Občanom má pomôcť modelový príklad

Ľuďom má pri rozhodovaní pomôcť modelový príklad 35-ročného Petra, ktorý sa rozhoduje, či má zostať v druhom pilieri. Jeho mesačný príjem je 25-tisíc korún a každý rok sa mu bude zvyšovať o tri percentá. Príklad počíta s priemernou výnosnosťou v druhom pilieri päť percent. Peter pôjde do penzie v 62 rokoch. Ak mu bude dôchodok vyplácať iba Sociálna poisťovňa, dostane spolu 6,116 milióna korún. Ak bude mať dôchodok z prvého aj z druhého piliera, hodnota vyplatených dôchodkov v tomto prípade dosiahne 5, 194 milióna korún.

Občania sa z letáku nedozvedia, akého veku sa Peter dožije a o akú sumu sa mu podľa príkladu budú valorizovať dôchodky z prvého piliera. Ministerka Tomanová povedala len toľko, že pri valorizácii vychádzali z podmienok nastavených v súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo práce nás včera dodatočne informovalo, že prepočet je robený na obdobie poberania dôchodku 17 rokov pri trojpercentnej valorizácii.

Ak má ísť Peter podľa modelu ministerstva práce do dôchodku v roku 2035, znamená to, že ministerstvo si dnes trúfa robiť detailné ekonomické odhady penzií do roku 2052.

Podľa analytika inštitútu INESS Juraja Karpiša je však takéto prognózovanie zavádzajúce. „Považovať súčasné nastavenie prvého piliera za dlhodobo udržateľné je asi také reálne, ako očakávať 10–percentné zhodnotenie úspor v druhom pilieri,“ povedal. Navyše pripomenul, že takéto jednoduché porovnanie neberie do úvahy možnosť dedenia úspor v druhom pilieri.

V letáku ministerstva chýba aj pohľad na udržateľnosť súčasného priebežného financovania dôchodkov z prvého piliera. Podľa mnohých odborníkov prichádzajúca demografická kríza prinesie zmeny v prvom pilieri – napríklad dôchodky sa budú valorizovať len o infláciu a zvýši sa aj vek odchodu do dôchodku. Vláda napokon tieto takzvané parametrické zmeny v prvom pilieri avizuje v Konvergenčnom programe, ktorý poslala koncom minulého roku Európskej komisii.

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodky sa v súčasnosti zvyšujú podľa inflácie a priemernej mzdy. Takáto valorizácia dôchodkov je väčšinou vyššia, ako keby sa zvyšovali iba o infláciu.

Poslanci obsah letáku nepoznajú

Na skutočnosť, že dnešný spôsob valorizácie penzií nie je dlhodobo udržateľný, viackrát upozornil aj šéf sociálneho parlamentného výboru za HZDS Jozej Halecký. Včera povedal, že obsah letáku ministerstva práce nepozná. Myslí si však, že by dôchodky z druhého piliera mali byť vo všeobecnosti lepšie. „Dnes sú parametre nastavené tak, že prvý pilier je výhodnejší. No takmer s istotou môžem povedať, že o 20 až 30 rokov sa karta otočí v prospech druhého piliera,“ povedal Halecký.

Poslankyňa za SMK Klára Sárközy považuje leták za ďalší pokus o zneistenie sporiteľov v druhom pilieri.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa sociológa Pavla Haulíka nie je zvykom, aby tento spôsob komunikácie používali štátne orgány. Preto sa nedá odhadnúť, ako môžu ľudia na informácie zverejnené v letáku reagovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  2. Na Marka oharka do jarka
  3. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  7. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 957
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 441
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 364
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 327
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 625
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 812
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 561
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu