BRATISLAVA. Kľúčovým dôkazom v prípade vraždy študenta Daniela Tupého z novembra 2005 je výpoveď utajeného svedka, ktorý tvrdí, že útok videl na vlastné oči. Denník SME má časť výpovede k dispozícii.
Svedok tvrdí, že Tupého a skupinu študentov napadli minimálne šiesti ľudia. Polícia zatiaľ obvinila len štyroch - Richarda H., prezývaného Bejby, z vraždy, Dávida V., Jána S. a Mariána G., prezývaného Grco, z ublíženia na zdraví. Grco spáchal samovraždu. Pri útoku mali byť ešte dvaja ľudia, ktorých vraj pozná len pod prezývkami - Miňo a Džony. S tými mali byť Šoši a Peter, ale tí neútočili, iba stáli opodiaľ.
Útočili nožmi a boxerom
Svedok vypovedal, že Richard H. mal v oboch rukách nože a do chrbta nimi pichal chlapca, pri ktorom bolo puzdro od gitary. Útok opísal ako agresívny. „H. bodal chlapca, aj keď bol na zemi. Útok prestal z ničoho nič, chlapec sa nehýbal. Ako H. útočil, ostatní vytvorili polkruh okolo chlapca a pozerali sa.“ Svedok opisuje, že chlapcovi videl do tváre a neskôr ho spoznal v médiách ako Tupého.
Marián G. útočil na ďalšieho chlapca boxerom a Dávid V. teleskopickým obuškom. Po útoku, ktorý trval asi dvadsať sekúnd, po nich prišli dve autá - Fabia a Octavia.
Z výpovede nie je jasné, či svedok nepatrí k útočníkom. Na niekoľko otázok advokátov obvinených nechcel odpovedať s tým, že vidí, že sa snažia zistiť jeho totožnosť. Nepozdávala sa mu napríklad otázka, na ktorom oddelení polície sa prihlásil, že chce vypovedať, alebo ako dlho útočníkov pozná.
Svedok hovorí, že na Tyršovom nábreží bol v tú noc náhodou, čakal tam na kamaráta. Prišiel autom a kým čakal, vystúpil a prechádzal sa. Polícia sa podľa informácií SME chystala ako utajeného svedka vypočuť aj kamaráta.
Svedok: Boli to piťovci
Útočníkov označil svedok za súčasť jednej zo skupín bratislavského podsvetia „piťovcov“. Pre Piťa mali robiť výjazdy, „to znamená, že keď bol problém v podniku, oni sa bili“.
Na políciu prišiel po dvoch rokoch, pretože sa bál o život. „Mám strach,“ hovorí vo výpovedi. „Dnes som prišiel, lebo všetkého mám plné zuby, nemôžem spávať, keď H. príde do podniku, začne biť, koho vidí.“
Svedok vypovedal na polícii viackrát. V prvej výpovedi v januári tohto roka hovoril všeobecnejšie a povedal, že chlapcovi do tváre nevidel. Vo februári už vypovedal, že ho videl a spoznal. Zmenu vysvetľoval tým, že pôvodne nedôveroval policajtom a neveril ani inštitútu utajeného svedka.
Advokát: Je nedôveryhodný
Advokáti spochybňujú aj viditeľnosť, keďže bola tma. To, že nič nevideli, hovoria aj ďalší svedkovia, ktorí boli napadnutí. Utajený svedok však hovorí: „Mal som dobrý výhľad a bezpochyby som ich rozoznal.“
„Výpoveď hodnotím buď ako úmyselne, alebo z iných dôvodov nepravdivú, v rozpore s ostatnými dôkazmi,“ povedal advokát obvineného Richarda H. Peter Filip. Iné dôkazy okrem tohto, ktoré by svedčili o vine Richarda H., advokát v prípade nevidí.
Polícia sa k tomu odmietla vyjadriť „vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie“.
Polícia v marci oznámila, že zatkla ľudí podozrivých z vraždy, odvtedy sú vo väzbe.
Richard H. a Dávid V. by mali dnes vypovedať ako svedkovia v kauze vraždy na diskotéke v Petržalke, z ktorej je obvinený Karol P.
Z výpovede utajeného svedka
Richard H. mal dva nože, ktorými zaútočil na toho chlapca, ktorému sa nepodarilo utiecť, a týmito nožmi ho pichal. Následne sa táto skupinka zobrala a utekala na parkovisko smerom k Artmedii, pričom zakopli o puzdro na gitaru.
Ten chlapec nestihol urobiť nič, lebo, ako ho udrel, myslím, že Dávid, tak padol na zem a ako padal, tak ho Richard H. pichal, v podstate stál nad ním a ako ostal ležať, tak odišli.
Otázka advokáta:
Odkiaľ poznáte osoby, ktoré ste menovali?
„Na túto otázku nechcem odpovedať, lebo by som ohrozil svoju bezpečnosť, ale poznám ich.
Otázka advokáta: Za akých okolností ste spoznali mužov, ktorých ste menovali?
„Neodpovedám ani na túto otázku z dôvodu ohrozenia mojej bezpečnosti.“
Utajený nie je chránený
Počet utajených alebo chránených svedkov na Slovensku je tajný.
Chránení a utajení svedkovia sa využívajú pri závažných kriminálnych kauzách. Na skutočnú anonymitu sa môže spoľahnúť len utajený svedok. Zaručuje mu ju súd, tam sú aj o takejto osobe uložené informácie, a prokuratúra.
Chránený svedok má „len“ výsadu policajnej ochranky, v niektorých prípadoch môže žiť dlhodobo v zahraničí.
Do vyšetrovacieho spisu sa informácie o utajenom svedkovi dostanú, len ak pominie jeho ohrozenie. Pri výpovedi na polícii o sebe nemusí nič prezradiť. Zákon však hovorí, že na hlavnom pojednávaní musí povedať ako sa dozvedel o skutočnostiach, o ktorých vypovedá.
Súd sa môže svedka pýtať na jeho hodnovernosť a vzťah k obžalovanému. Pred výpoveďou môže polícia utajenému svedkovi zmeniť vzhľad, hlas, prípadne zabezpečiť výpoveď cez telemost.
Obvinení utajených svedkov bežne spochybňujú tým, že sú stíhaní v inej veci a chcú sa vyviniť. „Každý sa bráni, ako vie,“ hovorí o tom hovorca polície Martin Korch.
Polícia neodpovedala na otázku, koľko prípadov úniku informácií o utajenom svedkovi riešili. „Ak takéto informácie uniknú, tak sa tým polícia zaoberá a venuje sa nielen tomu, kto informácie poskytol, ale aj tomu, kto ich prijal,“ hovorí Korch.
Nebezpečenstvo môže hroziť aj bežnému svedkovi. Ak prepustia z väzby alebo väzenia niekoho, proti komu svedčil, polícia alebo súd sú povinní to svedkovi oznámiť - ale len v prípade, ak o to svedok požiada.
(mož)