BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico dnes ostro vytkol médiám, že neinformovali o utorkovej návšteve slovinského prezidenta Danila Türka. Sám pripomenul, že nedávno podobne kritizoval novinárov za to, že "odignorovali" návštevu ruského premiéra Viktora Zubkova. Médiá dnes z rovnakej príčiny pokarhal aj prezident Ivan Gašparovič.
"Slovenská tlač, komerčné a elektronické médiá opäť potvrdili, že chcú robiť politiku a nie informovať ľudí, čo je ich hlavnou úlohou," vyhlásil Fico na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády. O rokovaniach slovinského prezidenta podľa neho písal len denník Šport, ktorý sa venuje športovému spravodajstvu. Zdôraznil, že Slovinsko predsedá v tomto polroku Európskej únii. Za "neakceptovateľné správanie slovenských médií" sa vraj slovinskej strane oficiálne ospravedlní.
"Ignorovanie návštevy slovinského prezidenta na Slovensku možno považovať za neúctu k občanovi Slovenska, za nechuť prinášať mu spektrum pravdivých správ nielen o dianí doma, ale aj vo svete," pridala sa v tlačovej správe prezidentská kancelária.
Premiér a predseda ľavicového Smeru-SD kritizuje médiá často. Práve pred dvoma týždňami parlament schválil sporný tlačový zákon, ktorý podľa vydavateľov zvýši politický tlak na redakcie. Fico, Gašparovič a predseda parlamentu Pavol Paška sa podobne sťažovali na médiá aj po vlaňajších oslavách výročia príchodu Cyrila a Metoda na bratislavskom Devíne.
Komerčné médiá nie sú nijako zákonom viazané, aby museli spravodajsky pokrývať návštevy a iné vystúpenia politikov. Povinnosti v obsahovej skladbe spravodajstva nie sú presne definované ani v prípade štátom zriadených verejnoprávnych médií, teda Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Oficiálne návštevy podľa redakcií často mávajú skôr symbolický charakter, bez hmatateľných výstupov pre všedný život.
Vzťahy medzi premiérom a médiami sú napäté od nástupu jeho vlády pred necelými dvoma rokmi. Premiér opakovane novinárom vytýkal najmä zaujatosť proti vláde a propagáciu záujmov súkromných spoločností. Spory vyvrcholili počas diskusií o novom tlačovom zákone, ktorý rozšíri povinnosti médií aj pri zverejňovaní stanovísk politikov. Zákon prešiel napriek kritike vydavateľov, opozície aj Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Strana európskych socialistov, ktorá v minulosti vyčítala Smeru koalíciu so Slovenskou národnou stranou, však pre zákon Ficovu stranu pri dnešnom hodnotení nekritizovala.
Spory s médiami mávajú aj politici v iných demokratických krajinách, nevraživosť medzi Ficom a novinármi je však neobvyklá.
Výber kritických vyjadrení premiéra Fica voči médiám
25. apríla 2007 - Vláda prijala kritické vyhlásenie o médiách, v ktorom tiež oznámila chystané zmeny v tlačovom zákone: "Vláda berie na vedomie narastajúci počet nepravdivých, neobjektívnych a pravdu skresľujúcich údajov uverejňovaných vo viacerých slovenských médiách na adresu vlády Slovenskej republiky, jej predstaviteľov, ako aj politických strán tvoriacich vládnu koalíciu."
6. júla 2007 - Traja najvyšší slovenskí politici vo vyhlásení skritizovali médiá, že nevenovali pozornosť oslavám štátneho sviatku svätého Cyrila a Metoda na hrade Devín: "Médiá sa týmto nekorektne zachovali voči verejnosti, keď neinformovali o tak významnom historickom dni. Žalostne nízky záujem slovenských médií o oslavy štátneho sviatku možno chápať ako prejav ich duchovnej nevyzretosti a neúcty k vlastnej histórii."
4. septembra 2007 - Vláda na mimoriadne zvolanej schôdzi obvinila slovenské médiá z vlámania sa k ministerke práce Viere Tomanovej a z prijímania úplatkov od súkromných spoločností. "Niektoré slovenské médiá preberajú úlohu politickej opozície a šíria neobjektívne a jednostranné informácie alebo zatajujú elementárne informácie o činnosti vlády Slovenskej republiky," uviedla vláda v stanovisku, ktoré Fico prečítal v Národnej rade.
20. januára 2008 - Fico sa v televízii TA3 vyjadril, že médiá sú pre vládu väčším súperom ako opozícia. Médiá podľa neho skresľujú informácie o vláde podobne, ako to robili komunistické noviny v správach o niekdajšej disidentskej iniciatíve Charta 77: "Hlavný súboj, ktorý dnes prebieha na slovenskej politickej scéne, a to je dosť neštandardné pre Európu, je súboj medzi vládnou koalíciou a médiami."
27. februára 2008 - Fico na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády obvinil denníky Pravda, Sme a televíziu TA3, že obhajujú záujmy dôchodkových správcovských spoločností a prekrútili analýzu ministerstva práce o penzijnom systéme: "Ak je niečo ohrozené, je ohrozená pluralita názorov, aj preto treba prijať nový tlačový zákon na Slovensku, a budeme trvať na prísnom tlačovom zákone, pretože to, čo si niektoré médiá dovoľujú vo vzťahu k vláde, je absolútne neakceptovateľné..."
23. apríla 2008 - Dva týždne po schválení sporného tlačového zákona premiér tvrdo skritizoval médiá, že neinformovali o návšteve slovinského prezidenta: "Slovenská tlač, komerčné a elektronické médiá opäť potvrdili, že chcú robiť politiku a nie informovať ľudí, čo je ich hlavnou úlohou." Rovnakú vec médiám vytkol prezident Ivan Gašparovič.
ČTK