BRATISLAVA. SNS chce zrušiť Ústav pamäti národa. Včera neskoro popoludní podali štyria poslanci SNS vrátane predsedu Jána Slota takýto návrh do parlamentu. V dôvodovej správe napísali, že ÚPN už neplní svoju verejnoprávnu funkciu.
„Tento návrh bude predmetom rokovania koaličnej rady,“ povedala hovorkyňa vlády Silvia Glendová. Viacerí predstavitelia Smeru boli prekvapení. ÚPN sa vyjadrí v pondelok na tlačovej besede.
SNS návrh podala len niekoľko dní potom, čo médiá v archívoch ÚPN našli záznamy o Slotovej kriminálnej minulosti.
Okresný súd v Prievidzi odmieta zverejniť informácie, ktoré by to mohli ešte viac objasniť. Kým ešte pred dvoma týždňami súd poskytol podrobné informácie z rozsudkov nad Slotom, teraz tento svoj postup ľutuje a ďalšie informácie tají.
Konkrétne rozsudok z 24. januára 1973 nad Jozefom Rendekom za krádež. Spolu s ním mal Slota vykradnúť potraviny práve začiatkom sedemdesiatych rokov v okrese Prievidza.
Odkaz na rozsudok sa nachádza v Rendekovom trestnom spise v archíve banskobystrického súdu. Slota sa tam nespomína. Je tam však jeho policajná fotografia medzi ľuďmi podozrivými z krádeží.
Keď súd v minulosti zverejnil rozsudky nad predsedom SNS Jánom Slotom, vychádzal z úvahy, že sú verejné, povedal hovorca Okresného súdu v Prievidzi Roman Tarabus. Teraz súd podľa neho zistil, že táto úvaha „pravdepodobne nebola správna, pokiaľ ide o odsúdenie, ktoré bolo zahladené“.
Aj preto súd odmieta poskytnúť rozsudok z januára 1973 nad Jozefom Rendekom, ktorý by mohol hovoriť aj o Slotovi.
Predsedníčka súdu Valéria Píšová tvrdí, že nazrieť do trestného rozsudku nepovoľuje článok osem Európskeho dohovoru o ľudských právach a ustanovenia o zahladení v Trestnom poriadku a zákone. Článok osem hovorí, že každý má právo na súkromie.
„To je úplný nezmysel. Nesúvisí to s tým,“ hovorí bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH. Rozsudok je podľa neho verejná listina a to, že bol trestný čin zahladený, neznamená, že sa nestal.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že „je na úvahe a rozhodnutí každého súdu čo zverejní“. Hovorca Michal Jurči sa zároveň spýtal, „ktorý zákon ukladá súdu povinnosť zverejniť celý rozsudok“?
Súdy nie sú jednotné
Denník SME požiadal súd v Prievidzi o rozsudok aj na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Oficiálnu odpoveď ešte nedostal.
Ostatné súdy nemajú jasno v tom, či zahladené tresty zverejňovať. „Je to komplikovaný právny problém, v ktorom ani právnici nie sú jednotní,“ myslí si podľa hovorkyne Špeciálneho súdu Kataríny Kudjakovej jeho predseda Michal Truban. Na otázku, či by poskytol informácie z takého rozsudku, preto neodpovedal.
Problém by mala aj predsedníčka trestného kolégia Krajského súdu v Košiciach Anna Kohútová.
„Na jednej strane tomu zákonodarca dá istú váhu, a na druhej strane by sme bez ohľadu na to tie informácie poskytovali?“ pýta sa na zahladzovanie trestov.
Hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák povedal, že súd dnes zverejňuje všetky rozsudky na internete, ale meno a osobné údaje sa z nich vymažú. Informácie zo zahladeného trestu by poskytli.
Aj ministerstvo spravodlivosti hovorí, že anonymné rozsudky sa zverejňujú.
Spolutvorca infozákona Vladimír Pirošík tvrdí, že súd by mal rozsudok zverejniť. „V právnom štáte platí predpoklad, že všetky informácie sú verejné, pokiaľ osobitný zákon nehovorí, že sú tajné,“ povedal Pirošík. V rozsudkoch sa napríklad vyčierňujú osobné údaje.
Rendek bol Slotov kamarát
Ján Slota podľa archívov ŠtB kedysi emigroval a predtým vykradol potraviny v obci Koš v okrese Prievidza. Z Rendeka sa neskôr stal šéf bandy zlodejov na strednom Slovensku, za čo bol aj odsúdený. So Slotom podľa archívov kradol v roku 1971.
Bývalá vedúca potravín v Koši si spomína, že za to chytili len Rendeka. V jeho rozsiahlom spise v Banskej Bystrici je v prípade krádeže z tohto obdobia len odkaz na rozsudok Okresného súdu v Prievidzi a Slotova fotografia.
Slota svoju minulosť nekomentuje a už niekoľko týždňov sa neobjavil na verejnosti ani na tlačovej besede. „Predseda SNS sa pred novinármi neskrýva, nemá na to žiadny dôvod,“ povedala hovorkyňa strany Jana Benková. Aj včera Slota redaktorovi SME zložil telefón.
Slota je v spise Rendeka
Fotografiu predsedu SNS vyhotovila polícia v 70. rokoch. Prečo, nie je známe.
Bývalý šéf zlodejov na strednom Slovensku Jozef Rendek, ktorý spolu s Jánom Slotom emigroval za bývalého režimu načas do Rakúska, má trvalý pobyt v Pravenci, no nežije tam. Jeho sestra pracuje na pošte v Prievidzi, ale kontakt na brata poskytnúť odmietla.
Rendekov rozsiahly spis je v archívoch banskobystrického súdu, ale o Slotovi tam nie je ani zmienka. Okrem fotografie, ktorú polícia vyhotovila pravdepodobne v roku 1978.
Bola medzi fotografiami ľudí, ktorí boli podľa vyšetrovateľov zapletení v sérii krádeží a vlámaní do pôšt, niekoľkých pobočiek Slovenskej štátnej sporiteľne a benzínových čerpadiel. Vyšetrovatelia v spisoch tvrdia, že dvaja z obžalovaných Jozef Rendek a Jozef Jurík, ktorí sú tiež na fotografiách, v rokoch 1976 a 1977 ukradli okolo 600tisíc korún.
Jurík skončil začiatkom deväťdesiatych rokov s odrezanou hlavou.
Podľa nemenovaných policajtov takéto fotografie „trojčlenky“ (spredu aj profilov) sa robia ľuďom, ktorí sú minimálne podozriví.
Slotu však mohli fotiť aj po tom, čo sa vrátil z niekoľkodňovej emigrácie v Rakúsku.