BRATISLAVA. „Situácia na trhu práce je veľmi dynamická. Boli by zaujímavé prognózy, ktoré by dokázali odhadnúť vývoj,“ hovorí konateľ personálnej spoločnosti Appel Counselling Ľubomír Dranga. „Na Slovensku bolo pred rokom a pol zaujímavé založiť firmu, ktorá bude vyvážať ľudí von, dnes je to naopak – my napríklad robíme veľké výbery pracovníkov pre IBM aj v Rumunsku či v Poľsku.“
Hrozba lacných pracovníkov z východu pominula
Ešte nedávno strašil Francúzov prízrak poľského inštalatéra; bol symbolom lacnej pracovnej sily, ktorá z Východu zaplaví prosperujúci Západ a pripraví miestnych o prácu. Nestalo sa a dnes Poliaci menia kurz. I keď Slovensko nie je v rebríčku cieľových krajín ekonomických migrantov medzi najzaujímavejšími, personálne spoločnosti sem už dovážajú Ukrajincov, Rumunov a ďalších, a uvažuje sa aj o pracovníkoch z Indie. Bulhari zasa budú onedlho hľadať stavbárov v Macedónsku alebo v Arménsku.
Prudké zmeny toku ľudí
Smer prúdenia ľudí sa veľmi prudko mení – zatiaľ čo pred desaťročím bolo napríklad pre Slovákov a Čechov zasľúbenou krajinou Nemecko, dnes sa nemeckí nezamestnaní húfne sťahujú nielen do Spojených štátov, ale aj do neďalekého Švajčiarska.
„Nemecko ešte nie je vysťahovaleckou krajinou, ale silnie tu tendencia odchádzať za prácou a nemať presne stanovený dátum návratu,“ povedal pre český denník Lidové noviny profesor Klaus Blade, ktorý sa pracovnou migráciou zaoberá.
Zdokonaľovať sa musia ľudia aj firmy
Blade tiež tvrdí, že ľudia neodchádzajú pracovať do zahraničia pre peniaze, idú skôr za lepšími pracovnými podmienkami a možnosťou realizácie.
Tento vývoj núti firmy bojovať o pracovníkov, pretože ľudia sú ochotní presťahovať sa stovky kilometrov za lepším, na druhej strane núti aj ľudí pracovať na sebe a zdokonaľovať sa. Najsilnejšími tromfmi v našich životopisoch sú stále cudzie jazyky a zahraničné skúsenosti. „Firmy potrebujú veľké množstvá po anglicky hovoriacich ľudí a je im jedno, odkiaľ pochádzajú. Dnes už prakticky nemáme pozíciu bez angličtiny. Ak hovoríte po anglicky – pracujete,“ hovorí Ľubomír Dranga. „Ale musíte hovoriť plynule, a to sa doma v kurze nenaučíte. A v zahraničí okrem jazyka získate aj skúsenosti.“
Odvážni majú zelenú vždy
Ľudia teda odchádzajú na skusy von a po nich zostávajú voľné miesta. Je to dobrá správa pre tých, ktorým sa lenilo ísť „do sveta“? Ani veľmi nie. „Zamestnávateľ siahne skôr po tých ambicióznych, ktorí sa nebáli kroku do neznáma,“ hovorí Dranga.
Bariéry strácajú zmysel
Prúdeniu pracovnej sily ležia v ceste prekážky v podobe kvót a administratívnych obmedzení. Komu vlastne slúžia? „Presúvanie ľudského potenciálu tu je dávno: Nemecko predsa vyrástlo na Turkoch, Británia zase na Palestínčanoch a Indoch. Kvóty sú smiešne, pretože obmedzujú rozvoj ekonomiky. A zákazy nemajú koho chrániť. Myslím, že to nebude dlho trvať a tieto bariéry padnú. Som zvedavý, ako bude vyzerať Slovensko o päť rokov.