BRATISLAVA. Ústav pamäti národa, ktorý SNS a HZDS spochybňujú a žiadajú zrušiť, od jeho vzniku zažalovalo 26 ľudí v 27 sporoch. Žiadali výmaz z registra spolupracovníkov komunistickej ŠtB a traja aj finančné odškodnenie.
Súdy doteraz právoplatne rozhodli päť zo spomínaných sporov, z toho iba jeden v neprospech ústavu. „Ústav je však rozhodnutý podať po doručení rozsudku mimoriadny opravný prostriedok,“ povedal Ján Ondriaš z ÚPN.
Ide o prípad dôverníka, ktorého meno nariadil súd vymazať zo zoznamu príslušníkov ŠtB, čo je podľa ústavu nezmyselné, nevykonateľné rozhodnutie. Dôverník nemohol byť v zozname príslušníkov.
Aktuálnych je ešte 22 súdnych konaní. Prvostupňové súdy rozhodli v ôsmich prípadoch v prospech ústavu a v piatich v prospech žalobcu.
Pomohla tuberkulóza
Asi osem žalujúcich ľudí v sporoch zastupuje na súde bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Oslovili ho viacerí kňazi, ktorých ŠtB viedla ako svojich spolupracovníkov. Na prvom stupni tri spory prehral a dva vyhral.
„Slovenské súdy na rozdiel od českých zaujímajú právne stanovisko, že dôkazné bremeno je na žalobcovi, on musí dokázať, že nebol agentom, čo je veľmi ťažké,“ povedal Čarnogurský.
Raz Čarnogurský vyhral vďaka lekárskej správe. Príslušník, ktorý evidoval agenta, napísal, že jeho zväzok musí uložiť do archívu, pretože dotyčný má tuberkulózu, ide na liečenie, a pol roka s ním nebude môcť byť v kontakte. Kňaz na súde dokázal, že tuberkulózu nemal.
„V inom konaní vypovedal okresný náčelník ŠtB v Bratislave, ktorý je dnes už penzista, že si agentov aj vyrábali,“ povedal Čarnogurský. Dostávali vraj ročne príkazy zhora, koľko agentov majú získať, a keď to nevedeli splniť, zaevidovali ako agenta aj toho, koho síce navštevovali, ale spoluprácu nepodpísal. Čarnogurský hovorí, že všetci jeho klienti podpísali iba záväzok mlčanlivosti a nie spoluprácu.
Banáš ani Sokol nežalujú
Ústav žaluje napríklad aj bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jozef Šesták. Podľa archívov bol agentom a pre rozviedku typoval diplomatov, ktorých má naverbovať. Najbližšie pojednávanie bude o dva týždne, a ako svedok má vypovedať bývalý príslušník rozviedky.
Arcibiskup Ján Sokol ani bývalý poslanec Jozef Banáš, ktorý žalobu ohlásil, ústav nezažalovali. Oboch ŠtB evidovala ako agentov.
Hoci Čarnogurský na súdoch stojí na opačnej strane, je proti zrušeniu ústavu, ktorý má podľa neho zmysel. „Vypĺňa veľmi výraznú medzeru v našom zaoberaní sa a poznávaní obdobia prvého slovenského štátu a komunistického obdobia.“
Mečiar nazval šéfa ÚPN miláčik
Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera hovoril o neuskutočnenom stretnutí so šéfom Ústavu pamäti národa Ivanom Petranským. „Som predseda strany, ktorá mu dávala dôveru,“ povedal.
Petranský si mal podľa Mečiara vybrať miesto stretnutia, ale odkázal mu vraj, že je ochotný prijať ho len v úrade ako člena výboru pre ľudské práva. Mečiar mu zavolal. „Povedal som mu, že nie je génius a v tej funkcii sedí preto, že sa na tom dohodli Fico, Mečiar a Slota.“ Zároveň podľa vlastných slov dodal: „Miláčik, som rád, že sa nechcete so mnou rozprávať, lebo s hlúpymi ľuďmi aj ja strašne nerád rozprávam.“
Šéf parlamentu Pavol Paška zo Smeru povedal, že nebude hlasovať za zánik ústavu, čo chcú SNS a HZDS.
(knm)