BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico nejde vodičom príkladom. V čase, keď sa polícia a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) snažia sprísniť pravidlá a znížiť tak počet smrteľných dopravných nehôd, premiér porušuje dopravné predpisy.
Naposledy sa tak stalo v utorok ráno, keď Fico viezol svojho syna do školy. Na bratislavskej križovatke Bajkalská – Drieňová, v smere od Prístavného mosta do centra mesta, sa so svojím Volvom otáčal na mieste, kde je to zakázané. Z fotografií, ktoré doručil redakcii anonymný čitateľ, navyše vidieť, že Fico nemá počas jazdy zapnutý bezpečnostný pás.
„Na tejto križovatke nie je otáčanie riešené dopravným značením, preto počas doby, keď je križovatka riadená semaformi, je otáčanie vozidiel zakázané,“ komentoval Ficovo počínanie odborník na dopravu Jozef Drahovský. Ak by premiéra chytila polícia, zaplatil by pokutu okolo 1500 korún.
V budúcnosti to môže byť omnoho viac. Ministerstvo vnútra v novom zákone o cestnej premávke, ktorý už schválila vláda, navrhuje pokuty až do výšky 40-tisíc korún. Ak zákon prejde aj v parlamente, platiť bude od októbra.
Fico: Odbavujete sa na mne
Premiér nepoprel, že sa dopustil dopravného priestupku. Je ochotný „za tento v úvodzovkách nebezpečný zločin, ohrozujúci celú Bratislavu“, zaplatiť aj pokutu. Súčasne zaútočil na denník SME. „Ľudia, ktorí čítajú kabaretný denník SME a je ich čoraz menej a menej, musia vidieť, že sa na mne odbavuje doslova každý deň. A to nielen preto, že sa k denníku SME správam autonómne, ale aj preto, že so mnou prehral súdny spor a musí sa mi ospravedlniť a zaplatiť finančné odškodnenie. Ak chce byť denník SME, ktorého novinári chodia na alkoholické alpské lyžovačky platené finančnými spoločnosťami a ktorý uverejňuje klamstvá ako na bežiacom páse, meradlom etiky a spravodlivosti, nech tieto fotografie pokojne pošle na políciu,“ reagoval Fico.
Prvostupňový súd konštatoval, že denník SME musí premiérovi zaplatiť 200-tisíc korún za to, že citoval týždenník Plus 7 dní, ktorý napísal, že Fico nazval jeho redaktorov „špinavými hajzlami“.
Rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné, SME sa voči rozsudku odvolalo.
Polícia včera na otázky, či je v poriadku, že premiér porušuje dopravné predpisy, respektíve, či bude od neho spätne vyžadovať zaplatenie pokuty, nereagovala. Podľa hovorcu Martina Korcha sa vyjadria až po tom, čo sa oboznámia s predmetnými fotografiami.Minister vnútra a Ficov spolustraník Robert Kaliňák tvrdí, že polícia môže premiéra pokutovať aj spätne. „Ak má denník SME k dispozícii nejaký záznam, nech ho pošle na príslušný dopravný inšpektorát, ktorý tento prípad posúdi tak, ako každý iný,“ povedal Kaliňákov hovorca Erik Tomáš. To, že premiér porušuje predpisy, ministrovi neprekáža.
Kaliňák: Zostáva človekomMinistrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi konanie predsedu vlády neprekáža.
„Na tomto prípade je mu skôr sympatické, že pán premiér zostáva človekom a aj napriek enormnej pracovnej zaneprázdnenosti si nájde čas na to, aby na vlastnom súkromnom aute odviezol svojho syna do školy,“ povedal jeho hovorca Erik Tomáš.
V prípade premiéra pritom nejde o prvé porušenie dopravných predpisov.
Denník Nový Čas pred časom napísal, že Fico za jeden deň prešiel na červenú, potom bezohľadne predbiehal, neskôr prechádzal do jazdného pruhu pre autobusy. Po moste SNP išiel 120-kilometrovou rýchlosťou, aby napokon zaparkoval na tráve.
Ženú sa aj v Česku
Aj v Česku politici jazdia prirýchlo, nachytali už aj policajného prezidenta.
V júli 2006 pristihli redaktori Mf Dnes českého policajného prezidenta Vladislava Husáka, ako sa na rýchlostnej ceste rúti skoro dvestovkou, nebezpečne predbieha a prekračuje rýchlosť v obci. Husák sa ospravedlnil, na tri mesiace sa vzdal vodičského preukazu a nadácii venoval 10-tisíc korún.
Vlani v novembri reportéri Blesku nachytali šéfa sociálnych demokratov Jiřího Paroubka, ako sa ženie na svoju svadbu rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu. Paroubek sa bránil, že spal a nevedel o tom. Ospravedlnil sa všetkým, ktorí sa mohli cítiť ohrození a požiadal agentúru, ktorá mu zabezpečila vodiča, aby prípad vyšetrila. Zároveň obvinil novinárov, že za rýchlu jazdu mohli oni, lebo ho prenasledovali.
(toh)
Prirýchly mikulášsky starosta
Ak sa primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč (Smer) v októbri bude rútiť cestou ako minulý týždeň, bude musieť siahnuť hlbšie do peňaženky.
Primátora zastavila policajná hliadka minulú stredu na diaľničnom privádzači v Liptovskom Mikuláši. Povolenú 60-tku v obci prekročil až o 52 kilometrov za hodinu. Nový zákon o cestnej premávke má zaviesť prísnejšie pokuty. Teraz primátorovi hrozí, že zaplatí najviac 7-tisíc korún a zakážu mu šoférovať na jeden rok, po novom by mohol dostať päť až 25-tisíc korún a prísť o vodičský preukaz na tri roky. „Každý je zodpovedný za svoje činy. Policajti si robili svoju robotu dobre, ako primátor by mal ísť príkladom,“ hovorí minister vnútra Robert Kaliňák.
Primátor policajtom vysoké prekročenie rýchlosti vysvetľoval plnením pracovných povinností. „Porada v Banskej Bystrici, na ktorej som bol, sa odložila o hodinu a meškal som na poradu v Mikuláši, ktorú som zvolal.“
Zároveň priznal, že to nie je poľahčujúca okolnosť. Primátori nemajú „vozidlá s právom prednostnej jazdy“. Práve okruh týchto vozidiel navrhuje nový zákon rozšíriť. Doteraz mohli rýchlejšie ako 130 kilometrov za hodinu jazdiť iba vozidlá ozbrojených zložiek, Slovenskej informačnej služby, mestskej polície, hasičov, záchranárov, banskej služby a plynárov. Do ozbrojených zložiek patrili aj ústavní činitelia ako prezident, ministri predseda ústavného súdu či zahraničných delegácií, ktorých dopravu zabezpečuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov . Teraz k nim pribudnú aj župani.
Michal Piško