Úžerníci už nemôžu neplatiča vysťahovať

Policajný prezident vydal nový pokyn proti úžerníkom. Vysťahovať z domu môže obyvateľov iba exekútor.

Polícia doteraz úžerníkom nebránila, aby dlžníkov vysťahovaliPolícia doteraz úžerníkom nebránila, aby dlžníkov vysťahovali (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

Doteraz stačilo, aby ľudia nestíhali platiť splátky, mohli prísť okamžite o byt. Policajný prezident to zmenil. Na vysťahovanie treba rozhodnutie súdu. Dovtedy bude polícia brániť pôvodného majiteľa bytu.

BRATISLAVA. Polícia uštedrila od marca úžerníkom tvrdú ranu. Zmenila svoj postup pri vypratávaní bytov neplatičov.

Nový rozkaz policajného prezidenta Jána Packu, ktorý vydal 7. marca, hovorí, že odteraz môže neplatiča z domu vysťahovať iba exekútor na základe súdneho príkazu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stovky rodín na Slovensku ročne doteraz prichádzali o bývanie podľa rovnakého scenára. Požičali si peniaze od úžerníckej firmy s vysokými úrokmi. Zároveň pritom založili svoj dom alebo byt. Keď nevládali splácať čo i len dve splátky, dom prešiel na úžerníka a buď on, alebo nový majiteľ, ktorému dom predal, ich prišiel často s pomocou súkromnej bezpečnostnej služby vysťahovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak zavolali políciu, tá len skontrolovala, či má dotyčný list vlastníctva a ak ho mal, nezakročila.

Policajné prezídium si dalo vypracovať novú právnu analýzu, na základe ktorej sa rozhodlo proti takému postupu zakročiť. O vysťahovaní teraz musí rozhodnúť súd.

Nový rozkaz

Pani Eva si vlani požičala cez susedu od úžerníkov milión korún za krajne nevýhodných podmienok. Vrátiť má 2 800 000 korún.

Keď si požičiavala, založila byt, v ktorom býva s manželom a dcérou. Vysoké úroky ju priviedli na mizinu, nemá ich ako splácať. V týchto dňoch čaká úžerníkov, kedy ju prídu vysťahovať.

Rozhodnutie policajného prezidenta Jána Packu dáva pani Eve nádej, že ju z bytu úžerníci nevysťahujú, tak ako sa to na Slovensku stalo už mnohým rodinám.

Z príbytkov ich veritelia vypratali často za asistencie súkromných bezpečnostných služieb na základe takzvanej svojpomoci. Dnes to už urobiť nemôžu. Packa vydal pokyn, ktorý policajtom hovorí, že majú stáť na strane tých, ktorí majú prísť o bývanie.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne sú na tom podľa ministerstva spravodlivosti stovky ľudí ročne. Ak aj chcú úver zaplatiť, úžernícka firma robí často také obštrukcie, že sa im to v termíne nepodarí a automaticky prídu o dom či o byt. Aj vtedy, ak je jeho hodnota päťkrát vyššia ako suma, ktorú dlhujú.

Iba exekútor

Advokát Ján Čarnogurský zastupuje päť takýchto rodín. Keď v minulosti volal políciu, ale veriteľ sa preukázal dokladom, že vlastní nehnuteľnosť, policajti odišli a nechali ho konať.

Dnes by úžerníkovi nemali umožniť, aby dom vypratal. Packov rozkaz nariaďuje, že jediný, kto môže vysťahovať dlžníka z bytu, je exekútor, ktorý koná na príkaz súdu. V rozkaze je podrobne rozpísané, akými dokladmi sa exekútor musí preukázať a ako vyzerá exekučný príkaz.

„Nový vlastník nie je v nijakom prípade oprávnený vykonať svojpomocné vypratávanie pôvodných majiteľov bytov alebo domov, ak tieto osoby s tým nesúhlasia, ani v prípade, že sa preukáže listom vlastníctva,“ napísal Packa.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to dobrý rozkaz,“ hovorí Čarnogurský. „Netreba mať zľutovanie s úžerníkmi, ani s novými majiteľmi, ktorí od nich byt kúpili, lebo museli vedieť, o čo ide.“

Neplatiči teraz podľa neho získajú čas, za ktorý môžu pôžičku splatiť. Nový zákon tiež hovorí, že ak by chcel úžerník ich dom predať, môže to urobiť iba prostredníctvom dražby a rozdiel medzi cenou nehnuteľnosti a pôžičkou treba neplatičovi doplatiť.

Bývalý minister spravodlivosti upozorňuje, že vždy platilo, že vysťahovať veriteľov môže len exekútor. Políciu, prokuratúru, súdy ani ombudsmana to však podľa neho nezaujímalo.

Ministerstvo vnútra žiadal o zákrok ešte v januári minister spravodlivosti Štefan Harabin. „Polícia nemôže byť nečinná a prizerať sa,“ tvrdil. Zároveň navrhol novelizovať zákon o dobrovoľných dražbách. Zmena platí od prvého januára.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon zavádza povinný formulár ako súčasť zmluvy o pôžičke. Spotrebiteľom by mal pomôcť jednoduchšie zistiť, či je výhodná alebo nevýhodná.

Ak sa už stali obeťou, majú požiadať súd o predbežné opatrenie, aby pozastavil výkon záložného práva alebo zabezpečovacieho prevodu práva, kým súd nerozhodne o platnosti, alebo neplatnosti zmluvy.

Lipšic mal prísnejší návrh

Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH hovorí, že parlament mohol prijať ešte lepšiu normu, ktorú navrhol on.

Čarnogurský povedal, že Harabinova novela rieši približne 30 percent prípadov poškode­ných, kým návrh jeho spolustraníka Lipšica by riešil možno osemdesiat percent.

Lipšic napríklad navrhoval, aby zmluva, v ktorej sa dlžník zaviazal vrátiť viac ako dvojnásobok požičanej sumy, bola neplatná.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzerá celý deň z okna, kedy ju prídu vysťahovať

Posledný termín, dokedy mala splatiť pôžičku od úžerníkov, pani Eve vypršal 30. apríla. Peniaze nemá a od štvrtka čaká, kedy jej prídu vypratať byt. Povedali jej, že nech ani nevolá políciu, vraj jej nijako nepomôže. Odvŕtajú jej zámky a skončí na ulici.

Ona je však pripravená políciu zavolať. Poradil jej to Ján Čarnogurský, za ktorým pred dvoma týždňami zúfalá prišla.

Milión si Eva požičala pred rokom. Oklamala ju suseda, tvrdila jej, že ho ani nemusí začať splácať, lebo jej vybaví normálny úver a pôvodná zmluva už nebude platná. Eva však založila byt, pričom sfalšovala manželov podpis, pretože ho vlastnili spoločne. Muž dodnes o ničom nevie, robí týždňovky.

Suseda nijaký úver nevybavila, naopak pôžička jej neustále narastala. Teraz dlhuje takmer tri milióny. Nevie, čo má robiť, hovorí, že skočí pod vlak. Úžerníkov vyzerá celý deň z okna. „Nikomu to neodporúčam, všetky tie inzeráty, že vám požičajú do 24 hodín, sú podvody,“ hovorí. „Takto som dopadla, nemám nič. Muž sa so mnou automaticky rozvedie, dcéra odo mňa odíde, neviem, či mám spáchať samovraždu.“

SkryťVypnúť reklamu

Podobne zúfalá je pani Zdena. Vyhodili ju z bytu v Čunove, s úžerníkmi sa súdi. Býva na tajnej adrese. Bojí sa, aby ju nenašli.

Rýchle pôžičky si berú zväčša ľudia s nižšími zárobkami a slabým právnym vedomím. „Odporúčam výlučne pôžičky od bankových spoločností, ktoré sú pod prísnym dozorom Národnej banky Slovenska,“ upozorňuje minister spravodlivosti Štefan Harabin.

(mož)

Čarnogurského chceli za zásah stíhať

Advokát pred dvomi rokmi zakročil proti úžerníkovi sám. Vraj ho zranil a hrozí mu stíhanie.

Ján Čarnogurský ako advokát hovorí, že úžera je na Slovensku trestný čin, preto by ľudia mali podobné prípady oznamovať polícii. Uzatváranie takýchto zmlúv je podľa neho v rozpore s dobrými mravmi, o čom hovorí aj Občiansky zákonník. Snaží sa ich na súde napadnúť.

SkryťVypnúť reklamu

On sám chcel v minulosti podobnému vypratávaniu zabrániť. Zrazil nohy Milanovi Krchovi, ktorý chcel na dome jednej rodiny odmontovať okná. Čarnogurský hovorí, že bránil chudobnú robotnícku rodinu pred úžerníkom.

Krcho sa preukázal lekárskou správou, podľa ktorej bol práceneschopný viac ako sedem dní. Generálna prokuratúra preto navrhla začať stíhanie vo veci pre prečin ublíženia na zdraví.

Čarnogurského zatiaľ neobvinili. „Teraz po príkaze policajného prezidenta si neviem predstaviť, že by mi prišlo uznesenie o obvinení, lebo by išlo proti tomu,“ povedal Čarnogurský.

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 999
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 670
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 903
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 153
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu