Abstinenti majú rýchlu výpoveď

Jedinej protialkoholickej liečebni v strednej Európe s komplexnou starostlivosťou hrozí zánik. Všeobecná zdravotná poisťovňa jej nečakane nepredĺžila zmluvu.

Bez pomoci terapeutov to budú mať abstinujúci alkoholici z Bratislavy a západného Slovenska ťažké.Bez pomoci terapeutov to budú mať abstinujúci alkoholici z Bratislavy a západného Slovenska ťažké. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Mnoho abstinujúcich alkoholikov na západnom Slovensku sa nie vlastnou vinou dostalo do nepríjemnej situácie. Budú musieť zmeniť lekára, pretože existencia vyhľadávaného AT sanatória v bratislavskej Petržalke je ohrozená.

Najväčšia zdravotná poisťovňa, ktorej klienti tvoria väčšinu pacientov známej protialkoholickej liečebne, sa rozhodla, že nebude preplácať zdravotnú starostlivosť poskytovanú týmto súkromným neštátnym zariadením. Ostatné poisťovne so sanatóriom spolupracujú ďalej. Poisťovňa neposkytla argument, ktorý by spochybnil kvalitu a efektivitu liečebne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bez konkrétnych dôvodov

„Pre mňa je to veľmi veľké a nepríjemné prekvapenie,“ hovorí primár AT sanatória Ivan Novotný na vypovedanie zmluvy Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP).

Dva dni pred vypovedaním zmluvy platnej do konca marca, ho vraj ešte pracovníci poisťovne uisťovali, že všetko sa vybavuje a aby bol pokojný.

Sanatórium má 1515 klientov a dobrú povesť, predovšetkým vďaka primárovi Novotnému, ktorý s alkoholizmom na Slovensku bojuje už 40 rokov. Ako jediné na Slovensku a v strednej Európe poskytuje cez terapeu­tov na jednom mieste liečebno-preventívnu aj resocializačnú starostlivosť. Šéf sanatória nevylučuje jeho zatvorenie.

„Odborníci pôjdu za hranice a ja do penzie. Ale čo bude s ľuďmi, ktorí stoja na ulici a potrebujú pomoc?“

SkryťVypnúť reklamu

Posledný prieskum o počte alkoholikov na Slovensku je ešte z deväťdesiatych rokov. Alkoholici tvorili podľa neho päť percent. Až tridsať percent pilo hazardne – pod týmto pojmom je myslené sebapoškodzujúco alebo problémovo.

Stanovisko poisťovne

Hovorkyňa poisťovne Petra Balážová tvrdí, že zmluvu so sanatóriom skončili v súlade so zmluvne dohodnutými podmienkami 31. marca 2008 a zástupcov sanatória o tom informovali. Prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu, vysvetľuje len všeobecne a nekonkrétne: „VšZP v snahe efektívne využívať prostriedky verejného zdravotného poistenia v súčasnosti optimalizuje nákup zdravotnej starostlivosti.“

Novotný sa o tom, že s ním poisťovňa 31. marca skončila zmluvný vzťah, dozvedel podľa jeho slov až dvanásť dní po termíne. Aj to neoficiálne. „Jedna lekáreň oznámila, že vrátili recepty a lieky nepreplatia. Povedali mi, že od 1. apríla so mnou nemajú podpísanú zmluvu.“

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne rozviazanie zmluvy prišlo primárovi dva týždne po vypovedaní zmluvy. „Termín platnosti je súčasťou zmluvy, ktorú podpisujú obe strany.“ Konkrétne dôvody vypovedania zmluvy hovorkyňa ani po viacerých telefonátoch neobjasnila. Podľa informácií SME nebol problém s kvalitou služieb. Poisťovňa oznámila prerušenie spolupráce s viacerými zariadeniami a jej hlavný kľúč pri rozhodovaní bol jednoduchý. Štátnym predĺžila, súkromným nie.

Ťažká situácia abstinujúcich

Klienti sanatória sa rozhodnutím poisťovne dostali do ťažkej situácie. Poisťovňu teraz meniť nemôžu, termín výmeny sa začína až po 30. septembri s tým, že k novej poisťovni môžu prejsť až od 1. januára, čo vo Všeobecnej zdravotnej poisťovne musia vedieť.

Zaplatiť si liečbu zo svojho je pre abstinujúcich alkoholikov nemožné. Tomáš Ďurovka, jeden z klientov sanatória, hovorí, že do zariadenia prichádzajú alkoholici, ktorí sú psychicky aj finančne na dne a nemajú na terapiu ani na lieky.

SkryťVypnúť reklamu

Len cena liekov sa mesačne pohybuje v stovkách a v niektorých prípadoch aj v tisíckach korún.

Poslednou možnosťou, ktorú pacienti sanatória majú, je zmeniť zariadenie. To klientom radí aj zdravotná poisťovňa. „Tento druh zdravotnej starostlivosti po konzultácii s odbornou spoločnosťou pre psychiatriu a špecialistami na liečbu drogových závislostí VšZP pre svojich poistencov zabezpečila v zdravotníckych zariadeniach v Centre pre liečbu drogovo závislých v Bratislave, v Psychiatrickej nemocnici v Pezinku a akútne prípady detoxikácie vo fakultnej nemocnici v Bratislave,“ tvrdí Balážová.

Abstinent je viac ako číslo

Medzi terapeutom a abstinujúcim alkoholikom je vzťah postavený na dôvere. Sanatórium je miesto, kde očakáva pomoc a podporu, keď je mu najhoršie a zvádza vnútorný boj, či sa napije, alebo vydrží bez alkoholu. Vymeniť zariadenie a lekára nie je jednoduché riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Štatisticky sa zdá, že tie zariadenia budú stačiť,“ hovorí Novotný. „Ale, či to bude stačiť aj z ľudskej stránky, ktorá je najdôležitejšia a vo vzťahu lekára a pacienta má veľkú hodnotu, tak to neviem.“ Pri úspešnom liečení ľudí závislých nielen od alkoholu je dôležitý terapeutický vzťah medzi lekárom a pacientom.

„Volala mi uprostred noci klientka, ktorá abstinuje už 30 rokov. Zomrel jej manžel. Bola v strašnej depresii a riešila, či sa napije, alebo spácha samovraždu. Pýtala sa ma, čo má robiť. Normálne by som si mal za túto terapiu účtovať, ale to sú veci, ktoré sa nedajú zmerať peniazmi.“

Boj s alkoholom

Protialkoholické liečebne 3

Kluby abstinentov 65

Centrá pre liečbu drogových závislostí 6

Pil a nepil, zasa pil a už zasa nepije

SkryťVypnúť reklamu

Prepil firmu, rozbil auto. Abstinujúci alkoholik tvrdí, že musel padnúť na samé dno, aby pochopil, že potrebuje pomoc. Sám by to nezvládol.

Tomáš Ďurovka (37) z Bratislavy nepije deväť mesiacov. Napriek tomu tvrdí, že nemôže povedať, že abstinuje. Skutočná abstinencia podľa neho prichádza po troch rokoch. Vie, o čom hovorí. V minulosti už nepil päť rokov a znovu začal.

Tomáš začal piť alkohol niekedy v šestnástich až sedemnástich rokoch. „Teraz mám 37, čiže moja závislosť je poriadne stará,“ hovorí realisticky.

Prvýkrát prestal piť, keď mal 27. Vydržal celých päť rokov. Začal podnikať. Darilo sa mu, cítil sa na koni. Začal znovu piť, lebo si naivne myslel, že to zvládne. A skutočne sa mu spočiatku darilo. Postupne však nad ním alkohol opäť zvíťazil. Rozbil auto a prepil firmu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes po rokoch hovorí, že závislosť od alkoholu sa nedá oklamať.

„Dobehlo ma to. Musel som padnúť na samé dno, aby som pochopil, že potrebujem pomoc, že sa sám z toho nedostanem.“ Hovorí, že vtedy mu pomohlo práve sanatórium doktora Novotného.

„Vďaka nemu som objavil skutočné hodnoty, a najmä som spoznal svoju vlastnú hodnotu. Konečne sa počujem a viem, čo chcem,“ poznamenáva so zadosťučinením.

Okrem doktora Novotného mu v súčasnosti veľa sily dodáva klub abstinentov, ktorý navštevuje. „To nie je nejaká komunita čudákov, ktorej nikto nerozumie,“ reaguje na predsudky verejnosti ku klubom abstinentov, ktoré na Slovensku ešte žijú.

Abstinencia podľa jeho názoru vedie človeka k normálnosti. K tomu, aby žil svoj bežný život podľa zásad, ktorých by sa mali držať všetci ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia si v klube vymieňajú skúsenosti. Dokážu sa vidieť v príbehoch tých druhých. Dokážu spoznávať samých seba. Všetko je to založené na pokore a úcte k druhému.“

Tomáš hovorí, že hoci dnes pracuje za málo peňazí a je vo finančnej tiesni, predsa sa má lepšie, ako keď pil, podnikal a mal veľa peňazí. „Je to oveľa lepšie.“

Bútora: Akoby mali dve odchýlky

O vnímaní alkoholikov a abstinentov hovorí sociológ MARTIN BÚTORA.

Je pravda, že alkohol je na Slovensku tolerovanou drogou?

„Áno. Slovensko patrí medzi kultúry, kde je alkohol všeobecne akceptovanou a prijímanou drogou.“

Ako sú v takejto kultúre vnímaní alkoholici a naopak abstinenti?

„Nedá sa povedať, že by človek, ktorý pije a veľmi problematickým spôsobom narušuje svoje sociálne vzťahy, bol spoločnosťou prijímaný pozitívne. V oveľa ťažšej situácii sa však ocitajú ľudia, ktorí mali problémy s pitím a teraz sa pokúšajú abstinovať.

SkryťVypnúť reklamu

V čom je problém?

Majú akoby efekt dvojakej odchýlky. Tá prvá je negatívna a druhá pozitívna. V našej spoločnosti je normou piť slušne. Oni sa od tejto normy odchýlili dvakrát, raz pili veľa a teraz nepijú vôbec. Správajú sa mimo zaužívanej spoločenskej normy. Ich spoločenská pozícia nie je ľahká.“

Takže abstinenti sú vnímaní ako outsideri?

„Áno do určitej miery sa môže stať, že tí, ktorí abstinujú, sú spoločnosťou prijímaní ako menšina.“

Kto je náchylný na alkoholizmus?

„Problém s alkoholom môže mať ktokoľvek. Alkohol je typ drogy, pri ktorej dlhšie trvá, kým sa vyvinie závislosť. Môžu byť predispozície genetické alebo psychické. Môže mať naň vplyv prostredie rovnako ako psychicky náročné profesie.“

Často vládne názor, že pre mužov je pitie alkoholu prirodzené a ženy sú jeho väčšie odporkyne. Dá sa to potvrdiť alebo vyvrátiť?

SkryťVypnúť reklamu

„Do istej miery ešte platí, že pitie alkoholu aj väčších množstiev je bežnejšie u mužskej populácie. Ale dosť sa to mení. Dá sa povedať, že ženy mužov dobiehajú.“

Ako sme na tom v konzumácii alkoholu v porovnaní s Európou?

„V prepočítaní spotreby alkoholu sme v minulosti neboli prví, ale na spodku prvej desiatky. V poslednom období stúpla napríklad viac spotreba alkoholu v Česku ako u nás. Na Slovensku došlo k istej stabilizácii.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 236
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 507
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 874
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 385
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 6 007
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 035
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 314
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu