BRATISLAVA. Ľubomír Kudlička, podľa mafiánskych zoznamov člen skupiny takáčovcov, bol naposledy zapísaný v obchodnom registri v roku 2002. Po parlamentných voľbách v júni 2006 vstúpil do orgánov dvoch firiem. Ako spolumajiteľ založil spoločnosť KSI Investment, od júna 2007 je aj v dozornej rade spoločnosti Ski Park Ružomberok.
Juraj Ondrejčák z Lamača, známy ako Piťo, nikdy nefiguroval v orgánoch žiadneho podniku – až do septembra 2007, keď vstúpil ako spolumajiteľ do firmy Baresto. Tá prevádzkuje krčmu na Malokarpatskom námestí v Bratislave.
Dvaja bratia, bývalí policajti Ivan a Libor Jakšíkovci, po voľbách vstúpili alebo založili až osem nových firiem.
Celkovo v roku 2007 ľudia z mafiánskych zoznamov založili alebo vstúpili do 35 firiem oproti 22 v roku 2006, čo predstavuje nárast takmer o 60 percent.
Mafiánske zoznamy, ktoré sa dostali na verejnosť v roku 2005, zrejme unikli z okresného policajného riaditeľstva v Bratislave. Zoznam obsahuje asi 200 mien a je rozdelený podľa názvov skupín na takáčovcov, jakšíkovcov, borbélyovcov a ďalšie takzvané záujmové osoby.
Ako je to na Slovensku
Trend zakladania nových firiem sa však netýka len bossov z hlavného mesta Slovenska. Ján Kán, ktorý si odsedel trest za vydieranie ako člen gangu Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici, má od júna 2006 šesť nových zápisov. Aj ďalší odsúdení členovia gangu – Miloš Kaštan, Vasil Imrišek a Jozef Švidraň – rozbehli obchody za súčasnej vlády, hoci kolektívne zaznamenali po voľbách v roku 1998 len jeden nový zápis. V zlatých časoch Mečiarovej vlády mali až šesť čiarok v obchodnom registri.
Podľa viacerých policajných zdrojov zakladanie firiem ľuďmi, ktorí sú pre ňu zaujímaví, odráža prebudenie organizovaného zločinu. „V rokoch 2004 až 2006 sme ich držali vo vymedzených hraniciach,“ hovorí policajný zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
Keď je tlak polície silný, podsvetie radšej nezakladá firmy, lebo to prináša celý rad ďalších problémov. Od kontroly finančných tokov a účtov firiem cez obvinenie konateľov až po preskúmanie dodržiavania živnostenských alebo colných predpisov. Ak tlak poľaví, podsvetie má tendenciu pokračovať, pričom jeho snahou je preniknúť do sveta legálneho podnikania.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) však pochybuje, že mafii sa od volieb darí lepšie. „Úlohou polície nie je skúmať personálne obsadzovanie dozorných rád či iných orgánov súkromných spoločností,“ povedal jeho hovorca Erik Tomáš.
„Ak by sme sa držali vami tendenčne nastaveného kritéria, pokojne by sme mohli konštatovať, že spomínané osoby sa pokúšajú legitímne podnikať, lebo už nemajú priestor na trestnú činnosť,“ povedal Kaliňákov hovorca.
František Borbély, ktorý sa tiež objavil v mafiánskych zoznamoch, síce hovorí, že teraz sa má „horšie“. Podľa neho však po ňom ide polícia „účelovo“, cíti sa byť pod paľbou. „Polícia je dnes neprofesionálna, česť výnimkám. Nerieši veci, ktoré má riešiť, a to, čo rieši, rieši účelovo.“
Slušní ľudia
V podnikoch, ktoré po voľbách založili alebo ovládli ľudia z mafiánskych zoznamov, si spoluprácu s nimi pochvaľujú. „Nevedel som, že je na nejakých zoznamoch, ani ma to nezaujíma. Mňa zaujíma, ako sa bude rozvíjať podnik,“ povedal o Kudličkovi mestský poslanec v Ružomberku Ivan Nosko, ktorý je s Kudličkom v dozornej rade Ski Park Ružomberok. „Je to normálny, slušný človek.“
Nosko mal dobrý pocit aj z Martina Bognára, donedávna predsedu predstavenstva tohto podniku. „Pôsobil na mňa seriózne.“ Štyridsaťročný Bognár, ktorý nedávno náhle zomrel, bol pritom v minulosti obvinený, že sa v spolupráci s takáčovcami podieľal na vyberaní výpalného od majiteľov bratislavských reštaurácií.
„Počul som, že táto partia bola v tých zoznamoch. Naše rokovania však prebiehali korektne,“ hovorí ďalší člen dozornej rady Ski Parku a ružomberský poslanec Július Stančok. Bognár bol vraj „šikovný a múdry právnik, ktorý dal podnik do poriadku“.
Mafia-friendly
Podľa poslanca za KDH Daniela Lipšica, ktorý označil pred niekoľkými mesiacmi Ficovu vládu ako „mafia-friendly“, je zakladanie nových firiem ľuďmi zo zoznamov dôkazom, že „vláda nejde mafii po krku“. „Len čo sa uvoľní priestor, podsvetie začne skúšať, ako sa infiltrovať do legálnych štruktúr.“
Lipšic tiež pripomína, že keď bol ministrom spravodlivosti, podával opravné prostriedky vždy, „keď vyšiel nejaký mafián z väzenia“. „Dnes sa to nedeje. Okrem toho, táto vláda neustále spochybňuje Špeciálny súd aj prokuratúru,“ tvrdí poslanec.
Zmena prístupu
Bývalý policajný prezident Anton Kulich vydal rozkaz pre políciu, aby robili razie proti mafii, a netolerovali ich „vonkajšie prejavy, že sú nadľudia“.
Polícia v minulosti ľudí zo zoznamov intenzívne kontrolovala. Špeciálne zásahové jednotky, ktorých súčasťou boli aj kukláči, im pravidelne „snorili“ v autách, dávali im fúkať, brali vodičské aj zbrojné preukazy. Piťa dokonca v jeden deň kontrolovali 13-krát.
„Od volieb počet kontrol určite klesol. Pre súčasné vedenie polície je priorita boj proti extrémizmu, Schengen a iné veci. Boj proti mafii je až na konci,“ tvrdí jeden z policajných zdrojov.
Minister Kaliňák na otázku, či stúpol, alebo klesol počet kontrol, neodpovedal. „Tzv. bezpečnostno-represívne akcie sa vykonávajú aj v súčasnosti, a to na základe vyhodnotenia aktuálnej bezpečnostnej situácie. Rozdiel je len v tom, že nevidíme dôvod ku každej z nich zvolávať médiá.“
Tisíc obvinených
Na čele boja proti organizovanej kriminalite bol v minulosti prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. Polícia vtedy rozložila mafiánsky gang okoličányovcov – jeho členovia dnes stoja, podobne ako kyselinári, pred súdom. Obvinených je aj mnoho ľudí zapojených do nelegálneho obchodu s olejmi. Polícia zatkla aj niekoľko členov takáčovcov, prokuratúra ich však prepustila na slobodu. Spišiak v roku 2004 vyhlásil, že polícia už obvinila viac ako tisíc ľudí, ktorí „predstavujú alebo sú prepojení s podsvetím“.
Za súčasného vedenia nebola rozbitá žiadna „klasická“ skupina slovenského podsvetia. „Zo zoznamu tzv. mafiánskych prípadov prezentovaných v médiách Jaroslavom Spišiakom alebo Vladimírom Palkom sa podľa doteraz dostupných informácií z prostredia justičných orgánov ani jeden neskončil právoplatným rozhodnutím súdu,“ reagoval Kaliňák.
Smer strážila podozrivá SBS
Smer strážila počas volebnej noci bezpečnostná služba, za ktorou sú jakšíkovci.
Volebná noc v júni 2006 priniesla Smeru veľké víťazstvo aj oslavy v centrále strany, ktoré sa však mediálne nepodarili. Politici Smeru vtedy novinárov nevpustili do budovy a nechali ich stáť v nedôstojných podmienkach vonku. Smer nemal šťastnú ruku ani pri výbere bezpečnostnej služby, ktorá chránila centrálu strany. Spoločnosť A – Team security totiž ovládajú ľudia, ktorí podnikali s ľuďmi z tzv. mafiánskych zoznamov.
Spoločná adresa
Až do roku 2006 bol jedným zo spolumajiteľov Michail Gabrieľan, podľa mafiánskych zoznamov člen skupiny jakšíkovcov. Dnes ju ovládajú Ivan Pokorný, Marek Bednárik a Ervín Špajdel. Pokorný a Bednárik boli v orgánoch viacerých firiem s Ivanom a Liborom Jakšíkovcami.
Minister Kaliňák v minulosti na otázku, či pozná pozadie bezpečnostnej služby, ktorá chránila Smer počas volebnej noci, odpovedal vyhýbavo: „Neviem o tom nič konkrétne. Ak máte nejaké informácie, dajte podnet príslušným orgánom.“
Bezpečnostná služba A – Team security pritom sídli na rovnakej adrese (Miletičova 23) ako dve z firiem, v ktorých pôsobili alebo pôsobia Kaliňák a minister financií Ján Počiatek. V budove sa nachádza aj reštaurácia Steam & Coffee, ktorej sú spolumajiteľmi.
„Áno, sídlia tam aj firmy, kde som pracoval ako právnik. Orgány polície, ktoré sa zaoberajú činnosťou bezpečnostných služieb, však nič podozrivé nezistili,“ povedal o A – Team security Kaliňák. Miletičovu 23 si obľúbil aj Ivan Jakšík – dnes tam sídli deväť z firiem, ktoré ovláda.
Na oslave so Svobodom
Vdova po zavraždenom bossovi bratislavského podsvetia Jozefovi Svobodovi tvrdí, že Kaliňák sa raz stretol aj s jej manželom. Stretnutie sa malo uskutočniť v noci zo 17. na 18. apríla 2004 v bratislavskom Football Pube, kde oslavoval Smer víťazstvo nového prezidenta Ivana Gašparoviča. „Bolo to také tajné stretnutie, kde sa manželovi vtieral do pozornosti,“ povedala Karin Svobodová o Kaliňákovi v decembri 2004 časopisu .týždeň.
„Tak toto si naozaj nepamätám, tá noc bola veľmi hektická,“ reagoval zaskočený Kaliňák. „Ale dosť o tom pochybujem, nepoznal som Jozefa Svobodu,“ dodal po chvíľkovej odmlke.
(vag)
Autor: Tom Nicholson Marek Vagovič