BRATISLAVA. V jame neďaleko Pezinských tehelní sa nestavia nová skládka, ale sa ťaží hlina. Tvrdí to inšpekcia životného prostredia, ktorá bola včera na podnet aktivistov na mieste zamýšľanej skládky.
„Bežia tam práce pre Pezinské tehelne. Nebolo zistené, že by išlo o činnosť, ktorá by sa dala hodnotiť ako budovanie skládky,“ povedal SME Miroslav Held, riaditeľ bratislavskej inšpekcie životného prostredia.
Pobúrení aktivisti
Občianska iniciatíva Skládka nepatrí do mesta to považuje za absurdné. Minulý týždeň upozornili, že na skládke je čulý stavebný ruch, hoci inšpekcia v marci stavebné práce zakázala. S primátorom Pezinka Oliverom Solgom podali aj trestné oznámenie pre podozrenie z marenia úradného rozhodnutia.
„V priestoroch novej jamy sa nachádza vybudovaná akumulačná nádrž, obložená fóliou. Takéto zjavné zakrývanie pravdy štátnymi orgánmi je poburujúce,“ reagovala právnička aktivistov Zuzana Čaputová.
Kontroverznou skládkou by sa mal podľa poslanca Pavla Freša z SDKÚ zaoberať aj mimoriadny parlamentný výbor pre životné prostredie. Frešo vyzval premiéra Roberta Fica, aby vysvetlil, čo sa deje, a konal.
„Predseda vlády urobil v kauze skládky všetko, čo bolo v jeho možnostiach. Na jeho podnet vydala inšpekcia zákaz výstavby skládky,“ reagovala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
Trestné oznámenie
Skládku v Pezinku sa snaží vybudovať spoločnosť Ekologická skládka, za ktorou stojí podnikateľ Ján Man. Firma po tom, čo inšpekcia stavbu zastavila, postúpila práva ku skládke na americkú spoločnosť Westminster Brothers. Tá je registrovaná v americkom daňovom raji Delaware. Man stojí aj za spoločnosťou Pezinské tehelne, ktorá včera podala trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy.
Toho sa mali dopustiť primátor Solga, právnička Čaputová a aktivista Jaroslav Pavlovič výrokmi, že na skládke sa začalo stavať. „Nechápem, prečo nás žalujú, keď previedli vlastnícke práva na firmu Westminster Brothers,“ povedal Solga. „Podanie nie je v rozpore so zdravým rozumom ani s právnym poriadkom,“ reagoval Man.