BRATISLAVA. Šéfovia koaličných strán ako jeden muž včera slovne napadli médiá.
Po koaličnej rade, kde Smer HZDS a SNS riešili vzájomné spory okolo preukazovania pôvodu majetku či možného zániku Ústavu pamäti národa, premiér Robert Fico zo Smeru povedal, že „medzi majiteľmi slovenských médií sú skoro samí eštebáci“.
Na novinársku otázku, či by mohol byť konkrétny, odpovedal, že „napríklad vo vedení týždenníka Plus 7 dní, nech sa páči, majitelia, netvrdím, že všetci, ale našli by ste tam pekných fešákov“.
Fico pritom sám hovorí, že eštebácke spisy sú nedôveryhodné.
Predsedovia sa oficiálne stretli po dvoch mesiacoch. Útokom na médiá venovali značnú časť tlačovej besedy.
„Ak sa pán premiér bližšie pozrie na štruktúru vlastníkov najvýznamnejších slovenských vydavateľstiev, zistí, že ide predovšetkým o uznávaných nadnárodných vydavateľov a investorov. A ak chce obviňovať ich, zachádza za hranice slušnosti,“ povedal šéf združenia vydavateľov Miloš Nemeček.
Zahraniční vydavatelia majú zásadný podiel v denníkoch SME, Pravda, Hospodárske noviny aj Nový čas.
Pán z TA3 je nechutný človek
Predseda SNS Ján Slota povedal, že po pohrebe svojho otca dal televíziám TA3 a STV asi 25minútový „exkluzívny rozhovor“ pod podmienkou, že ho uverejnia celý. „TA3 dala tri vety, STV dala dve vety,“ vyčítal televíziám.
Pre štyri vybrané médiá Slota prehovoril po niekoľkých týždňoch mlčania. Každému povolil jedinú otázku.
Na tlačovej besede bol Slota osobný, hovoril aj o jednotlivých novinároch.
„Napríklad ten pán stade, tam zozadu, z TA3, ten plešatý, to je veľmi skutočne nechutný človek, ktorý vytvára dojem, ako keby koalícia bola to najväčšie zlo, ktoré zostúpilo z nebies a všetko, čo robí, tak robí ako keby bol skutočne právoplatným členom SDKÚ, aj keď nie je, samozrejme,“ povedal.
Mečiar nechce do debát
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že moderátori diskusných relácií v televíziách Markíza a Joj neprofesionálne a neeticky umožnili opozičným politikom na neho nadávať, hoci pre Mečiarovu neprítomnosť tomu mali zabrániť. „Začína znovu nový antimečiarizmus?“ pýtal sa. Do Markízy ani Joj vraj do septembra nepôjde.
Potom sa pustil aj do spravodajstva STV. Nepáčilo sa mu, ako informovalo o snahách HZDS dostať sa do európskych štruktúr.
„Váš vedúci spravodajstva pán Šmihula podľa všetkého zakázal uverejňovať informácie o tomto pohybe a rozhovoroch na Slovensku. Čiže ak vám dám odpoveď, riskujete svoju profesijnú kvalifikáciu v Slovenskej televízii, že vás za to váš šéfredaktor spravodajstva vyrazí,“ odpovedal redaktorke.
Šmihula odmieta, že by sľúbil odvysielať celý rozhovor so Slotom. „Zavádza aj ten, kto vyhlasuje, že som zakázal zverejňovať informácie o pobyte cyperských poslancov na Slovensku. Opak je pravdou – pred piatkovou rannou poradou som dal pokyn, aby sme ich pobyt spravodajsky zachytili.“ Mečiarovu a Slotovu kritiku STV označil za nepochopiteľnú a prekvapivú.
Bohorovnosť koalície?
„Je to bohorovnosť zmiešaná so stratou súdnosti,“ povedal o výrokoch predsedov strán politológ Samuel Abrahám. Ich postoj k médiám si vysvetľuje popularitou koalície v kombinácii s pocitom jej šéfov, že by im médiá mali slúžiť, ale sú k nim nespravodlivé.
„Je to úplne zvrátený spôsob myslenia. Skôr či neskôr sa im to vráti aj s úrokami. Nerozumiem, ako môže politik v 21. storočí a v krajine Európskej únie stále médiá vnímať takýmto spôsobom.“