LUXEMBURG. Ak Nemecko radikálne nezmení svoju hospodársku politiku, stredná vrstva obyvateľstva sa v roku 2020 stenčí o 10 miliónov ľudí, uvádza sa v štúdii poradenskej firmy McKinsey.
Nemecko sa dlhé roky nachádzalo na slnečnej strane globalizácie. Nemeckí spotrebitelia kupovali za lacný groš výrobky z nízkonákladového zahraničia.
Odvrátenou stranou globalizácie bol presun výroby z Nemecka do krajín s nižšími výrobnými nákladmi a s tým spojené odbúravanie pracovných miest. V poslednom čase sa Nemecko ako-tak pozviechalo z prvého globalizačného šoku. Nemá však ani sekundu času na oddych. Asi takto by sa dala zosumarizovať štúdia renomovanej ekonomicko-poradenskej firmy McKinsey „Nemecko 2020“.
Investovať majú do služieb
Autori prognózy varujú, že ak chce Nemecko v nasledujúcich rokoch aspoň udržať dosiahnutú hospodársku a sociálnu úroveň, HDP musí rásť v priemere o tri percentá ročne. Na to je potrebná radikálna zmena celej ekonomickej politiky. „Namiesto investícií do jestvujúcich priemyselných štruktúr by sa mal ekonomický rast generovať prostredníctvom inovácií, služieb a nových produktov,“ píše sa v štúdii. Štát by mal cielene podporovať odvetvia budúcnosti ako zdravotníctvo, finančné služby a ekologické technológie. Ak sa tak nestane, hrozí sociálne zemetrasenie: v roku 2020 sa stredná vrstva obyvateľstva stenčí o 10 miliónov ľudí, ktorí sa prepadnú do nízkozárobkovej sociálnej triedy nezriedka s existenčnými problémami. Rizikom je, že pod dojmom dočasného vysokého rastu HDP a znižovania nezamestnanosti, reformné úsilie v Nemecku znova vyhasne.
Nemcov ťahajú automobilky
Nemecká ekonomika stojí a padá na automobilovom priemysle.
V súčasnosti v ňom pracuje vyše 1,3 milióna ľudí. McKinsey nepredpokladá ani v tom najoptimistickejšom prípade, že Mercedes, BMW, Audi či Volkswagen budú v stave zvýšiť počet zamestnancov. Úspechom by bolo, keby sa ich podarilo udržať. Autori prognózy uvádzajú tri kľúčové faktory, od ktorých závisí budúcnosť nemeckých automobiliek: zvyšovanie produktivity práce, prienik na rozhodujúce trhy budúcnosti, teda do Brazílie, Ruska, Indie a Číny, ako aj úspešné inovácie.
Šéf známeho výrobcu automobilových súčiastok Continental Manfred Wennemer v tejto súvislosti v denníku Die Welt poznamenal: „Musíme vymyslieť minimálne toľko nových produktov a v našich fabrikách tak vylepšiť výrobné procesy, aby sme vyvážili stratu starých výrobkov a starých pracovných miest, ktoré sa presunú do krajín s lacnejšou pracovnou silou a nižšími výrobnými nákladmi.“