BRATISLAVA. Vládna koalícia zvažuje, ako dobehnúť časový sklz, ktorý vznikol pre jej nezhody okolo budúcej podoby Slovenského pozemkového fondu.
Keďže návrh nového zákona o fonde vláda odsúhlasila až 30. apríla a zákon treba podať do parlamentu najmenej pätnásť dní pred začiatkom schôdze, koalícia bude musieť použiť riešenie, ktoré nie je celkom bežné.
Do programu dnes začínajúcej riadnej schôdze ho teda nestihli zaradiť. Koalícia však chce, aby začal platiť od septembra, čo znamená, že v prvom čítaní musí byť prerokovaný v máji, aby ho na riadnej júnovej schôdzi mohli poslanci schváliť.
Jednou z najpravdepodobnejších alternatív, ako to dosiahnuť, je podľa informácií SME mimoriadna schôdza parlamentu. Doteraz sa zvolávali najmä pri pokusoch odvolať ministrov či pri iných závažných otázkach.
Ďalším možným riešením je pripojiť novelu k inému zákonu ako jeho časť. Takéto riešenie chcela napríklad v roku 2005 využiť bývalá koalícia, keď sa rozhodla cestný zákon zmeniť cez zákon o horskej službe.
Číž: Treba počkať
Predseda pôdohospodárskeho výboru Ján Slabý zo SNS mimoriadnu schôdzu pripúšťa ako jedno z riešení.
„Vzhľadom na to, aby sa niečo vo fonde pohlo, je tento zákon potrebný.“
Šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž ešte včera popoludní nevedel, ako sa problém vyrieši.„Riešenie sa hľadá. Treba ešte jeden deň vyčkať,“ povedal Číž.
Ak by sa nepodarilo návrh schváliť v prvom čítaní na tejto schôdzi, presunul by sa na júnovú.
Definitívne by ho potom mohli odhlasovať až v septembri a účinný by bol ešte neskôr.
Lipšic: Znásilňujú situáciu
Koalícia hľadá novú podobu fondu od škandálov okolo pozemkov pod Tatrami.
Kauza prepukla v novembri.
„Keď ide niekomu len o obsadzovanie pozícií, toto je potom výsledok a jednoducho je to hanba,“ povedal poslanec za SDKÚ Pavol Frešo.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic hovorí, že ide o typický spôsob fungovania tejto vlády.
„Často sú v sklze a potom sa snažia nájsť riešenie, ktorým znásilňujú situáciu napríklad vo forme skrátených legislatívnych konaní.“
Parlament čaká zložitá schôdza, kde sa ukáže, či Smer s opozíciou posunú do druhého čítania návrh ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku napriek nesúhlasu HZDS a SNS.
Hlasovať sa má napríklad aj o cestnom a školskom zákone.
Parlament by mal prerokovať:
novelu zákona o Slovenskom pozemkovom fonde
ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku od poslancov okolo Vladimíra Palka
školský zákon
nový cestný zákon
návrh zákazu užívania alkoholu pre mladších ako 17 rokov od poslankýň za HZDS
novelu interrupčného zákona
návrh na zbavenie imunity Sergeja Chelemendika z SNS pre nehodu