BRATISLAVA. Slovensko je tridsiatou najkonkurencieschopnejšou krajinou sveta a oproti minulému roku sme si polepšili o štyri priečky.
Svetovú ročenku konkurencieschopnosti, v ktorej sa porovnáva index 55 krajín sveta, zostavuje každoročne švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu. Na Slovensku spolupracuje s nadáciou F. A. Hayeka. Slovensko bolo do rebríčka zaradené prvýkrát v roku 2001.
Hodnotí sa podnikanie
Index vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia. Kvalitné je také, ktoré najviac pomáha podnikom presadiť sa doma aj v zahraničí. Index hodnotil štyri oblasti, a to ekonomický vývoj, efektívnosť vlády, efektívnosť podnikov a infraštruktúru. Najlepšie hodnotenie sme dosiahli v efektívnosti podnikov, kde sme boli na 26. mieste. Najhoršie sme dopadli s infraštruktúrou, obsadili sme 36. priečku. Všetky oblasti si však oproti vlaňajšku polepšili.
Najlepšie hodnotené kritériá v rámci týchto štyroch oblastí boli reálny rast hrubého domáceho produktu, jednoduchý daňový systém a nízke náklady na pracovnú silu. Naopak, najhoršie hodnotenými kritériami boli dlhodobo vysoká nezamestnanosť, vysoké odvodové zaťaženie, vládne hospodárenie do budúcnosti či slabé prepojenie vzdelávacieho systému s podnikateľským sektorom.
Žijeme v dobrých časoch
Podľa predsedu správnej rady nadácie F. A. Hayeka Ivana Švejnu prvýkrát možno povedať, že spracované štatistické výsledky sa dajú prisúdiť tejto vláde. Švejna ocenil náš posun v rebríčku. „Žijeme v dobrých časoch, ekonomika je naštartovaná dobre, životná úroveň rastie. Toto treba využiť teraz, kým je taká možnosť,“ povedal.
Na otázku, či za lepšie umiestnenie môže súčasná vláda, povedal: „Máme sa dobre nie vďaka vláde, ale napriek vláde. A to ktorejkoľvek.“
Súčasná vláda však zatiaľ podľa neho neurobila nijakú zásadnú chybu, ale problémy, ktoré sú, je potrebné začať riešiť.
Vláde Švejna vytkol, že nemá ucelenú víziu sociálneho a zdravotného systému, ktorá by bola finančne udržateľná. Tiež sa podľa neho nehovorí o prepojení medzi vzdelávacím systémom a trhom práce. Začína to byť veľkým problémom.
Nadácia robí tri významné projekty. Okrem indexu konkurencieschopnosti je to index ekonomickej slobody a deň daňovej slobody, ktorý je analýzou daňového a odvodového zaťaženia na Slovensku.