BRATISLAVA. Predseda SNS Ján Slota je oficiálne v parlamente aj vtedy, keď tam v skutočnosti nie je. Vďaka Rafaelovi Rafajovi.
Poslanec a predseda poslaneckého klubu SNS do prezenčnej listiny, na základe ktorej sa kontroluje účasť poslancov na rokovaní schôdze, podpisuje nielen seba, ale aj Slotu. Denník SME to zistil tento týždeň, keď prezenčné listiny nepretržite sledoval.
Z prvých troch rokovacích dní parlamentu bol tento týždeň predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota iba na jednom. V utorok strávil počas rokovania v Národnej rade len pol hodinu - hlasoval a potom odišiel.
V stredu a štvrtok neprišiel vôbec. Napriek tomu oficiálne v parlamente bol – do prezenčnej listiny ho zapísal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. K podpisovaniu sa včera odmietol vyjadriť.
Slota v parlamente včera nebol. Ráno jeho meno predsedajúci schôdze neprečítal ani medzi ospravedlnenými poslancami. Potom, ako sme sa na prípad začali pýtať politikov, sa na stránke Národnej rady objavilo, že Slota je v piatok ospravedlnený a je na zahraničnej pracovnej ceste.
Paška je za zmenu systému
Podpis Jána Slotu rukou Rafaja preverí predseda parlamentu Pavol Paška. Jeho hovorca Jozef Plško povedal, že Paška sa nebráni ani diskusii o tom, aby sa systém evidencie poslancov v parlamente zmenil.
Podpisovanie do prezenčnej listiny nikto nekontroluje. Niekedy pri listinách sedí pracovníčka Národnej rady, poslancov však podrobne nesleduje. Ak chce niekto z poslancov „vypomôcť“ kolegovi a podpísať ho, nie je to problém.
Poslanec sa podľa zákona zúčastňuje na rokovaní parlamentu, ak sa podpíše do prezenčky, alebo ak aspoň raz za deň hlasuje. Ak má minimálne dva dni neospravedlnené, predseda parlamentu by mu mal znížiť plat o polovicu. Ak má neospravedlnené štyri, celý plat.
Či Slotovi dva dni ospravedlní, Paška zatiaľ nepovedal. Plat mimobratislavského poslanca je 108 900 korún, Slota by mal prísť o polovicu.
„Nemusím vám veriť, pri všetkej úcte k médiám, o mne popísali tiež všelijaké sprostosti a keby som im verila, tak sa zľaknem sama seba ráno v zrkadle,“ reagovala podpredsedníčka Národnej rady a SNS Anna Belousovová na otázku o falšovaní podpisu.
„Pýtate sa ma na niečo, o čom neviem. Nevidela som ho. Nežiadajte, aby som sa vyjadrila na základe takýchto informácií,“ povedala Belousovová. Všetko si chce najprv overiť.
Slota sa v parlamente miesto podvádzania môže na každý deň ospravedlniť. Dôvody ospravedlnenia poslancov nikto podrobne neskúma.
Zrejme aj vďaka Rafajovej pomoci však oficiálne k najväčším absentérom nepatrí. Nie je ani medzi prvými desiatimi najčastejšie ospravedlňovanými. Slota s Rafajom spoločne sedia aj v parlamentnej lavici.
Trestný čin?
Celá vec by podľa ústavného právnika Radoslava Procházku nemusela skončiť len tak, že Paška strhne Slotovi polovicu z platu. Minimálne by podľa neho malo dôjsť k začatiu disciplinárneho stíhania.
To je možné vtedy, ak poslanec nedodržiava poslanecký sľub. Poslanec sľubuje: „Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“
Procházka si nebol istý tým, či Rafaj spáchal nejaký trestný čin.
Právnik Juraj Kolesár hovorí, že orgány činné v trestnom konaní by skúmali úmysel, ale aj výšku spôsobenej škody, ak v tomto prípade ide o škodu.
Trestný poriadok hovorí, že podvodu sa dopustí ten, „kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu a spôsobí tak malú škodu“. To je viac ako osemtisíc korún.
Úlohu tiež podľa Kolesára zohrá aj to, že ide o koaličného poslanca. „Ak by podpísal Dzurinda Mikloša, viem si predstaviť ten cirkus.“
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos hovorí, že on nič také nerobí. Celú vec nechcel hodnotiť, aby to niekto nebral ako útok SMK na SNS.
„Nie je to etické. Záver by mali vyvodiť voliči,“ povedal Bárdos. Poslanec si nemyslí, že je to prípad pre disciplinárne stíhanie a mandátový a imunitný výbor.
Predseda KDH Pavol Hrušovský si však myslí, že výbor by sa tým zaoberať mal. Z celej veci je zhrozený.
Nechodí ani na výbory
Okrem toho, že sa Slota nezúčastňuje na schôdzach parlamentu, nechodí ani na rokovania výborov, ktorých je členom.
„Vôbec to nie je príjemné, ani pre ľudí, ktorých sa to týka, ale asi to patrí k parlamentnému životu,“ reagoval na dochádzku minulý mesiac predseda parlamentu Paška.
Ak by predsedovia výborov László Nagy z SMK a Jana Laššáková zo Smeru konali dôsledne, mohli Slotu za jeho neúčasť na rokovaniach vo výbore pokutovať zrážkami zo mzdy vo výške 701 100 korún. Podobne mohol Nagy pokutovať aj Vladimíra Mečiara.
Nagy ale tvrdí, že mu ide o to, aby bol výbor funkčný, nie o trestanie poslancov.
Slota včera nezdvíhal telefón a jeho hovorkyňa na otázky nereagovala.
Rafaj: Ešte raz a...
RAFAEL RAFAJ na otázky, prečo podpisuje do prezenčnej listiny seba aj Jána Slotu, neodpovedal.
Môžeme na chvíľočku?
„Podľa toho o čo ide.“
Chceme sa spýtať na jednu vec, môžete zastaviť?
„Najskôr mi povedzte otázku, či áno alebo nie.“
Prečo podpisujete pána Slotu v parlamente?
Mlčanie
Pán poslanec, prečo ho podpisujete?
Mlčanie
Môžete nám odpovedať?
„To už je náš priestor, ak dovolíte.“ (vchádza na chodbu, kde sídli klub SNS).
Prečo ho podpisujete, je to podvádzanie, dostáva na základe toho plat.
Mlčanie
Nie je to podvod?
Poslanec zatvoril dvere. (O chvíľu kráča do hlavnej sály). Prečo nemôžete odpovedať?
„Pretože mám isté výhrady k denníku SME.“
Podľa vás je to v poriadku, ak podpisujete...
„Ešte raz to zopakujeme a stretneme sa niekde inde, dobre?“
Kde inde?
„Tam, kde si to vyriešime.“
(mož)
Podpisoval pred očami ostatných
Prezenčné listiny v parlamente síce na oko stráži pracovníčka Národnej rady, ale poslancov nijako nekontroluje.
To, že sa Ján Slota v parlamente objavuje len zriedka, si všimli novinári aj poslanci už dávnejšie. Predseda SNS jazdí do Bratislavy hlavne vo štvrtok, kedy sa stretáva s premiérom Robertom Ficom alebo býva tlačová beseda SNS.
Prezenčné listiny z minulých parlamentných schôdzí, ktoré denník SME preskúmal, však ukazovali, že Slota bol v parlamente takmer vždy. Svedčilo o tom aj to, že nebol ani často oficiálne ospravedlnený. To, že chýba, naznačovalo iba hlasovanie, podľa ktorého často nehlasoval. Chýbal na 27 percentách z nich. Podozrenie, že ho niekto podpisuje, sa preto ponúklo automaticky.
Počas aprílovej schôdze parlamentu sa Slota štyri dni oficiálne ospravedlnil.
Tento týždeň sa podozrenie potvrdilo. V utorok Slotu podpísal Rafael Rafaj napriek tomu, že šéf SNS sedel v sále. Opakovalo sa to v stredu aj vo štvrtok. V tieto dni už však predseda SNS chýbal.
Rafaj napríklad prišiel k prezenčnej listine, dvakrát sa podpísal a potom k nej prišiel ešte dvakrát a podpisoval napriek tomu, že sa už podpísal. V blízkosti sedeli novinári s kamerami a niekedy sedela priamo nad listinami zamestnankyňa Národnej rady. To, že sa novinári od miesta, kde je prezenčná listina nepohli, bolo podozrivé viacerým poslancom a pýtali sa, na koho číhajú.
Poslanci sa podpisujú dvakrát preto, aby mali záznam z účasti doobeda aj poobede. Viacerí sa podpisujú dvakrát naraz. Účasť na schôdzi sa im počíta, ak sú podpísaní raz.
Rafaj napriek tomu vo štvrtok podpísal najprv seba doobeda, potom Slotu za doobedie a po piatej po hlasovaní mu podpísal ešte aj účasť za poobedie.
To, že Slota nebol v budove, by mal dokazovať aj kamerový systém alebo prípadný grafologický posudok.
(mož)