LOŽÍN. Ústavný súd na neverejnom zasadnutí pléna 6. februára 2008 vyhlásil voľby starostu obce Ložín (okr. Michalovce) z 2. decembra 2006 za neplatné. Obyvatelia zemplínskej obce si voľby zopakujú 21. júna. Ján Šimko (kandidoval za HZDS, HZD a KDH) však naďalej pôsobí vo funkcii a mandátu sa nemieni vzdať.
Sťažnosť
Podľa zistení Ústavného súdu v deň volieb sa pred volebnou miestnosťou porušilo volebné moratórium. Podľa svedeckých výpovedí sa Šimko rozprával s občanmi počas volebného moratória o svojom volebnom programe. Potvrdili sa aj podozrenia, že členovia volebnej komisie upravili hlasovacie lístky za voličov pri voľbe do prenosnej urny.
Podľa Ústavného súdu všetky tieto okolnosti mohli významnou mierou ovplyvniť výsledok volieb. Preto ich vyhlásil za neplatné.
Sťažnosť na Ústavný súd podal bývalý starosta a protikandidát Ignác Ďurčák (kandidoval za Smer).
Dajte mi pokoj
Rozhodnutie o neplatnosti volieb sa stalo právoplatným v deň doručenia nálezu účastníkom konania, teda 12. marca tohto roka. Ján Šimko však naďalej pôsobí vo funkcii a dostáva plat vo výške asi 35-tisíc korún.
„Dajte mi pokoj! Vykladáte somariny,“ reagoval na našu otázku, prečo si stále uplatňuje mandát, ktorý nálezom Ústavného súdu zanikol.
Šimko tvrdí, že ani vo volebnom zákone, ani v zákone o obecnom zriadení nie je ustanovenie, ktoré by upravovalo postup po vyhlásení volieb za neplatné. V obci údajne nemajú zástupcu na plný úväzok, ktorý by mohol funkciu vykonávať. „Je to poslankyňa obecného zastupiteľstva, ktorá má svoje zamestnanie. Nemôžeme nechať obec len tak.“
Šimko hovorí, že rešpektuje zákon. V legislatíve je však diera, ktorú by mali vyplniť zákonodarcovia: „Ja to nezmením. Keby zákon jasne definoval, ako konať v tejto situácii, bolo by to pre mňa záväzné,“ dodal Šimko.
Diera v zákone
Gejza Petrík z ministerstva vnútra potvrdil, že zákon takúto situáciu nerieši.
Vyhlásenie volieb starostu za neplatné má však podľa neho v praxi riešenia. Buď by mal funkciu vykonávať do najbližších volieb predchádzajúci starosta, alebo zastupiteľstvo by malo poveriť výkonom tejto funkcie zástupcu. Keď nemá zástupcu, zastupiteľstvo by ho malo ustanoviť.
„Keď Ústavný súd vydá nález, zúčastnené strany ho musia rešpektovať. Vyhlásenie volieb za neplatné znamená, že starosta nebol zvolený, nemá mandát a nemôže vykonávať funkciu. Neprináleží mu teda ani odmena. Obec by mala od neho peniaze vymáhať,“ povedal Petrík.
Pripravovaná novela zákona o obecnom zriadení by mala problém riešiť.