BRATISLAVA. Bol som v parlamente a podpísal som sa. Včera to predsedovi Národnej rady Pavlovi Paškovi povedal predseda SNS Ján Slota. A Paška mu uveril.
Ján Slota aj Rafael Rafaj prišli ráno do parlamentu a hneď po úvodnom hlasovaní išli na stretnutie s Pavlom Paškom.
Podvod Rafaja a Slotu: Ako SME ich sledovali? - kliknite
Šéfredaktor SME: Pre koalíciu je podvod bežnou metódou - kliknite
Počas stretnutia bol v Paškových priestoroch aj minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák. Povedal, že v parlamente je pre svoje zákony a vždy tam chodí cez Pašku. Na schôdzku so Slotom vraj len nakukol.
Paška po stretnutí poslal len hovorcu, aby médiám niekoľkokrát zopakoval tú istú vetu, že predseda Národnej rady verí Slotovi a keďže ten tvrdí, že sa do prezenčnej listiny podpísal, nemôže podľa rokovacieho poriadku konať. Slotovi tak zostane jeho 108tisícový plat, hoci mal o polovicu prísť.
Denník SME tri dni sledoval prezenčné listiny a nasnímal Rafaja, ako k nim opakovane chodí. Slota pri nich nebol ani raz a jeho podpis sa tam objavil potom, ako Rafaj odišiel.
„Toto je problém pána Slotu a SNS. Môj problém by to bol, keby sa preukázalo, že to nie je podpis pána Slotu,“ tvrdí Paška.
Predseda parlamentu má aj vlastné dôkazy – videonahrávky, že Slota pri podpisových hárkoch nebol, nechce ich však použiť.
Opozícia ho vyzvala, aby mandátovému a imunitnému výboru vydal nahrávky kamerového systému z budovy Národnej rady, on to odmietol. Vraj mu to žiadny zákon neprikazuje.
Slota aj Rafaj tak z celej kauzy vyviaznu bez trestu.
Včera sa obidvaja pred novinármi skrývali a chodili v parlamente chodbami, na ktoré médiá nemajú prístup.
Mandátový a imunitný výbor včera zároveň neschválil návrh opozičných poslancov, aby sa voči Rafajovi začalo disciplinárne stíhanie za závažné porušenie poslaneckého sľubu. Schválil však vypočutie obidvoch poslancov na výbore. Kedy sa tak stane, určí predsedníčka Renáta Zmajkovičová zo Smeru.
Opozícia pre podvod požiadala aj o zvolanie mimoriadneho grémia, kde chcela počuť odpoveď priamo od Rafaja. Predseda poslaneckého klubu SNS však za seba poslal náhradu, svojho podpredsedu. „Je to škandál,“ povedal o Paškovom zamietnutí kauzy predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Paškov postoj je podľa opozície cynický a alibistický. Paška naopak hovorí, že opozícia zneužíva kauzu pre seba a robí si na nej politickú reklamu.
„Žiadny súdny človek tento cirkus koalície nezhltne. Každý normálny človek na Slovensku vie, že do roboty treba chodiť a že nedostane výplatu, ak je absentér,“ povedal Dzurinda.
„Som prekvapený, že pán predseda sa takto ľahko zbavil problému,“ povedal bývalý predseda parlamentu a predseda KDH Pavol Hrušovský.
Naopak bývalý podpredseda parlamentu Béla Bugár z SMK sa Pašku zastáva. „Predseda Národnej rady nemôže skúmať, či je to pravý podpis. Chápem, že je v ťažkej situácii,“ povedal Bugár. Iné by podľa neho bolo, keby vec riešila polícia.
Napriek tomu, že polícia aj prokuratúra povedali, že toto nie je prípad pre ich vyšetrovateľov, mládežnícka organizácia SDKÚ podá pre podpis trestné oznámenie.
Palko: Polícia mala konať
To, že polícia nekoná, včera kritizoval aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko.
„Právo nie je exaktná veda ako matematika. Práve ten rozdiel medzi realitou a exaktným trestným ideálom je politika,“ myslí si Palko. Orgány činné v trestnom konaní podľa neho „možno vedome, možno podvedome“ odrážajú politickú realitu. „Takto povedať z mosta do prosta, že nikto nebude konať, to je chyba.“ Palko hovorí, že Paška uprednostnil pokoj vo vládnej koalícii.
Opozíciu zrušili
Opozícia ráno požiadala, aby Paška k celej veci predniesol správu v pléne. Návrh neprešiel, koaliční poslanci boli proti.
Na obed požiadala o začatie disciplinárneho stíhania na mandátovom a imunitnom výbore. Návrh neprešiel, koaliční poslanci boli proti. Výbor oboch len predvolá na vypočutie.
„Koalícia vyložene nechce o tomto rokovať, je veľmi podráždená z akejkoľvek reakcie opozície. Ak sa Národná rada nevyrovná s týmto precedensu, bude to na škodu veci,“ povedala členka výboru Mária Sabolová z KDH.
Snaha opozície o vyšetrenie pokračovala aj popoludní. Podpredseda KDH Július Brocka dal procedurálny návrh na zvolanie poslaneckého grémia.
„V parlamente sa stal podvod. Verejnosť je šokovaná takýmto správaním poslanca SNS,“ hovoril Brocka.
Rafaj len nesúhlasne krútil hlavou a rozčúlene gestikuloval. Slota poobede nebol v sále a neukázal sa ani na verejných miestach v parlamente.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš hovoril, že záznam chceli aj pre kuloárne reči, že prezenčné listiny sa po zverejnení škandálu mohli celé falšovať.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že na vec nemá žiadny názor, lebo Rafaja podpisovať nevidel. „Každý si zodpovedá sám za seba,“ povedal Mečiar. Navrhuje čipové karty, ktoré by jasne hovorili, či poslanec je alebo nie je v parlamente.
To isté chce presadiť aj Pavol Paška.
Paška: Slota sa podpísal, tým to pre mňa končí
Predseda Národnej rady PAVOL PAŠKA poslal pred novinárov najskôr hovorcu, až popoludní vystúpil sám.
Prezenčné listiny sme tri dni sledovali, krútili sme ako tam pán Rafaj prichádza, ako po jeho odchode pribúda podpis pána Slotu a vy vec vyriešite tým, že poviete, že pán Slota mi povedal, že je to jeho podpis?
„Poslankyne a poslanci majú svoj mandát a svoje ústavné práva. Ja nie som sudca, ani Národná rada nie je súd. Ak hociktorý z poslancov odobrí akékoľvek svoje konanie, je to vyjadrenie jeho vôle. Nie som vyšetrovací orgán. Ak sa preukáže čokoľvek iné a dá mi to dôvod na iné konanie, tak tak učiním. Pán Slota dnes povedal, že sa na listinu podpísal a tým pre mňa vysvetlil to, čo médiá päť dní konštruovali.“
Je pre vás pán Slota dôveryhodný? Veríte mu?
„Choďte sa spýtať Dzurindu, či je európsky dôveryhodný, keď roky rozprával o európskej integrácii a keď bolo treba hlasovať za Lisabonskú zmluvu, tak zutekal ako... nechcem používať expresívnejší výraz.“
Je pre vás pán Slota dôveryhodný?
„Ja tu nie som na to, aby som riešil, kto zo 149 poslancov je aký je. Títo ľudia dostali svoj mandát, boli zvolení ľuďmi na Slovensku a zodpovedajú svojim voličom.“
Opozícia vás vyzvala, aby ste poskytli originály prezenčných listín aj videozáznamy. Prečo ste to odmietli?
„Opozícia zneužíva situáciu, čo ma mrzí. Nie som vyšetrovací výbor, som predseda, ktorý môže a má konať na základe rámcov a mantinelov, ktoré sú definované ústavou a rokovacím poriadkom. Žiadne nariadenie mi neurčuje, čo mám sprístupňovať. Pán Slota mi povedal, že sa na listinu podpísal.“
Vy ste tu v stredu a štvrtok pána Slotu videli?
„Ja som tu možno vizuálne nevidel ani ďalších 149 poslancov. Sedím za rokovacím pultom a sústredím sa na to, čo robím. Nie je mojou úlohou, aby som vo svojej hlave evidoval, kto sa kedy zúčastní v pléne. “
Čo robil na vašom stretnutí s pánom Slotom minister vnútra Robert Kaliňák?
„Pán Kaliňák je podpredseda vlády, podpredseda strany. Ak dovolíte, budem sa stretávať s mojimi priateľmi a kolegami zo strany, kedy uznám za vhodné ja, nie vy.“
Opozícia neuspela, chýbali jej poslanci
Keby boli opoziční poslanci dôslední, mohli presadiť disciplinárne stíhanie za falšovanie podpisu.
Opozícia včera v parlamente dvakrát podcenila situáciu. Keby mala dosť poslancov, mohla presadiť, aby Pavol Paška o kauze podpis podal správu, aj disciplinárne stíhanie Rafaela Rafaja.
To, aby Paška predniesol v pléne správu, navrhol v mene troch opozičných klubov Stanislav Janiš z SDKÚ. Za hlasovalo 37 opozičných poslancov. Keby boli v sále všetci, prehlasovali by koalíciu, ktorej ráno chýbali v parlamente zákonodarcovia.
„Asi pre niektorých ľudí to bolo ešte priskoro,“ povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Situácia sa opakovala na mandátovom a imunitnom výbore, kde prišli dvaja poslanci SDKÚ neskôr a tak zmeškali hlasovanie o disciplinárnom stíhaní. Inak by prešlo.
Kliknite - obrázok zväčšíte.