BRATISLAVA. „Smer sa dištancuje od spájania s kauzou skládky odpadov pri Pezinku a dôrazne sa ohradzuje proti spôsobu medializácie, ktorej cieľom je jasná škandalizácia a poškodenie strany Smer,“ napísala vo februári hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová.
Premiér Robert Fico o pár dní v TA3 zopakoval, že „niekto chcel nalepiť politickej strane, ktorá je dominantná vo vláde, nejakú nálepku čohosi“. Povedal, že vláda s lokálnou skládkou v Pezinku nemá „absolútne nič spoločné a skôr sa treba spýtať pravicových kolegov v Bratislave, kto má záujem na jej výstavbe“.
Rodinná firma člena pezinskej okresnej rady Smeru Jána Mana mladšieho sa práv na výstavbu skládky pre údajnú „hrubú mediálnu diskreditáciu“ vo februári vzdala v prospech americkej spoločnosti Westminster Brothers.
Firma Ekologická skládka, na čele ktorej stojí otec Jána Mana mladšieho, Ján Man starší, sa odvtedy pred médiami tvári, že s pezinskou skládkou nemá nič spoločné. „Už ma to nezaujíma, je to mimo mňa,“ povedal Man starší SME aj v piatok.
Primátor Pezinka Oliver Solga hovorí, že postúpenie práv na americkú firmu bola iba kamufláž, ktorá má zakryť nepríjemné prepojenie kauzy so Smerom. „Naďalej považujem politickú nomináciu pána Mana na čelo úradu, ktorý rozhoduje o vlastnom podnikateľskom zámere, za neetickú chybu Smeru,“ povedal.
Novú skládku odpadov v Pezinku, ktorá má vzniknúť iba niekoľko sto metrov od starej, úrady povolili v rozpore s územným plánom mesta, územné rozhodnutie utajili a vylúčili aj odkladný účinok rozhodnutia, čo by umožnilo stavať skôr, ako sa rozhodne o odvolaní. Stavba je oficiálne pozastavená, investor však stavia načierno.
Zmenili firmu, nie ľudí
Vo februári proti skládke protestovalo vyše päťtisíc Pezinčanov. Fica vyzvali, aby konal.
O štyri dni poslal žiadateľ o výstavbu skládky – pezinský podnikateľ Ján Man starší tlačovej agentúre správu, kde písal, že „po hrubo nepravdivej mediálnej diskreditácii sme projekt odovzdali tretej osobe“. Odpovedal tak na argument opozície, že skládka je biznisom ľudí blízkych Smeru.
Územné rozhodnutie pre skládku vlani v máji vydal Krajský stavebný úrad v Bratislave, na čelo ktorého sa po voľbách dostal 26–ročný nominant Smeru Ján Man mladší, syn Mana staršieho a vlastník pozemku pod zamýšľanou skládkou.
Nástupcom v konaní o povolení skládky sa stala spoločnosť Westminster Brothers, založená v americkom štáte Delaware.
Podľa dokumentov, ktoré má redakcia k dispozícii, stojí za „americkou“ firmou, ktorú na Slovensku zastupuje Jozef Dučák, ďalší Slovák – Róbert Stanke. Vo výpise výročnej daňovej správy z 26. februára, teda po prevode práv, je Stanke uvedený ako prezident firmy. S Dučákom sedia vo vedení viacerých firiem.
Dučák aj Stanke podnikajú aj priamo s Jánom Manom starším. V roku 2000 spolu v Česku založili poradenskú firmu D.S.M. Consult. Názov tvoria začiatočné písmena ich priezvisk. Man starší prebral v roku 2003 od Stankeho aj firmu Vranovský pórobetón.
Stanke a Man na otázku, či sa poznajú, odpovedali až po poznámke, že sú spoločne v orgánoch. „Všetko môže byť,“ povedal Man a ukončil telefonát. Stanke priznal, že s Manom podniká, no so skládkou vraj nemá nič spoločné. „Že som prezident, je stará informácia. Bol som iba pri zakladaní.“ Firmu vraj založili v roku 2006 na iný účel. Delaware je známy možnosťou ľahko si založiť firmu cez internet.
Lobing zostal
„Man mladší nechcel, aby sa tam objavovalo jeho meno a za ním značka Smeru – aby nepoškodzovali Smer,“ myslí si primátor Pezinka Oliver Solga. Manovci podľa neho zrejme konali aj pod tlakom premiéra.
Fica spájanie skládky so Smerom znervózňovalo, protesty Pezinčanov označil za zmanipulované, médiá podľa neho mohli byť podplatené. Za kauzou podľa neho stála „istá finančná skupina, ktorá má stavebné zámery v inej časti Bratislavy“, a ktorá skládkou šéfa stavebného úradu zo Smeru vydierala.
Identita nového stavebníka pezinských aktivistov neprekvapila. „Potvrdzuje sa, čo sa prejavovalo počas celého konania. Hoci práva boli vraj dávno prevedené na americkú firmu, Manovci ďalej napádali rozhodnutia úradov, podávali na nás trestné oznámenia a presviedčali okolité obce, aby skládku podporili,“ hovorí právnička iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová.
„Nebyť politickej nominácie, na základe ktorej sa dostal pán Man na čelo stavebného úradu, skládka v rozpore s územným plánom mesta by nezískala územné rozhodnutie,“ hovorí jej kolega Jaroslav Pavlovič. Pripustil, že rozhodnutia v prospech skládky padali aj za vlády Mikuláša Dzurindu.
Čaputová si myslí, že Smer investíciu poistil aj inak. „Novela stavebného zákona bola zrejme inšpirovaná skládkou a má jej slúžiť.“ Novela od poslancov Smeru umožní investorom za istých okolností nerešpektovať platný územný plán miest.
Štátny tajomník ministerstva výstavby a krajský predseda Smeru Martin Glváč, ktorý tiež pochádza z Pezinka a Mana mladšieho do funkcie presadzoval, naďalej odmieta, že by kauza súvisela so Smerom. „Pán prednosta, akonáhle prišla skládka na krajský stavebný úrad, namietol svoju zaujatosť,“ argumentuje. „Je to vynikajúci odborník a keby sme mali v štátnej správe sto takýchto ľudí, musel by štát tlieskať.“
V prospech skládky potom rozhodli Manovi podriadení.
Kto je Dučák
Podnikateľa Jozefa Dučáka (56) do obchodného registra prvý raz zapísali v roku 1995. Jeho spoločníci hovoria, že sa nedá zaradiť k niektorej obchodnej alebo finančnej skupine, a je skôr „voľný hráč“.
Podľa informácií SME sa Dučák dlhé roky pozná s Jánom Manom starším, ktorý previedol práva na pezinskú skládku odpadov na americkú firmu, ktorú na Slovensku zastupuje práve Dučák. Na žiadosť SME o vyjadrenie Dučák neodpovedal.
Dučák má väzby aj na ľudí z finančnej skupiny J&T. Do roku 2002 bol vo firme Laurinská spoločníkom Ladislava Janča, nominanta J&T v Západoslovenskej energetike. Sedí aj v predstavenstve firmy Lomnické lúky, kde je v dozornej rade Martin Malaník, ktorý pôsobil v J&T Banka Praha a J&T Finance Group Bratislava.
S niektorými ľuďmi z J&T má blízky vzťah aj štátny tajomník Smeru Martin Glváč. Priatelí sa s členom vedenia spoločnosti Igorom Rattajom, známym z kauzy prevodu pozemkov v Čiernej Vode, ktoré získala spoločnosť LM – Real, blízka Glváčovi.
J&T prebrala aj firmu 1. garantovaná, kde je Rattaj predsedom predstavenstva. V predstavenstve sedel od roku 2001 do 2005 aj Dučák, a aj v ďalších firmách, ktoré patrili 1. garantovanej – Koliba production & services, Novácke chemické závody, Solivary, Kontinuita poisťovňa a Jasná Nízke Tatry, kde v predstavenstve sedí aj poslanec Smeru Mojmír Mamojka. V predstavenstve Lomnických lúk je s Ľudmilou Kiňovou, ktorá má rovnakú adresu ako exposlanec HZDS Ivan Kiňo, údajný sponzor Smeru.
Dučák je aj v developerskej spoločnosti Zillion, ktorá chce obnoviť Vydricu pod Bratislavským hradom.
(vag)
Kliknite - obrázok zväčšíte.