Slovenskej národnej strane prívlastok slovenská právom patrí. Podľa jej sympatizantov preto, že skutočne obhajuje záujmy slovenského národa, podľa jej kritikov preto, že je verným obrazom skutočnej mentality väčšiny Slovákov. SNS je stranou, ktorej predseda Ján Slota sa preslávil výrokom pred občanmi Kysuckého Nového mesta „my pôjdeme do tankoch a zrovnáme Budapešť".
Hra s maďarskou kartou a slovné velikášstvo zamerané na obranu slovenských záujmov sú dve veci, ktoré SNS prinášajú stabilnú voličskú podporu na úrovni 10 až 14 percent.
Video: Ján Slota o tom ako zrovnáme Budapešť
V súčasnosti je SNS po tretíkrát súčasťou vládnej koalície, no skúsila si aj to, čo znamená byť mimoparlamentnou opozičnou stranou.
Korene až v roku 1871 Slovenská národná strana je s KDH jednou z najstarších politických strán na Slovensku. Založená bola v marci 1990, no hlási sa aj k odkazu svojej historickej predchodkyne, Slovenskej národnej strany z rokov 1871 až 1938.
Po prvých slobodných voľbách v roku 1990 obsadila SNS v slovenskej národnej rade 22 kresiel a stala sa opozičnou stranou. Hlavným bodom jej programu bolo vytvorenie samostatného slovenského štátu.
Politici SNS na čele s vtedajším predsedom strany Jozefom Prokešom boli presvedčení, že Slovensko v rámci spoločného štátu na Čechov dopláca a pri prerozdeľovaní hrubého domáceho produktu nespravodlivo ťahá za kratší koniec. Rozhodovanie o slovenských záležitostiach nezávisle od Prahy bolo jednou zo základných požiadaviek SNS.
Najväčšie kauzy SNS Skôr ako o kauzách SNS sa dá hovoriť o škandáloch či kauzách spojených s jej predsedom Jánom Slotom.
Štýl riadenia žilinskej radnice, ktorej Ján Slota šéfoval 16 rokov údajné močenie podnapitého Jána Slotu z terasy kaviarne odhalenie kriminálnej minulosti Jána Slotu, na ktorú upozornili archívne materiály komunistickej štátnej bezpečnosti kauza falšovania podpisu Jána Slotu jeho kolegom Rafaelom Rafajom na prezenčných listinách parlamentu
Splnil sa sen SNS - vznikla samostatná Slovenská republika K uskutočneniu tejto myšlienky mohlo však prísť až po roku 1992, keď parlamentné voľby vyhralo HZDS a do koalície pribralo práve SNS.
Hoci SNS dosiahla slabší volebný výsledok ako v roku 1990 a obsadila len 15 poslaneckých kresiel, jej koaličný partner si myšlienku vytvorenia samostatnej Slovenskej republiky osvojil a aj česká strana, kde vo voľbách zvíťazila ODS Václava Klausa, prestala rozdeleniu spoločného štátu klásť prekážky.
Vznik samostatnej Slovenskej republiky v januári 1993 prežívali politici SNS ako skutočne historický okamih a najväčší sviatok svojho života. Pri spravovaní štátu, kde SNS hrala popri HZDS len druhé husle, vyrušil stranu turbulentný rok 1994, kedy druhá vláda Vladimíra Mečiara stratila podporu v parlamente a nasledovali predčasné voľby.
Vo voľbách v roku 1994 sa klesajúci trend podpory SNS u voličov nezastavil, ale ešte viac prehĺbil, SNS získala len 9 poslaneckých mandátov.
Spoločné videnie sveta a dobré skúsenosti so vzájomnej spolupráce v predchádzajúcom volebnom období sa však postarali o to, že HZDS opäť pribralo SNS do vlády. Staronovú vládnu koalíciu ešte doplnilo Združenie robotníkov Slovenska, aj to však rovnako ako SNS reálny vplyv na politiku v štáte nemalo.
Voľby 1998 - začiatok pádu SNS Volebné sľuby SNS (2006) vytvoriť vládu, ktorá bude "slovenská", teda bez účasti SMK Posilniť prvý pilier dôchodkového systému prehodnotenie zdravotníckej aj školskej reformy rozvoj vzťahov s Ruskom
Vo voľbách v roku 1998 dosiahla SNS pekný volebný výsledok, keď s 9 percentami hlasov obsadila 14 kresiel v parlamente. Strana zdiskreditovaná účasťou na vláde HZDS však zostala v opozícii.
Novú situáciu nevedeli politici SNS uniesť. Nastalo obdobie osobných sporov medzi jej najvyššími predstaviteľmi, ktoré vyvrcholilo až rozkolom strany a vznikom Pravej SNS. Na čelo Pravej SNS sa postavil Ján Slota, ktorého na poste predsedu SNS nahradila Anna Malíková, dnes Belousovová. Obe národné strany sa uchádzali o toho istého národne orientovaného voliča a jeho priazeň sa snažili získať najmä očierňovaním svojho konkurenta.
Tak sa vo voľbách v roku 2002 stalo, že svoju voličskú základňu si obe strany spravodlivo rozdelili a ani jednej sa nepodarilo prekročiť 5 percentnú hranicu zvoliteľnosti do parlamentu. Pravá SNS dopadla lepšie keď získala 3,65 percenta voličských hlasov, kým SNS sa musela uspokojiť s 3,32 percenta halsov.
Po neúspešných voľbách si železné matematické pravidlo delenia uvedomili aj národniari a to, čo rozdelili začali spájať. Na to, čo bolo povedané, sa tak ak v dobrej rodine zabudlo, strany sa spojili a na čelo znovuzjednotenej SNS sa opäť postavil Ján Slota. O zjednotení národných strán rozhodol zlučovací snem v Žiline, v máji 2003.
Anna Belousovová sa stala prvou podpredsedníčkou SNS. Voličov získala SNS ani nie tak svojimi víziami rozvoja ekonomiky, školstva či zdravotníctva ako skôr vtipným glosovaním domácich aj zahraničných udalostí a írečitým slovníkom svojich šéfov, ktorému sú koniec koncov verní dodnes.
Opäť na výslní, opäť vo vláde Obnovenú spoluprácu národniarov ocenili aj voliči a prieskumy volebnej mienky začali zaraz dávať najavo, že v parlamente, ktorý vzíde z volieb roku 2006 bude mať SNS svoje isté miesto.
Tak sa aj stalo, SNS s takmer 12 percentami hlasov získala 20 mandátov v parlamente a úspech zavŕšila svojou účasťou vo vládnej koalícii, do ktorej víťazný Smer prizval aj staronového vládneho partnera národniarov HZDS.
SNS má vo vláde troch ministrov, ktorí spravujú rezorty životného prostredia, školstva a regionálneho rozvoja. Vo vedení parlamentu zastupuje SNS podpredsedníčka strany Anna Belousovová. Viac ako činnosť ministrov za SNS či poslanecké aktivity členov strany zamestnáva verejnosť predseda SNS Ján Slota.
Ten je so svojimi výrokmi o maďarských šašoch zárukov, že voliči SNS ani na chvíľu nezabudnú, že ich zvolený zástupca drží nad slovenskou štátnosťou ochrannú ruku. Naposledy ich o svojej zaneprázdnenosti pri obhajobe záujmov verejnosti presvedčil skutočnosťou, že aj v parlamente sa za neho musí podpisovať jeho pravá ruka, predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Najznámejší predstavitelia SNS
Ján Slota Anna Belousovová Rafael Rafaj
predseda SNS prvá podpredsedníčka SNS predseda poslaneckého klubu SNS
Autor: Michal Petruška, wikipedia.org