BRATISLAVA. Polícia, prokuratúra ani súdy nemusia zverejňovať dôvody svojich rozhodnutí v konkrétnych kauzách. Vyplýva to z verdiktu Krajského súdu v Bratislave, ktorý včera zamietol žalobu mimovládnej organizácie Aliancia fair play.
Tá ešte na jar 2006 požiadala Generálnu prokuratúru, aby jej sprístupnila uznesenie o zastavení trestného stíhania v kauze tzv. fiktívnych darcov SDKÚ.
Aliancia sa odvolávala na zákon o slobodnom prístupe k informáciám, prokuratúra jej žiadosť zamietla.
Mimovládka sa preto obrátila na súd, ktorý však dal za pravdu prokuratúre. „Žalovaný postupoval v zmysle zákona, podľa ktorého sa nesprístupní informácia, ak sa týka rozhodovacej činnosti orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak.
Podľa neho je verejná len informácia o tom, ako polícia, prokuratúra či súdy v danej veci rozhodli. „Táto informácia bola žalobcovi známa,“ dodal Adamčiak.
Prekvapená aliancia
Zuzanu Wienk z Aliancie fair play rozhodnutie súdu prekvapilo: „Očakávali sme, že prokuratúra verejnosti zdôvodní, prečo zastavila kauzu fiktívnych darcov. Myslíme si, že v takýchto dôležitých kauzách by mala byť verejnosť informovaná.“
Podľa právnika aliancie Vladimíra Šánika je rozhodnutie súdu „neopodstatnené, reštriktívne a v rozpore s ústavou, ktorá hovorí, že každý má právo na informácie“.
Šánik je presvedčený, že verejne prístupná by nemala byť len informácia, ako konkrétny orgán rozhodol, ale aj dôvody, ktoré ho k tomu viedli. Rozsudok ešte nie je právoplatný, aliancia sa odvolá na Najvyšší súd.
Kauza fiktívnych darcov SDKÚ vypukla v roku 2004. Aliancia vtedy zistila, že niektorí darcovia Dzurindovej strane peniaze nedarovali. Celkovo išlo takmer o milión korún. Prípadom sa zaoberala aj polícia, ale prokuratúra stíhanie zastavila.
Autor: vag