PRAHA, BRATISLAVA. Platiť nízke poplatky za návštevu lekára a hospitalizáciu je v Česku v súlade s ústavou. Včera o tom rozhodol Ústavný súd. Ukončil tak spor koalície s opozíciou o reformu zdravotníctva.
Verdikt nemohol byť tesnejší. Opozičný návrh na zákaz poplatkov podporili siedmi sudcovia, za reformu sa postavili ôsmi. Proti je aj predseda Ústavného súdu a niekdajší minister za ČSSD Pavel Rychetský. „Táto úprava je zjavne protiústavná a našou povinnosťou bolo ju zrušiť," napísal v odôvodnení rozsudku.
Väčšina senátu však rozhodla, že reforma zdravotníctva je čisto politickým rozhodnutím a súd do nej nemá zasahovať. Server aktuálně.cz si všimol, že všetkých sudcov, ktorí sa postavili za reformu, na súd dosadil súčasný prezident Václav Klaus. Naopak odporcov vymenoval prevažne Václav Havel.¶
Ľudia si lekára rozmyslia
Reforma, ktorá čerpá aj z poplatkov za vyšetrenie, podľa vlády Mirka Topolánka už priniesla prvé výsledky. Počet ľudí, ktorí chodia k lekárovi a do nemocnice, sa znížil o 30 percent. Opozícia reforme vyčíta, že ľuďom komplikuje prístup k zdravotnej starostlivosti.
„Pri takých nízkych poplatkoch reálne ľudia, ktorí by sa nedostali k starostlivosti, neexistujú," povedal hovorca ministra zdravotníctva Tomáš Cikrt pre SME.
Tieňový minister zdravotníctva ČSSD David Rath avizoval, že strana po príchode do vlády poplatky zruší. Zakázať poplatky chce Rath už po jesenných krajských voľbách aspoň v nemocniciach, na ktoré bude mať dosah.
Inšpirácia zo Slovenska
„Na Slovensku sme ukázali, že sa nezníži dostupnosť starostlivosti. Je problém poplatky odkomunikovať, napriek úsiliu zostávajú nepopulárne," hovorí Tomáš Szalay z Health Policy Institute, ktorý sa podieľal na slovenskej i českej zdravotníckej reforme.
Poplatky v zdravotníctve vyvolali ostré diskusie v celej strednej Európe. Rovnaký problém riešil aj slovenský Ústavný súd. Rozhodnutie v prospech poplatkov v roku 2004 bolo aj na Slovensku tesné. Vláda Roberta Fica po nástupe k moci poplatky okresala. Maďari reformu odmietli priamo v referende, nad poplatkami už rozmýšľajú aj Poliaci.
Sudcovia fakticky zaviazali vládu a ministerstvo pokračovať v reformách.
Tomáš Julínek, minister zdravotníctva
České poplatky
Sučasťou reformy zdravotníctva sú od 1. 1. 2008 platby:
Lekári si za každú návštevu ambulancie účtujú 30 korún.
Každý deň hospitalizácie stojí pacienta 60 korún. Rovnakú sumu platí aj rodič, ktorý je v nemocnici s dieťaťom.
Hlavnou úlohou „regulačných poplatkov“ je znížiť počet hospitalizácií a počet návštev u lekára, ktoré sú podľa vlády často zbytočné.
Odborníci i ministerstvo zdravotníctva odmietajú akékoľvek výnimky, poplatky musia uhrádzať aj za novorodencov v inkubátoroch, dôchodcov či pacientov v kóme.
Koaliční partneri ODS žiadajú ústupok pri novorodencoch.