Bývanie v Sydney neberte na ľahkú váhu

Čo potrebujete, ak chcete bývať v Sydney? Peniaze.

Veľa peňazí. Nie, to nie je vtip. Rozhodne vám z toho do smiechu nebude.

Pracovné a študijné príležitosti lákajú našincov na opačnú stranu zemegule. Množstvo škôl najrozličnejšieho druhu a zamerania a austrálska zamestnanosť blížiaca sa úplnej sú jasným dôvodom. To je však len A, k čomu treba dodať aj B - treba sa tu uživiť a niekde hlavu skloniť.

Fáza prvá: Slovák prichádza

Ak nemáte v Sydney priateľov či príbuzných, u ktorých sa usídlite, či už dočasne alebo nastálo, na výber máte len hotel alebo hostel. Hotely sú, samozrejme, pre turistov, a preto sú aj zodpovedajúco drahé. Na začiatok je preto dobré zamerať sa na hostely - takzvané "backpackers" a "budget accomodation". Ich základnou funkciou je poskytovať lacné ubytovanie bez zbytočného - alebo skôr akéhokoľvek komfortu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rôznych zariadeniach máte na výber rôzne stupne pohodlia.

Od desaťlôžkových kolektívnych spální až po súkromné izby. Cena začína od dvadsať austrálskych dolárov za noc, okrem vyhradenej postele nemáte k dispozícii takmer nič. Kúpeľne a záchody sú spoločné. Ako vidno, backpackers slúžia najmä študentom na cestách, ktorí nemajú peňazí nazvyš a prostredie nocľahárne im neprekáža.

Je jasné, že tieto zariadenia neslúžia na dlhodobé ubytovanie. Navyše pri dlhšom pobyte sa už nedá hovoriť o lacnej alternatíve. Šetrný a rozumný človek preto bez meškania preskočí do ďalšej fázy hľadania strechy nad hlavou - začne hľadať trvalejšie ubytovanie.

Fáza druhá: Slovák v podnájme

Fáza podnájmu je neporovnateľne dlhšia ako prvé štádium, preto sa výberu vhodného ubytovania oplatí venovať dostatok pozornosti aj času. Samozrejme, najlepšie je hľadať si sídlo čo najbližšie k škole či práci, a to nielen kvôli pohodliu či rýchlej preprave. Mestská hromadná doprava v Sydney si totiž zaslúži niekoľko prívlastkov, no "lacná" medzi ne určite nepatrí. Ak ju využívate pravidelne, najlacnejšie tarifné pásmo, centrum a najbližšie okolie mesta, vás vyjde na 35 austrálskych dolárov (665 slovenských korún) týždenne. S rastúcou vzdialenosťou rastie aj cena a napokon sa vám ľahko môže stať, že to, čo ušetríte na ubytovaní, zaplatíte na cestovnom.

SkryťVypnúť reklamu

Týždenný rytmus

Slováci sú zvyknutí na mesačné platby a výplaty, ale Austrália funguje na týždennom, prípadne dvojtýždennom princípe. Ceny podnájmov sa preto taktiež uvádzajú a platby hradia týždenne. Okrem pravidelného nájomného si v drvivej väčšine prípadov nájomcovia pýtajú aj takzvaný "bill", vratnú zálohu. Býva vo výške dvojtýždenného až mesačného násobku týždenného nájomného. Slúži ako poistka pre prípad, že by podnájomník prestal platiť. Pri odchode z podnájmu sa bill vracia, samozrejme, len v prípade, že ste neporozbíjali okná, nábytok, alebo inak nepoškodili zariadenie či dobrú povesť vlastníka.

Pri stanovovaní ceny a jej posudzovaní hrá úlohu nespočetné množstvo faktorov: hrabivosť majiteľov, či ide o sólo izbu alebo spoločnú, množstvo spolubývajúcich, lokalita, stav domu a vybavenie bytu. To si treba obzvlášť všímať, pretože nezriedka sa stáva, že ponúkaná izba je nezariadená a na vás ostane zháňať si posteľ. Takisto je rozdiel, či budete mať k dispozícii pračku, alebo ostanete odkázaný na spoločnú práčovňu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako a čo hľadať

Existuje niekoľko webstránok, kde hľadajúci aj ponúkajúci nájdu presne toho, koho potrebujú. Stránky sa predbiehajú v tom, ako čo najpresnejšie vyhľadať napríklad vhodného spolubývajúceho. Pohlavie, vek, status, sexuálna orientácia, počet domácich zvierat, povaha, ale aj poloha a vybavenie bytu - všetko žiadané môžete zadať pri hľadaní a potom sa už len preberáte desiatkami inzerátov. Trh s prenájmom bytov a izieb je veľmi čulý a každý deň prináša nové a nové príležitosti. Je teda len na vás a vašej peňaženke, pre čo sa napokon rozhodnete. Nie je nijako výnimočné nájsť byty, kde sa tiesni niekoľko študentov, trvalo spiacich dokonca aj v obývačkách.

Objavujú sa aj rodinné domy, v ktorých majitelia vydávajú študentom či novoprišelcom izby a celý dom je tomu prispôsobený - priestranné kuchyne so spoločnými priestormi, viac kúpeľní. Samotní majitelia nezriedka ani v nich nebývajú, majú prenajatý byt inde, alebo obývajú "granny's house", jednoduchý domček na druhom konci záhrady. Môže to byť výnosný biznis, keď si uvedomíte, že taký poschodový dom môže mať aj osem spální.

SkryťVypnúť reklamu

Platí pravidlo: čím bližšie k centru, tým drahšie. Takže v centre mesta sa tiesnite traja v jednej izbe a za rovnakú cenu máte v blízkom Guildforde izbu sami pre seba, ale cestovať do práce trvá hodinu a pol. Do úvahy treba brať aj druh spoločenského založenia - niektoré domácnosti sú kamarátske, delia sa o večere, iné uprednostňujú separátny život s minimom zdvorilého kontaktu spolubývajúcich. A taktiež prítomnosť balkónu, postoj k cigaretám, dostupnosť internetu, národnostné zloženie. Solídny podnájom spravidla nedostanete pod 120 dolárov (2250 korún) týždenne.

Fáza tretia: Slovák bohatne

Predpokladajme optimistický variant, že prišelcovi sa darí nad očakávanie a môže si dovoliť prenajať celý byt pre seba. Opäť sa preto vrhne na inzeráty, tentoraz iného druhu. Najlacnejším variantom sú garsónky označované ako "studio". Cena ich prenájmu sa začína zhruba na dvojstovke dolárov (3700 korún) a opäť sa pohybuje v závislosti na vybavení a lokalite. K cene si musíte prirátať aj platby za elektrinu, plyn, vodu, prípadne telefón či internet. Odpadajú však problémy so spolubývajúcimi, čo je nemalá výhoda.

SkryťVypnúť reklamu

No a ak naozaj neviete, čo s peniazmi, môžete uvažovať aj o kúpe vlastného bývania. Ceny rodinných domov v Sydney začínajú nie hlboko pod pol miliónom austrálskych dolárov (takmer deväť a pol milióna korún). Odmenou môže byť bývanie v pokojnej zelenej štvrti, ktorých je v Austrálii množstvo. Nachádzajú sa tu celé štvrte domčekov od lacných montovaných stavieb až po honosné vily z červených tehál. Stačí si vybrať - a mať na to.

Všeobecne platné rady

* zaujímajte sa o všetko súvisiace s bytom; nízku cenu môže navýšiť doprava, pranie či platby za energie,

* klimatizácia a kúrenie; najmä ďalej od centra nebývajú bežné, dôsledkom je, že v lete sa idete roztopiť a v zime drkocete zubami,

* najhoršiu povesť má v Sydney štvrť Redfern; hoci môžete vychytiť relatívne bezpečné ubytovanie, v noci vás tam taxikár odmietne odviezť,

SkryťVypnúť reklamu

* dopravné spojenie: kým vlak je neporovnateľne rýchlejší ako autobus, je aj citlivejší na problémy a často sa stáva, že linka kolabuje; autobusy sú zase neznesiteľne pomalé a takisto často uviaznu v dopravných zápchach,

* ubytovanie v centre mesta je výhodné, ale nočný život je hlučný a trvá naozaj celú noc; okolie stanice King's Cross, ale aj ulíc George, Pitt, či Oxford Street je slušnou zárukou, že sa v noci nevyspíte,

* pred švábmi (sú neškodné, ale obrovské!) si v Sydney nie ste istí nikde, ale skôr sa dajú čakať na prízemí a nižších poschodiach; hady a jedovaté pavúky sa vyskytujú ďalej od mesta a pomerne zriedkavo, do domov sa nasťahujú len veľmi výnimočne.

Marek Eliáš (autor študuje v Sydney)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 13 772
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 294
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 816
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 835
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 518
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 341
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 190
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu