BRATISLAVA. Kurz dolára voči euru sa včera znova oslabil, tentoraz bola dôvodom správa o vývoji nezamestnanosti. Deň, keď začnú trhy uznávať, že americká ekonomika dosiahla dno a kúpa dolára by bola dobrou investíciou, stále neprišiel.
Odpoveď na otázku, či sa občanom Slovenska oplatí investovať do dolára alebo napríklad len nemeniť zarobené doláre na koruny či eurá, navyše komplikuje, že rébus závisí od viacerých vplyvov.
Kedy prestane klesať?
Jedným z nich sú očakávania vývoja americkej ekonomiky a náš skorý vstup do eurozóny. Podľa analytika Volksbank Vladimíra Vaňa sa v krátkodobom horizonte skôr neoplatí kupovať doláre. „V dlhodobom horizonte bude záležať na tom, kedy nájde oslabenie zámorského hospodárstva svoje dno,“ povedal.
Analytik Tatra banky Branislav Baričák súhlasí s Vaňom a považuje súčasné úrovne kurzu koruny oproti doláru už za vhodné, aby ľudia kúpili dolár ako dlhodobú investíciu.
Členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková nečaká v najbližších mesiacoch výraznejšie zmeny kurzu dolára oproti korune. „Predpokladám, že do konca roka sa ešte môžu vyskytnúť príležitosti nakúpiť dolár lacnejšie ako dnes, aj keď nie o veľa,“ povedala Kohútiková.
Analytik Atlantik AM Robert Šíbl odporúča, aby si investori nechali slovenské koruny, dôvodom je náš vstup do eurozóny. Po revalvácii centrálnej parity slovenskej koruny sa už vytratil podľa Vladimíra Pikoru z Next Finance aj dôvod, ktorý tlačil slovenskú korunu k silnejším hodnotám oproti doláru.
Podľa oslovených analytikov ešte síce nie sú Spojené štáty v recesii, ale sú na jej pokraji. Za recesiu sa považuje stav, keď by v dvoch za sebou idúcich kvartáloch bol rast HDP záporný. „V prvom štvrťroku ešte americké hospodárstvo rástlo, hoci už druhý raz za sebou menej ako jednopercentným ročným tempom,“ povedal Vaňo. Problémy spôsobuje Spojeným štátom ešte stále kríza hypotekárneho trhu.
Vývoja dolára sa obáva aj šéf americkej centrálnej banky (Fed). Jej prezident Ben Bernanke vydal tento týždeň neobvyklé varovanie o inflačných rizikách, ktoré spôsobuje slabý dolár. „Pozorne sledujeme následky, ktoré by na výšku inflácie a inflačné očakávania mohla mať hodnota dolára,“ povedal Bernanke. Časť trhu tieto slová chápe ako snahu dolár posilniť.
Díler UniCredit Bank Michal Baránek si myslí, že už nikto nechce, aby sa dolár oslaboval. „Jeho oslabovanie škodí celej svetovej ekonomike,“ povedal.
Poľnohospodárstvo sa vyplatí
Na otázku do čoho sa oplatí v súčasnosti investovať, prevláda názor analytikov, že z dlhodobého hľadiska to budú komodity spojené s výrobou elektrickej energie a tiež poľnohospodárske komodity ako napríklad bavlna, cukor, káva, kukurica, ale aj bravčové mäso. „Je to predovšetkým z dôvodu nízkych zásob a vyššieho dopyt v budúcnosti,“ povedal Šíbl.
Vaňo si naopak myslí, že dlhodobé rekordy týchto komodít nabádajú na opatrnosť. „Najmä preto, že k ostatnému zdraženiu agrokomodít prispela aj slabšia úroda,“ povedal. Istotou pred vysokou infláciou je podľa neho stále zlato a investíciou, ktorá doteraz neprerobila, sú nehnuteľnosti.