Vladimír Mečiar dodržal slovo, že nový tlačový zákon bude využívať. Ako prvý z politikov zaslal do redakcie SME list, ktorý chce zverejniť. Reaguje v ňom na komentár.
BRATISLAVA. Tlačový zákon neplatil ani 48 hodín a predseda HZDS Vladimír Mečiar sa ho hneď pokúsil využiť.
Denník SME dostal list z Trenčianskych Teplíc podpísaný „ĽSHZDS“ zaslaný 2. júna v pondelok, keď vyšli prvýkrát noviny, na ktoré sa zákon vzťahoval.
Hovorkyňa HZDS Monika Zakariásová povedala, že „ten list posielala priamo asistentka pána predsedu“.
Nepáčil sa komentár
Mečiar chce opravovať pondelkový komentár Mariána Leška, hoci tlačový zákon sa vzťahuje len na skutkové tvrdenia.
Hovorkyňa hnutia povedala, že „v zmysle nového tlačového zákona trvá na náprave chybných a nepravdivých údajov, tak ,ako to tam bolo stanovené“.
Jediným chybným údajom bolo, že Ján Kovarčík nie je, ako sme mylne uviedli, podpredsedom HZDS.
Hoci minister kultúry Marek Maďarič (Smer) tvrdil, že nový tlačový zákon nie je pre politikov, ale pre obyčajných ľudí, ako prvý ho začal využívať koaličný politik. Tí do redakcie žiadosti o odpoveď či opravu neposlali.
Podpredsedu vlády a vicepremiéra Dušana Čaploviča (Smer) neprekvapuje, že sa prvý ozval Mečiar. „Asi sa chce nejakým spôsobom prezentovať - bude prvý, budete o ňom písať, budú toho plné noviny a Mečiar sa zasa strane slávnym,“ vysvetľuje si. Čaplovič včera povedal, že ako politik by na komentár určite nereagoval. Na tento novinársky žáner by nanajvýš viedol cez noviny polemiku.
Na otázku, či si stále myslí, že zákon je pre občanov, a nie politikov, Čaplovič povedal, že Mečiar je občan, ktorý má momentálne aj politické postavenie.
Číž: Ide o demonštračný akt
Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž napísal pre štvrtkové vydanie Hospodárskych novín článok pod titulom Tlačový zákon je víťazstvom demokracie.
Píše v ňom, že aj keď je zákon už niekoľko dní v platnosti, „noviny nie sú zaplavené žiadosťami o odpoveď ani siahodlhými reakciami politikov“.
Vyjadruje tiež presvedčenie, že politici túto normu nezneužívajú a ani nebudú. Číž včera označil Mečiarovu reakciu za „pravdepodobne demonštračný akt“. Poslanec od tlačového zákona očakáva „profylaktický účinok, že sa konečne redaktori budú správať v zmysle etického kódexu Slovenského syndikátu novinárov“.
Poslanec Smeru Ján Podmanický, ktorý sa na príprave zákona priamo podieľal pozmeňovacími návrhmi, si myslí, že po niekoľkých dňoch platnosti nie je možné posudzovať opodstatnenosť zákona.
To sa podľa neho dá po roku či dvoch. Jeden strom les nerobí,“ povedal Podmanický o Mečiarovom liste.
Vydavatelia: Tušili sme to
Predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček považuje Mečiarov list za „nedefinovateľnú reakciu“.
„Tento konkrétny príklad ukazuje, že môže byť taká tendencia reagovať na to, čo sa nepáči, aj keď to nenapĺňa podstatu tlačového zákona.“
Aj Nemeček očakával, že ako prví budú reagovať politici.
„Dopredu sme tušili, že to nebudú reakcie väčšinového občana, ale tých, o ktorých sa najviac píše, teda politikov.“
Nenaštudoval si zákon
Ani predsedníčku syndikátu novinárov Zuzanu Krútku neprekvapilo, že sa ako prvý ozval politik. Prekvapilo ju však, že išlo o reakciu na komentár.
„Myslela som, že práve ľudia z týchto kruhov si dajú tú prácu s naštudovaním toho komplikovaného znenia zákona,“ povedala Krútka.
Kliknite - obrázok zväčšíte.