KOŠICE. Po Jakubovi Šimánekovi pátrala česká polícia bezvýsledne od 4. mája, keď odišiel za spolužiakom. Deväťročného chlapca z Havlíčkovho Brodu naposledy videli predpoludním na detskom ihrisku v parku v centre mesta.
Jeho telo našli policajti zahrabané v lístí na jeho okraji v sobotu. Políciu priviedol na miesto Antonín Novák, podozrivý z toho, že ho znásilnil a zavraždil. U štyridsaťtriročného Nováka našli aj fotografie a videozáznam malého Jakuba.
Je pravdepodobné, že obvinený zlákal chlapca na ubytovňu, kde ho pohlavne zneužil a hneď po čine aj zavraždil.
Novák pracoval v Čechách od roku 2006 ako robotník na rôznych stavbách. Podľa výpovede jeho matky je ženatý, jeho manželka žije v Revúcej.
Recidivista
Novák bol v minulosti dvakrát odsúdený pre sexuálne trestné činy. Okresný súd v Trebišove mu v roku 1994 vymeral trest odňatia slobody na 18 mesiacov.
O šesť rokov neskôr ho ten istý súd odsúdil pre pohlavné zneužitie sedemročného chlapca na štyri a pol roka.
Zároveň mu nariadil protialkoholické a sexuologické liečenie ústavnou formou. Liečbu absolvoval počas výkonu trestu vo väznici. Na slobodu ho prepustili po odpykaní trestu v marci 2004.
Dalo sa mu zabrániť?
Slovenské orgány tvrdia, že nemohli spraviť nič viac, aby zločinu zabránili.
„Novák bol na Slovensku v minulosti zadržaný, obvinený, obžalovaný i odsúdený, bolo mu uložené ochranné liečenie a svoj trest si v plnej miere odpykal. Orgány činné v trestnom konaní si teda splnili svoju povinnosť,“ povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Už v roku 2002 Novák požiadal o predčasné prepustenie z ústavného liečenia. Okresný súd jeho žiadosť zamietol. Nevyhovel mu ani krajský súd, na ktorý podal sťažnosť.
Predtým nebol násilný
Podľa znaleckého posudku, ktorý bol súčasťou obžaloby v roku 2000, Novák trpí pedofíliou. Jeho ovládacia schopnosť je v triezvom stave podľa posudku zmenšená na polovicu, alkohol ju ešte znižuje.
Hoci znalec uňho zistil tretie štádium chronického alkoholizmu, nešlo o patologickú opilosť.
Novák v minulosti nepoužíval voči svojim obetiam násilie, uspokojil ho fyzický kontakt na intímnych miestach. Teraz jeho agresivita vyústila do vraždy.
Matka neverí
Obvineniam odmieta uveriť matka obvineného Slováka.
„To nemôže byť pravda. Nikdy by ani muchu nezabil,“ reagovala na správu o zločine, ktorý v Čechách spáchal jej syn, matka Marta.
„Ešte aj v škole som zaňho musela riešiť problémy, keď ho spolužiaci bili. Bol stále slušný, neboli s ním ako s dieťaťom nikdy problémy.“
Na Slovensku chýbajú špeciálne zariadenia
„Žiadna sexuálna úchylka sa nedá vyliečiť, človek sa s ňou rodí a zomiera,“ tvrdí v rozhovore pre SME predsedníčka Slovenskej sexuologickej spoločnosti a súdna znalkyňa z odboru psychiatrie a sexuológie DANICA CAISOVÁ.
Antonín Novák podľa posudku podstúpil v minulosti ústavnú liečbu sexuologickú liečbu. Zdá sa, že neúčinnú. Prečo?
„Odchýlky od väčšinovej sexuality sú vrodené. Žiadna sa nedá vyliečiť. Človek sa s ňou narodí a zomiera. Cieľom liečenia je naučiť človeka, ktorý odchýlkou trpí, aby jej rozumel, aby dokázal svoje správanie regulovať, aby sám realizoval svoju sexualitu v medziach zákona. A aby bol schopný si nájsť takého sexuálneho partnera, ktorému jeho sexuálna odchýlka prekážať nebude. Skutočný pedofil deti miluje a neubližuje im. V tomto prípade ide podľa mňa o skôr o sexuálneho agresora než muža trpiaceho homosexuálnou pedofíliou.“
Novák je recidivista. Nedalo sa vražde predísť?
„Áno aj nie. Orgány činné v trestnom konaní urobili podľa môjho názoru maximum, čo pre nich vyplýva zo zákona. Nemôžeme niekoho doživotne zavrieť len preto, že trpí sexuálnou úchylkou. Žiaľ, deviantologické oddelenie na Slovensku nájdete len v košickej väznici. Nemáme jediné civilné zariadenie na liečbu sexuálnych deviácií. V Čechách ich je asi osem. Sú personálne i materiálne vybavené. Paradoxne, jedno z najlepších je v Havlíčkovom Brode. Tam nájdete len deviantov.“
U nás sa teda deviácia dá liečiť len vo väznici?
„Presne. Ten, kto je odsúdený na podmienečný trest, alebo nebol odsúdený, nemá šancu sa ústavne liečiť. Pritom niektoré deviácie je potrebné liečiť niekoľko rokov až kým terapia splní svoj účel a môže sa skončiť. Samozrejme, je tu možnosť ambulantnej liečby. Myslím si však, že ambulantná ochranná sexuologická liečba nemá zmysel. Jej efektívnosť najmä v prípadoch ľudí, ktorí spáchali trestný čin, je veľmi nízka.“
Okrem psychoterapie čo môže sexuálnym zločincom pomôcť?
„Môžu sa použiť androgény vo forme liekov, alebo chirurgická kastrácia. O ňu musí požiadať sám pacient a musí ju povoliť špeciálna komisia.“
Čo však s človekom, ktorý po absolvovaní nariadenej ústavnej liečby sa počas výkonu trestu ocitne na slobode, ale naďalej potrebuje pomoc odborníkov?
„Keď mu uplynie trest a tým aj čas liečby, po odchode z väznice sa prakticky stráca. Psychiatrické liečebne sú pre deviantov nešpecifické, navyše sa bránia prijímaniu takýchto pacientov. Všetci páchatelia závažných sexuálnych deliktov, ako sú sexuálne násilné trestné činy a vraždy, by sa mali aj po absolvovaní trestu a liečbe na sexuologickom oddelení vo väznici aj po odchode do civilu podrobovať ústavnej liečbe.“
Dá sa na tom niečo zmeniť?
„Dávno voláme po tom, aby na Slovensku zriadili aspoň jediné špecializované zariadenie na liečbu sexuálnych deviácií. Trvá to štyridsať rokov. Na Slovensku chýba užšie prepojenie medzi zdravotníkmi, políciou i sociálnymi pracovníkmi. Ľudia ako je Novák by mali byť pod väčšou občianskou kontrolou. Na vine sme tak trochu všetci.“
Mikuláš Jesenský