BRATISLAVA. Okresný súd v Rožňave sa už vlani v decembri dozvedel, že recidivista Antonín Novák, ktorého českí policajti teraz obvinili z vraždy a znásilnenia deväťročného Jakuba, sa vyhýba liečbe.
Až k policajtom sa však táto informácia nedostala. Prečo súd nekonal a nepožiadal políciu o spoluprácu, hovorkyňa súdu Marcela Gálová nepovedala. Vyjadrí sa dnes. Zatiaľ nereagovalo ani ministerstvo spravodlivosti.
Slovenskí policajti pátrali po Novákovi od januára tohto roka. Nehľadali ho ako nebezpečného páchateľa, ale len ako podozrivého z podvodov. O spoluprácu požiadali aj susedov.
Varovali by špecialistov
Ak by českí policajti vedeli, že nehľadajú podvodníka, ale pedofila, pátranie po ňom by bolo rozsiahlejšie. „Samozrejme, že potom je to pátranie intenzívnejšie,“ povedala hovorkyňa Úradu služby kriminálnej polície a vyšetrovania českého policajného prezídia Pavla Kopecká.
Kopecká hovorí, že o hľadanom Novákovi by sa dozvedeli aj všetky špeciálne pracoviská pre mládež. „Vedeli by o situácii a monitorovali by ju,“ povedala.
Hovorkyňa východočeskej polície Iva Marková včera potvrdila, že recidivista sa vo výpovedi priznal, že okrem Jakuba obchytkával najmenej desiatich ďalších chlapcov.
Nové pátranie?
Slovenskí policajti pochybenie odmietajú. Hovoria, že na Novákovu minulosť nemohli upozorniť skôr. Všetky tresty si totiž odpykal. „Spravodlivosť v tomto smere dostala zadosť,“ povedal policajný hovorca Martin Korch.
Novák bol na Slovensku štyrikrát súdne trestaný. Naposledy sa z väzenia dostal pred štyrmi rokmi. Za zneužitie maloletého chlapca si odpykal štyri a pol roka.
Ak by však policajti vedeli, že sa vyhýba ústavnej liečbe, vyhlásili by po ňom nové pátranie, o ktorom by sa ich českí kolegovia dozvedeli.
Ústav pre deviantov nemáme
Detenčné ústavy pre nevyliečiteľných páchateľov sú všadev Európe. Na Slovensku chýbajú a devianti môžu ohrozovať spoločnosť.
Zatiaľ čo politici sa už dva roky sporia, kde bude stáť ústav pre deviantov, ľudia s nebezpečnou diagnózou vychádzajú z väzníc a predstavujú hrozbu pre ľudí. V prípade Antonína Nováka z Kráľovského Chlmca, ktorý v Česku zavraždil a znásilnil deväťročného chlapca a obchytkával najmenej desať ďalších, sa aj naplnila.
Ústav má byť už dva roky
So zriadením detenčného ústavu počíta zákon od januára 2006. Za jeho vznik zodpovedajú ministri spravodlivosti aj zdravotníctva.
Spravodlivosť musí zabezpečiť justičnú stráž, ktorá by na deviantov dohliadala, čo splnila. Ministerstvo zdravotníctva malo dodať budovu a zdravotníkov, ktorí by sa o recidivistov starali.
Ministerstvo zdravotníctva mešká a nevie, ako bude projekt financovať. Pôvodne sa počítalo so sumou 40 miliónov korún. Na ústav ponúklo budovu v Sučanoch, ktorá roky chátra a jej rekonštrukcia by stála oveľa viac.
Stačí súčasná forma liečenia
Ministerstvo zdravotníctva zodpovednosť za to, že ústav stále nezriadilo, odmieta. Hovorkyňa Silvia Horváthová tvrdí, že „súčasná ústavná forma ochranného liečenia dočasne v dostatočnej miere supluje detenciu (zadržanie) a podľa dostupných informácií nie sú s týmto typom liečby v jednotlivých zariadeniach žiadne kapacitné problémy.“
Násilníci, ktorí sú nebezpeční pre spoločnosť aj po výkone trestu, sa dostávajú do zdravotníckych zariadení, kde sú podľa hovorkyne mimo kontaktu s okolím.
Psychiatrička Dana Šedivá, ktorá má skúsenosti s liečbou odsúdených, má na zriadenie detenčného ústavu iný názor. „Nemáme samotky a zdravotnícky personál nie je chránený pred agresivitou takýchto pacientov.“ Chránená nie je ani spoločnosť, pretože pacienti často ujdú zo zdravotníckeho zariadenia a môžu ohrozovať okolie.
Pacienti nespolupracujú
Pacienti, ktorým nariadi liečbu súd, nespolupracujú a sú často agresívni. Šedivá hovorí, že patria do detenčného ústavu a nie na psychiatrické oddelenia. „My máme atestácie, ale nie sme školení na boj,“ povedala psychiatrička. V ústavoch by na takýchto pacientoch dohliadala aj represívna zložka, ktorá má zabezpečiť nielen ochranu zdravotníkov, ale vyvíjala by aj tlak na samotných pacientov. Napríklad aby brali lieky.
Detenčné ústavy sú všade v Európe, aj v Česku. Slovenským sexuológom nechýba len ústav pre deviantov, ale aj civilné zariadenie na liečbu sexuálnych deviácií. V Česku ich je desať. Odsúdených deviantov liečia len v Košiciach.
Veronika Šutková
Recidivista sa začal liečiť v osemnástich
Ak by deviant ostal pod kontrolou, nevraždil by, tvrdia odborníci.
Štyridsaťtriročného pedofila Antonína Nováka z Kráľovského Chlmca naposledy liečili v Psychiatrickej liečebni v Plešivci v roku 2004, kam ho previezli hneď po prepustení z väzenia po odpykaní 4,5-ročného trestu za pohlavné zneužitie maloletého. Sexuálnu deviáciu sa uňho naši lekári snažili opakovane liečiť od jeho 18 rokov.
Podľa člena terapeutického tímu v liečebni prebiehala liečba Nováka úspešne dovtedy, kým sa jej bol ochotný podrobiť – aj preto mohli dať špecialisti návrh na zmenu ochrannej liečby z ústavnej na ambulantnú. Prešiel medikamentóznou, psychiatrickou a psychologickou liečbou.
Čaká sa, čo spravil súd
„Keď alkoholik prestane abstinovať, vráti sa, kde bol. To isté platí o sexuálnom deviantovi – keď prestane brať lieky, nebude dodržiavať určité pravidlá, zrejme choroba opäť vzplanie,“ hovorí lekár, ktorý Novákov prípad pozná.
Približne po roku prestal Novák chodiť na kontroly. Okresný súd v Rožňave ho na pojednávaní 26. februára 2007 upozornil na povinnosť pokračovať v terapii. Ten sa načas polepšil, no na poslednej kontrole bol 27. augusta 2007 a na ďalšiu v októbri už neprišiel.
Zdravotnícke zariadenie dalo okresnému súdu opäť písomné oznámenie. Zároveň podalo návrh na opätovnú zmenu formy liečenia z ambulantnej na ústavnú. Či a ako konal súd, včera nebolo jasné, stanovisko by mal poskytnúť dnes.
Novák mal po prepustení z väzenia i z ústavnej liečby finančné problémy. Ako podnikateľ dlhoval peniaze. Ambulantnú liečbu prerušil, potreboval sa skryť, odišiel do Česka.
Bez liekov nemal kontrolu
„Prestal užívať tlmivé lieky, teda to, čo ho držalo na uzde. Pudy sa dostali spod jeho kontroly, racionálne ich už nedokázal ovládať,“ myslí si psychiater. Odborníci sú presvedčení, že keby bol naďalej pod kontrolou, dalo by sa vražde predísť.
Ambulantná liečba ani všeobecné psychiatrické liečebne v podobných prípadoch nie sú účinné, tvrdí predsedníčka Slovenskej sexuologickej spoločnosti a súdna znalkyňa z odboru sexuológie a psychiatrie Danica Caisová.
Najefektívnejšia je podľa nej náhľadová liečba, ktorá privedie pacienta k vedomému regulovaniu vlastného správania. Ľudia so sexuálnymi odchýlkami si vyžadujú špecifický dlhodobý liečebný režim.
„Takýto typ liečby praktizujú vyše desať rokov na sexuologickom oddelení Psychiatrickej liečebne v Havlíčkovom Brode. Aj vďaka tejto liečbe nemali ani jediný prípad recidívy deviantného správania,“ hovorí Caisová.
Mikuláš Jesenský