MAJERE, BRATISLAVA. „Neexistuje možnosť, že teraz sa na nás vyrútia všetky bobry a budú nás hrýzť,“ hovorí Tomáš Hulík, ktorý sa nimi zaoberá už pätnásť rokov.
Reagoval tak na nezvyčajný útok, ktorý zažil desaťročný Erik Halčin z obce Majere, keď sa v utorok hral pri riečke Jordanec neďaleko Červeného Kláštora: na ruke a nohe ho pohrýzol bobor.
Bez vážnejších následkov
„Keď vyskočil, mal som strach,“ vraví obeť útoku. Najväčší hryz má na pravom kolene – ranu museli zašívať, bolo vidieť i kosť. Bobor chňapol i na predlaktie ruky, tam však zanechal len väčšie škrabance.
Chlapec nebude mať vážnejšie následky, najbližší mesiac ho čaká cyklus očkovaní proti besnote.
Pokojná je už aj Viera Halčinová, matka zraneného, ktorá sa zľakla, keď jej v stredu večer zastala pred domom húkajúca sanitka. „Bála som sa, či sa neutopil. Keď mi povedali, že ho pohrýzol bobor, už bolo lepšie – ale i tak. Ani presne neviem, čo je to za zviera.“
Prekvapení experti
Správa o bobrom útoku prekvapila aj tých, ktorí vedia presne, čo je to za zviera.
„Ak je to pravda, tak idem vrátiť diplom,“ povedal v prvej reakcii zoológ Pavol Majko. Zviera podľa neho muselo buď cítiť od človeka bezprostredné ohrozenie, alebo mohlo byť besné. Prekvapený ostal i riaditeľ Pieninského národného parku Štefan Danko, v ktorého ochrannom obvode sa jordanecké bobrie hniezda nachádzajú.
„Útok na človeka v záznamoch nemáme,“ povedal. „Bobor je veľmi plachý. Ak už zaútočil na človeka, musel sa vtedy cítiť náhle a vážne ohrozený.“
Ďalšie vysvetlenie útoku ponúka Hulík. „Ak prišli do kontaktu so samicou, ktorá má mladé, tak si ich bránila,“ povedal. „Zviera je v tom nevinne. Muselo sa iba brániť.“
Starosti starostu
Bobry sú nočné živočíchy a cez deň sú v nore. Keď zbadajú človeka, obvykle utečú.
Zvieratá v okolí Dunajca v minulosti vyhynuli. Späť ich nasadili Poliaci iba pred niekoľkými rokmi. Domácich to nenadchlo.
„Upozorňovali sme na ich premnoženie. Niežeby napádali ľudí, ale ničia stromy a tým nám spôsobujú problémy,“ povedal starosta obce Majere Rudolf Velička.