BRATISLAVA. Rodičia si môžu vydýchnuť a nemusia svoje neplnoleté deti sprevádzať na diskotéku.
Novela zákona, ktorou sa poslankyne HZDS Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková snažili vyriešiť alkoholizmus mladých, zatiaľ neplatí. Poslancom sa včera nepodarilo prehlasovať prezidentovo veto. Chýbali im štyri hlasy. Za zahlasovalo zo 122 poslancov len 72, a to vrátane troch z SMK.
Koalícii neprišlo na hlasovanie šestnásť poslancov, z toho boli ôsmi zo Smeru.
Katarína Tóthová si myslí, že poslanci Smeru chýbali aj preto, lebo ich strana podporuje prezidenta Ivana Gašparoviča. „O šesť mesiacov tento zákon v tom istom znení príde do parlamentu. Možno by bolo nepríjemné prezidentovi ako budúcemu kandidátovi na prezidenta, že dal také pripomienky, ktoré sú vykonštruované. Takto to vyzerá lepšie,“ povedala.
Mojmír Mamojka zo Smeru hlasovanie nestihol. „Akurát vtedy som sedel v kancelárii a vybavoval som poštu.“ Ak by v rokovacej sále bol, tak by sa zdržal. Jana Laššáková zo Smeru potvrdila, že koalícia bola na hlasovaní dohodnutá, preto si ho nevie vysvetliť. „Určite to bola náhoda, nie úmysel.“ Rafael Rafaj zo SNS povedal, že koalícia zlyhala pre svoju nedôslednosť.
Novelu zákona, ktorá prikazovala, aby sa deti do 15 rokov zdržiavali v reštauráciách, kde sa podáva alkohol po deviatej večer, len v sprievode rodičov, kritizovali mnohí starostovia a primátori. Hovorili, že je v praxi nevykonateľná. Časť z pripomienok si osvojil aj prezident.
Starosta Lysej pod Makytou Pavol Gábik je preto s výsledkom včerajšieho hlasovania spokojný. Hovorí, že problém alkoholizmu detí nemá riešiť zákon, ale rodičia. „Je to vec výchovy v rodine. Rodičia by mali vedieť, kde sa ich deti pohybujú v noci,“ povedal.
Prezidentovi vyšlo veto aj v prípade novely stavebného zákona, ktorou sa poslanci Smeru Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy snažili dať developerovi na výber, či bude stavať podľa aktuálneho, alebo staršieho územného plánu.
V tomto prípade nebolo hlasovanie až také prekvapujúce. Koaliční poslanci už vopred naznačovali, že opakovane novelu nepodporia, lebo pochopili argumenty starostov a primátorov, ktorí boli proti. Zo 138 poslancov podporilo novelu len osemnásť.
Zmajkovičová pripustila, že tlak Združenia miest a obcí Slovenska bol v tomto prípade silný. „ZMOS je zrejme druhá komora parlamentu,“ povedala.
Rovnako ako Tóthová sa nevzdáva a návrh chce opäť predložiť. Nie ako samostatnú novelu, ale ako pozmeňujúci návrh do veľkého stavebného zákona, ktorý pripravuje ministerstvo výstavby. Do parlamentu by mala prísť v septembri.
Autor: mp