BRATISLAVA. Dnes je každý pomaly legendou, no len máloktorí si toto označenie skutočne zaslúžia. Slovenskej alternatívnej skupine Ali ibn Rachid, ktorá dnes o 20.00 h odohrá v bratislavskom Nultom priestore A4 svoj comebackový koncert, nálepka legendy pristane.
Skupina, vedená hercom a hudobníkom Ľubom Burgrom z divadla SkRAT, odohrá jediný koncert v pôvodnej zostave. Naposledy tak vystupovala na začiatku deväťdesiatych rokov. „Takto sme hrali ešte v roku 1990. Potom sme v oklieštenej zostave vystúpili v roku 1995 v Stoke,“ spomína Burgr. Opäť po rokoch dostal chuť oprášiť svoju pôvodnú skupinu, ktorej bývalí členovia boli rozlietaní po celom svete.
Do neba a k Zappovi
„Chcel som urobiť nové pesničky, ale bez tejto kapely to nešlo. Niečo som zložil, ale nemohol som s tým pohnúť ďalej. Rozhodlo aj to, že gitarista Dano Hurtuk sa vrátil z Paríža na Slovensko. Pripustil, že by si rád zahral. A náš bubeník prišiel z Austrálie a konečne začal cvičiť!“ Skupina plánuje odohrať pesničky z oboch albumov, ktoré doteraz vydala, a k tomu možno ešte jednu novinku.
Ali ibn Rachid si svoj comeback zaslúži, predovšetkým vďaka vernosti fanúšikov, ktorí neustále zháňali a počúvali jej bizarné albumy, aj keď skupina bola dlhé roky mŕtva, nefunkčná.
Kapela vznikla v Prešove v druhej polovici osemdesiatych rokov. Hudobnej verejnosti sa pripomenula v roku 1991, keď jej vyšiel debutový rovnomenný album s legendárnym obalom so súperiacimi hokejistami.
Platňa zožala samé pochvalné recenzie, prevažne u českých kritikov, ktorí ju vynášali do neba za originálnu hudbu a vtipné texty a prirovnávali napríklad k Frankovi Zappovi.
VIDEOKLIP: Na Bahamy (1992. r. J. Stračina)
„Kapela však v tom čase už v podstate neexistovala. Ja som prišiel do Stoky a začal som robiť iné veci,“ vracia sa do minulosti hudobník, ktorý považuje prvé obdobie kapely za to najkreatívnejšie: „Boli to časy, keď som hudobne najviac získal. Dodnes z toho žijem.“
V roku 1996 vyšiel Ali ibn Rachid druhý album. Ten sa od debutu líšil pesničkovejšou formou. „Kým prvý bol kritikmi oceňovaný ako dobre zaranžovaný, farebný, druhý bol opačný. Minimalistické hranie, žiadne predvádzanie. Všetko bolo postavené na texte,“ vysvetľuje Burgr, ktorý po druhom rozpade Ali Ibn Rachid pôsobil v skupinách Dogma s Maťom Burlasom a neskôr v kapele Požoň Sentimentál.
Oprášime syntiak
Ďalšia etapa v histórii tejto kapely bude závisieť od dnešného koncertu. Keď sa podľa Burgra vydarí, môžu sa fanúšikovia tešiť na ďalší album.
„Všetko budeme vedieť po koncerte. Dostali sme ponuku natočiť nový album a máme už aj ponuky na koncerty. Ak kapela zahrá dobre, tak budeme pokračovať. Oprášime ďalšie staré veci a k nim pridáme nejaké nové, tak by mohol vzniknúť ďalší album. Uvidíme. Môžem len povedať, že ma to baví, dokonca som oprášil svoj starý nástroj - syntiak!“