BRATISLAVA. Jánovi Počiatkovi schôdzka s J&T na jachte v Monaku prešla bez červenej karty. Robert Fico síce naťahoval verejnosť aj straníckych kolegov od piatka, nakoniec ministra financií neodvolal.
„Nestalo sa nič, čo by zmenilo môj názor prezentovaný v stredu,“ vysvetlil Fico prečo Počiatek zostáva. Tvrdil, že od toho času preverovali ďalšie okolnosti o ministrových aktivitách, spresnil, že išlo o „nezmysly“, ktoré sa objavil v médiách.
Odmieta, že by od Počiatka unikli akékoľvek informácie, ktoré by pomohli finančným skupinách zarobiť na zmene centrálnej parity koruny. Ak by to tak bolo, v Bruseli by mu to vraj určite zrátali. „Som na neho primerane nehnevaný, ale to je asi tak jediné, čo poviem na jeho adresu,“ povedal.
Fico tvrdil, že s ministrom o svojom rozhodnutí neprijať demisiu nehovoril. „Myslím si, že nevie, čo je momentálne na tlačovej konferencii, pokiaľ ju nepozerá.“
Červená až na druhý pokus?
Na otázku SME, či bude odteraz za nadštandardné kontakty ľudí zo Smeru s podnikateľmi dávať rovno červené karty, Fico priamo neodpovedal.
Myslí si, že sa ministri môžu s podnikateľmi stretávať, ale oficiálne. „Ale prečo sa má niekto ostentatívne vystrkovať na nejakej jachte v Monaku? Mne toto prekáža – tá ostentatívnosť. Toto je celý problém,“ hovorí.
Fico bránil aj ministra zahraničia Jána Kubiša, ktorý bol hrať golf na pozvanie podnikateľa Vladimíra Sotáka bez toho, že by platil vstup na ihrisko. „Všetci diplomati na svete hrajú golf. Ak je toto teda nejaký prehrešok, tak by bolo zlé, keby sme v tomto duchu ministrom bránili nejako sa pohybovať. Ja v tom nevidím žiaden problém.“
S rozhodnutím, či odvolá Počiatka, si Fico dal načas. V piatok sa stretol s ľuďmi z vedenia Smeru a podľa informácií SME riešili, čo s ministrom. Fico však neoznámil svoj verdikt ani včera po kontrolnom dni na ministerstve kultúry. Na opakované otázky, či ministra odvolá, neodpovedal. Nevyjadroval sa dokonca ani k tomu, kedy svoje rozhodnutie oznámi. Na konci tlačovej besedy povedal, že to bude ešte v pondelok. Nezrušil ani svoju plánovanú návštevu pivovaru v Hurbanove a v Dolných Orešanoch bol otvoriť multifunkčné ihrisko.
Nevedeli ani v Smere
Či Počiatek zostane, nevedeli ešte popoludní ani niektorí z najvyšších predstaviteľov Smeru. Fico sa krátko popoludní na Úrade vlády stretol s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Asi v tom čase mali tlačovú besedu šéfovia J&T.
Počiatkova kauza sa nestretla s porozumením ani v Smere. Jeho podpredseda Dušan Čaplovič povedal, že keby bol na jeho mieste, odstúpil by.
„Za chybu, ktorú urobil, sa nedáva žltá, ale červená karta,“ myslí si poslanec HZDS Ján Kovarčík.
Opozícia navrhla Počiatka odvolať a bude o ňom hovoriť na mimoriadnej schôdzi.
Politológ László Öllös si myslí, že Fico zdevalvoval svoju doterajšiu ráznosť, ktorú bolo vidieť pri odvolávaní ministrov Miroslava Jureňu či Františka Kašického.
„Premiér sa dostáva do siete záujmov, ktoré držia aj jeho.“ Aké škody Ficovi jeho krok spôsobí, bude do veľkej ery závisieť od opozície, ktorá by mohla o kauze dlhšie hovoriť.
Ešte pred ortieľom Fica nad Počiatkom premiéra kritizovali predstavitelia J&T za to, že mu stretnutie prekáža a chce mu to do budúcnosti zakázať. „V žiadnej spoločnosti, ktorá si aspoň trochu hovorí demokratická, nemôže byť takýto príkaz vydaný,“ povedal jeden zo spolumajiteľov skupiny Patrik Tkáč.
Podľa neho nielen Fico, ale aj exminister financií Ivan Mikloš kritikou stretnutia vytĺkajú politický kapitál. Mikloš podozrieva Počiatka, že im vyzradil hodnotu, na akú sa zmení úradný kurz eura s korunou. „Vťahovanie veľkej a známej firmy je jednoduchý nástroj na zviditeľnenie vlastných záujmov. Jediným záujmom týchto pánov je dosiahnutie voličských preferencií,“ povedal Tkáč.
Počiatek, ktorý pred vstupom do politiky podnikal, podľa neho nie je klasickým príkladom politika zo sociálne orientovanej vlády. Jeho návštevu na ich jachte odmietli považovať za chybu. Minister sa na lodi vraj ocitol náhodou. „Stretol som ho pred loďou, na promenáde, pozval som ho a on to prijal,“ povedal druhý spolumajiteľ skupiny Ivan Jakabovič.
J&T odmietajú, že im Počiatek prezradil výmenný kurz. Premiér aj guvernér Národnej banky podľa nich vysielali jasné signály, že chcú čo najsilnejší kurz koruny k euru. Tým a skúsenosťami sa vraj riadili.
Aj nový šéf letiska má väzby s J&T
Priateľka Zdeňka Schramla pracuje v nadácii J&T. Sám bol donedávna v spoločnej firme s človekomz tejto finančnej skupiny.
BRATISLAVA. Minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru presadil do funkcie nového riaditeľa bratislavského letiska Zdeňka Schramla, ktorý má podobne ako jeho odvolaný predchodca Karol Biermann kontakty na finančnú skupinu J&T.
Schramlova priateľka Henrieta Šoltésová pracuje v Nadácii J&T. „Prepáčte, ale k tomuto sa nebudem vyjadrovať,“ reagovala a rýchlo zložila telefón.
Nadáciu založili v septembri 2006 spolumajitelia J&T Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič. Šoltésová je jedným z jej dvoch „odborných pracovníkov“.
Vo firme s Korbačkom
Schraml bol minulý rok niekoľko mesiacov v orgánoch akciovej spoločnosti TBDS spolu s podnikateľom Romanom Korbačkom, ktorý sedí v dozornej rade J&T Real Estate aj v orgánoch ďalších dvoch firiem, ktoré táto finančná skupina ovláda.
Korbačka tvrdí, že Schramla nepozná, ani sa s ním nikdy nestretol. „Zrejme tam bol za ministerstvo dopravy.“ Predtým, ako sa stal šéfom letiska, bol Schraml riaditeľom odboru zakladateľských funkcií a privatizácie na ministerstve dopravy.
Spoločnosť TBDS (bývalé štátne Rádiokomunikácie) bola dcérskou spoločnosťou Slovak Telecomu. Minulý rok v auguste jej akcie predal firme TRI R.
Blízky vzťah s Korbačkom popiera aj Schraml. „Dozorná rada TBDS počas môjho členstva nikdy fyzicky nezasadala. Len raz sme per rollam odsúhlasili jej účtovnú uzávierku a výročnú správu.“
Jeho priateľku vraj prijali do nadácie finančnej skupiny J&T na základe prijímacieho pohovoru. „Nikdy som sa neprihováral, aby ju v tejto nadácii zamestnali.“
V Schramlových kontaktoch nevidí problém ani Vážny. „Neviem, či má priateľku. Ak má, neviem, či pracuje v nejakej nadácii. Vo vašej konštrukcii nevidím žiadnu súvislosť.“
J&T: Nevedeli sme
Finančná skupina J&T sa bráni, že o väzbách nového šéfa letiska nevedela. Jej hovorca Maroš Sýkora navyše tvrdí, že Schramlova priateľka bola v rokoch 2005 – 2006 hlavnou referentkou kancelárie ministra obrany. Bol ním nominant SDKÚ Juraj Liška.
Bývalého riaditeľa letiska Biermanna Vážny odvolal, keď vyšlo najavo, že bol rovnako ako minister financií Smeru Ján Počiatek na jachte J&T v Monaku.
Marek Vagovič
J&T: Nevyháňajte nás. Sme pyšní Slováci

Finančná skupina J&T prišla so silnou obhajobou svojej činnosti na Slovensku. Zastali sa ministra financií Jána Počiatka, na ich stretnutí v Monaku nevidia nič zlé – podľa nichje dobrý minister.Kto ďalší bol na jachte, hovoriť nechceli.
Toto je páni politici príliš, odkázali včera šéfovia finančnej skupiny J&T premiérovi aj exministrovi financií. Kauza, ktorá sa začala zverejnením informácií o stretnutí ministra financií na ich jachte v Monaku, včera šéfov významnej finančnej skupiny vyprovokovala k nezvyčajne otvoreným komentárom k politike a podnikaniu na Slovensku.
Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič, ktorí sa komentovaniu politiky a jej prepojeniu na podnikanie zväčša vyhýbajú, počas nimi zvolanej tlačovej konferencii dávali viac než hodinu jasne najavo, čo im prekáža na konaní premiéra Roberta Fica a exministra financií Ivana Mikloša a zastali sa aj ministra Počiatka.
Výčitky politikom
„Robia z nás škodnú. Druhá najväčšia podnikateľská skupina so slovenským spoluvlastníctvom už ohlásila presun do Prahy. My to môžeme urobiť tiež,“ povedal Tkáč narážajúc na Pentu, potom čo si zobral hlavné slovo. Neskôr dal najavo, že zatiaľ nič také nechystajú. Vehementne obhajoval účinkovanie J&T na Slovensku a vyzdvihol význam domácich podnikateľov pre Slovensko.
„My nie sme len podnikatelia. Sme pyšní Slováci a nie sme hlúpi. Vieme, že závisť, vždy do určitej miery pokrivená politika, večná nespokojnosť zamestnancov, nahnevaný Tatranec, patria k životu.“
Robertovi Ficovi vyčítal jeho negatívne vyjadrenia k finančným skupinám a za neakceptovateľné označil jeho vyjadrenia, že je nemorálne sa s nimi stretávať. „Znamená to v princípe, že sa bude napríklad predávať štátny majetok a my sme diskvalifikovaní už len preto, že tu sa vytvorila táto atmosféra,“ povedal s tým, že nejde o to, čo si myslí premiér, ale o to, že ho počúvajú ďalší ministri.
Fico neskôr večer o stretnutiach podnikateľov vyhlásil, že by nemali prebiehať na jachtách, ale oficiálne, napríklad na ministerstve. Zároveň však zopakoval aj výrok, že finančné skupiny má rád ako koza nôž.
Ivanovi Miklošovi z SDKÚ zasa pripomenul, že pri zverejňovaní informácií o obchodovaní so slovenskou menou pracuje s neoverenými informáciami, ktoré môžu podliehať bankovému tajomstvu.
Zastali sa Počiatka
Patrik Tkáč sa včera otvorene zastal aj ministra financií, obhajoval ich stretnutie na jachte v Monacu. To, že o tri dni na to začal platiť nový úradný kurz koruny, takzvaná centrálna parita, s týmto stretnutím podľa neho nijako nesúvisí. „Naša spoločnosť je proti odvolaniu ministra Počiatka. Hovorím to preto, lebo si uvedomujeme, že nám takéto vyhlásenia neprináležia a preto, že práve takéto vyhlásenia potrebujete na nadpisy vašich správ a článkov,“ povedal jeden z vlastníkov J&T Patrik Tkáč.
Podnikateľská elita
Po útokoch politikov J&T ráta s tým, že teraz má len malú šancu získať štátne zákazky.
„Po týchto medializáciách si viem predstaviť, že bude antipatia stretávať sa s nami, práve preto sme boli nútení urobiť túto tlačovú konferenciu. Bude nás to mrzieť, ak budeme diskvalifikovaní pri možných projektoch, ktoré by sme chceli robiť v tejto spoločnosti,“ povedal Ivan Jakabovič. Tkáč povedal, že chcú, aby ľudia boli na J&T hrdí, ako sú inde na svete hrdí na Kellnerovcov, Berluscionovcov, Murdochov, Buffetov, či Abramovičov.
„Sme jedna z najväčších skupín na Slovensku. Patríme medzi významnejších podnikateľov, ktorí azda správnym smerom pomáhajú, ako sa biznis má uberať.“
Šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Eugen Jurzyca považuje finančné skupiny za normálnu súčasť dobre fungujúcej ekonomiky. „Len preto, že sú to finančné skupiny, ich určite netreba odsudzovať.“
Jurzyca by ocenil, keby diskusiu, ako má Slovensko pokračovať ďalej, ľudia z J&T otvorili aj v situáciách, keď sa ich to nebude bezprostredne týkať.
Kto sú J&T?
podnikanie vysokoškolských spolužiakov Patrika Tkáča a Ivana Jakaboviča začiatkom deväťdesiatych rokov naštartovali aj kontakty Tkáčovho otca, ktorý viedol Investičnú a rozvojovú banku. V súčasnosti má J&T deväť partnerov
pôsobi najmä v Česku a Slovensku, ale aj v Rusku,
jej ročný zisk má výšku približne 3 miliardy korún
najviditeľnejšie sú ich investície v realitách a hotelierstve
Kliknite - obrázok zväčšíte.