BRATISLAVA. Čoraz väčšiemu množstvu nemocníc hrozí, že budú musieť zatvoriť svoje oddelenia, alebo budú dokonca zrušené. Najväčšia zdravotná štátna poisťovňa Všeobecná zdravotná včera oznámila, že 25 zdravotníckych zariadení od nej dostane od júla menej peňazí. Nová riaditeľka Zuzana Zvolenská tak pokračuje v trende zo začiatku roka, keď poisťovňa neuzatvorila zmluvu so šiestimi zariadeniami.
Najviac pocítia zmeny pacienti v banskobystrickej župe. Zmluvy sa zmenia šiestim nemocniciam. Najmenšie zmeny čakajú žilinskú a trnavskú župu. Objemy zníži všeobecná len v jednom zariadení v každom kraji.
Podobné kritériá aj výsledky
V prípade siedmich nemocníc je vysoká pravdepodobnosť, že budú zatvorené. S nemocnicami v Modre, Gelnici, Hnúšti, Novej Bani, Stropkove, Novom Meste nad Váhom a Hlohovci nepodpísala zmluvy aj najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera. Dôvera so všeobecnou ovládajú takmer tri štvrtiny trhu, a preto je pre nemocnice dôležité, ako sa tieto dve poisťovne rozhodnú.
Obidve poisťovne posudzovali podobné kritériá, ako je napríklad blízkosť inej nemocnice, kvalita zdravotníckych služieb a cena.
Meniť limity nemocniciam sa rozhodla všeobecná aj preto, že každá šiesta nemocnica na Slovensku viac ako päť percent prijatých pacientov posiela do nemocníc vyššieho typu, lebo sa o pacienta nedokáže postarať. Riaditeľ sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Martin Višňanský povedal aj iný príklad. Poisťovňa má v súčasnosti zazmluvnených takmer 150 zariadení, pričom viac ako 90 percent hospitalizácií sa uskutoční v menej ako 80 zariadeniach. Čiže okolo 70 zariadení je podľa všeobecnej zbytočných.
O koľko peňazí v priemere dostanú nemocnice menej, poisťovňa neupresnila. Zmluvy podľa riaditeľky poisťovne Zuzany Zvolenskej čakajú ešte malé korekcie.
Nemocnice zmluvy nevideli
Zvolenská zároveň tvrdí, že poisťovňa nešetrí na poistencoch, lebo všetky peniaze sa vrátia do systému a budú poskytnuté kvalitnejším nemocniciam. Ako znižovanie limitov ovplyvní existenciu nemocníc, ešte nevedia ani samotné nemocnice. „Neviem, čoho sa tie redukcie budú týkať, preto neviem, aký dopad to bude mať na našu nemocnicu,“ povedal napríklad Miroslav Šorf, riaditeľ nemocnice v Novom Meste nad Váhom.
Ohrozené nemocnice
VÚC Bratislava: Malacky, Modra*, Novapharm Bratislava
VÚC Banská Bystrica: Hnúšťa*, Banská Štiavnica, Krupina, Nová Baňa*, Žiar nad Hronom, Rimavská Sobota
VÚC Košice: Krompachy, Kráľovský Chlmec, Sobrance, Gelnica*
VÚC Nitra: Šahy, Šaľa, Nemocnica sv. Svorada Nitra
VÚC Prešov: Stropkov*, Vranov nad Topľou, Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok
VÚC Trenčín: Ilava, Handlová, Nové Mesto nad Váhom*, Bánovce nad Bebravou
VÚC Trnava: Hlohovec*
VÚC Žilina: liečebňa Rieka Šútovo
*nemocnica nemá zmluvu s poisťovňou Dôvera
VÚC – vyšší územný celok