Minister financií ani včera nevysvetlil, ako prebiehal jeho výlet do Monaka na jachtu J&T. Nepovedal, s kým letel, ale palubnú vstupenku vraj nemá.
BRATISLAVA. Parlament podľa očakávaní podržal ministra financií Jána Počiatka. Podporili ho poslanci Smeru, SNS i HZDS.
Minister čelil niekoľkým desiatkam výhrad od opozičných poslancov. Týkali sa najmä údajnej previazanosti Smeru a J&T.
Za odvolanie Počiatka nakoniec hlasovalo len 48 zo 108 prítomných poslancov. Na odvolanie bolo treba 76 hlasov. Jediným poslancom, ktorý sa zdržal, bol Jozef Halecký z HZDS, ktorý povedal, že mal Fico Počiatka odvolať.
„Strana SmerSD by sa pokojne mohla premenovať na Smer-J&T,“ tvrdil poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec.
Núkajú sa krémeše, nie post
Štefanec poukazoval na prepojenia s finančnou skupinou cez ministerstvo vnútra, krajského šéfa Smeru Martina Glváča, štátneho tajomníka Dušana Muňka, ale aj na to, že viac ako miliardu v J&T Banke majú štátne teplárne i Fond národného majetku. „Predseda vlády len zrazil podpätky,“ tvrdil o vplyve J&T na premiéra.
Podľa Vladimíra Palka má Počiatek spôsoby Jozefa Majského, ktorý vraj rovnako ostentatívne ukazoval svoje bohatstvo i vzťah k „babám“.
„Podľa mňa sa ponúkať dajú krémeše, nie demisia. Demisiu buď dám, alebo nedám,“ hovoril o Počiatkovom počínaní podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Šéf KDH Pavol Hrušovský zasa hovoril, že „koalícia nevládne, vládne niekto iný, vládne ekonomická elita, ktorej ste vy podriadili svoju politiku.“
Obhajoval najmä Kaliňák
Keďže bol včera premiér Robert Fico na návšteve Nemecka, hlavným obhajcom Počiatka bol jeho osobný priateľ, minister vnútra Robert Kaliňák.
Svojho kolegu prišla podporiť celá vláda okrem premiéra.
„Je naozaj úbohé, že takým spôsobom sa míňajú peniaze daňových poplatníkov,“ hovoril Kaliňák o mimoriadnej schôdzi.
Minister kultúry Marek Maďarič zasa priniesol informáciu, že únik informácií vylúčila nielen Národná banka, ale aj šéf Európskej centrálnej banky JeanClaude Trichet.
V Monaku pre smrad
Počiatek sa k svojmu výletu do Monaka pred poslancami vyjadroval len okrajovo. Opakované otázky, ako tam vlastne cestoval a nech prezradí podrobnosti o návšteve na jachte J&T, sa snažil obrátiť na žart.
„Jaj, ozaj. Palubný lístok som nemal,“ hovoril o tom, ako letel a či má o tom dôkaz. Tvrdil, že nikdy nebolo jeho hlavným záujmom vidieť, kto vyhrá. „Tam je ten zvuk dôležitý a ten smrad. To je celé,“ povedal, prečo vlastne v Monaku bol. „Načo je tu vlastne táto schôdza? Lebo nič nové som sa nedopočul,“ pýtal sa opozičných poslancov.
Väčší rozruch v sále vyvolal azda len predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorý prišiel do parlamentu v čiernom obleku a obuté mal biele tenisky.
Miklošovi vyčítali dres
Počas rozpravy o Jánovi Počiatkovi minister vnútra Robert Kaliňák obvinil Ivana Mikloša, že robí reklamu súkromným firmám.
Minister vnútra Robert Kaliňák včera poslancom ukázal fotografiu z cyklistického maratónu, na ktorom jazdil Ivan Mikloš z SDKÚ v drese s nápisom CSC.
Tvrdil, že robí reklamu súkromnej firme, ktorá získala štátnu zákazku za 1,2 miliardy a snímku odovzdal výboru, ktorý rieši konflikt záujmov. Mikloš bol podľa neho na zájazde na Aljašku zrejme so šéfom slovenskej CSC.
Mikloš sa bránil, že takýto dres mali všetci 180 účastníci cyklomaratónu a že bol aj podmienkou, aby na súťaž mohli nastúpiť. Potvrdil, že šéf CSC je jeho priateľ.
V roku 2006 mala CSC dostať miliardovú zákazku na nový počítačový systém pre daňové úrady, ktoré patria pod ministerstvo financií.
Nešlo o výberové konanie, ale o priamu zákazku, ktorú po upozornení denníka SME zrušil Úrad pre verejné obstarávanie. Jedným z konateľov CSC bol a je aj teraz Miroslav Mikulčík. Ministerstvo financií vtedy riadil Mikloš. CSC dostala veľkú zákazku aj od Sociálnej poisťovne.
(knm)
Autor: Miroslav Kern © SME