„Všetkým nám tu v štúdiu bude chýbať možnosť informovať o tomto fantastickom, mocnom, a čo si budeme navrávať, sexy a dobre vyzerajúcom vodcovi mužov a žien, ktorý si nevie predstaviť zaplatiť viac než sedem dolárov za účes,“ hovorí moderátor v štúdiu.
Medzitým sa objavujú zábery Billa Gatesa, ktorý sa pokúša nájsť po odchode z Microsoftu nejakú novú zábavku: v telocvični s obrovskou námahou zdvíha tyč činky bez závažia, vnucuje sa s hračkárskou plastikovou gitarou do kapely spevákovi Bonovi a dožaduje sa postu viceprezidenta u Baracka Obamu (nepochodí, lebo Obama si ho pomýli s iným Billom, postavou z sci-fi seriálu Star Trek).
Video: Bill Gates Last Day CES Clip
Posledný deň Billa Gatesa je video, ktoré si Bill Gates natočil sám ako žartík začiatkom roka. Jeho skutočný posledný deň v Microsofte nadišiel dnes. Od pondelka sa zakladateľ firmy vzdáva výkonných funkcií a väčšinu času začne venovať práci vo svojej nadácii.
Svet bez Billa
Nikdy sa nedozvieme, ako by vyzeral svet bez Billa Gatesa – nemá na svojom konte nijaký prevratný vynález, ktorý by zvrátil vývoj celého priemyslu. Tri desaťročia však bol najlepším obchodníkom medzi programátormi a najlepším programátorom medzi manažérmi. „Gates bol inovátor v biznise, nie v technológiách,“ povedal pre Cnet šéf analytickej firmy Forrester Research George Colony.
Už v časoch, keď boli počítače hračka pre pár nadšencov, nepochopiteľne trval na tom, že za softvér sa má platiť. Medzi prvými pochopil, že počítače by mohli byť užitočné aj pre bežných ľudí, a tak vznikol systém Windows, ktorý skutočne urobil počítače pre ľudí v domácnostiach a v kanceláriách užitočnými a ľahko ovládateľnými.
Svoje kompetencie Bill Gates už od minulého roka postupne presúval na nového šéfa Microsoftu Steva Ballmera a od pondelka sa bude objavovať vo svojej kancelárii v Microsofte len raz do týždňa.
„S výnimkou stretnutí správnej rady a konzultácií pre projekty ako internetový vyhľadávač budem už robiť len jednu vec, občas navštívim firemnú pobočku, keď budem cestovať po rozvojových krajinách,“ povedal Gates pre CNN.
Bill proti OSN
Gatesov majetok sa odhaduje na 50 miliárd dolárov a sám sa vyjadril, že nehodlá svojim dvom deťom pokaziť život tým, že by im takéto bohatstvo odkázal. Deväťdesiatdeväťpercent svojich peňazí chce napokon venovať na charitatívne účely.
Je odhodlaný v rámci nadácie objaviť vakcínu proti malárii (už sa mu to podarilo so žltou zimnicou) a znížiť extrémnu chudobu v treťom svete. Treťou prioritou nadácie je zlepšenie vzdelávacieho systému a prístupu k nových technológiám v Spojených štátoch.
Nadácia Billa a Melindy Gatesových, do ktorej svoje bohatstvo vložil aj miliardár Warren Buffet, je už dnes s výrazným náskokom najväčšou charitatívnou organizáciou, aká kedy existovala. Podľa odhadov až neuveriteľných 10 percent všetkých peňazí, ktoré ktokoľvek niekde na svete venuje na charitu, pochádza od Billa Gatesa.
Nadácia preto už dnes čelí kritike, pretože samotný objem grantov, ktoré rozdeľuje, výrazne ovplyvňuje výskumné priority vedcov na celom svete.
Denník New York Times publikoval interný materiál Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá sa sťažuje, že „Gates vie riešiť problémy peniazmi, ale veľa peňazí vedie k monopolu a ten odrádza malých konkurentov a intelektuálnu súťaž“.
Podľa autora má Gatesova nadácia negatívny vplyv na nezávislosť výskumu, pretože najlepší vedci spolupracujú v skupinách, aby získali jej granty a potom nejdú do vzájomných sporov pri iných projektoch.
Svetová zdravotnícka organizácia ako súčasť Organizácie spojených národov však má určite aj iné dôvody, pre ktoré ju aktivity Gatesovcov znepokojujú. Nadácia si totiž za 100 miliónov dolárov objednala nezávislé monitorovanie zdravia a zdravotníckej starostlivosti na celom svete, čo bola doteraz úloha, ktorú patrila výhradne OSN. A úradníkom sa takáto konkurencia od súkromnej organizácie nie veľmi pozdáva.
Žiaden dôchodok
Na budúci rok Gatesova nadácia rozdelí granty a zdravotnícku pomoc v hodnote 3,5 miliardy dolárov, čo je len o niečo menej ako ročný rozpočet celej OSN. Predstava súboja Bill Gates verzus Organizácia spojených národov bude mať určite ďaleko od reality. Fantáziu miliónov ľudí, ktorí doteraz považovali Gatesa za skazu celého počítačového priemyslu, však povzbudí dostatočne na to, aby sa Gates ešte nadlho nestratil z televíznych obrazoviek.
Vyčítať mu však bezškrupulózne míňanie vlastných miliárd na výskum smrteľných chorôb a bezohľadné získavanie trhového podielu v oblasti bezplatného očkovania detí v Afrike už nebude až také jednoduché.
Kliknite - obrázok zväčšíte.