Na väčšine škôl budú učitelia aj cez leto pracovať na školských vzdelávacích programoch. Nový zákon o výchove a vzdelávaní totiž v septembri odštartuje reformu v školách.
BRATISLAVA. Dnes dostane vyše 830-tisíc žiakov základných a stredných škôl vysvedčenie a začnú sa pre nich prázdniny. Ich učitelia to budú mať ťažšie. "Nová reforma školstva sa hodila na plecia učiteľov, ktorí namiesto prázdnin budú musieť sedieť nad novými štátnymi vzdelávacími programami a metodikami, hovorí Mária Tóthová, učiteľka Základnej školy na Križkovej ulici v Kremnici. "Som znechutená aj byrokraciou, ktorá vládne pri podávaní projektov a neochotou akceptovať podanie projektov na ministerstve školstva." Teší ju zníženie počtu žiakov v triedach.
Pocity učiteľky Tóthovej zdieľa veľa pedagógov. Obavy z krátkosti času majú aj v Základnej škole na Hurbanovej ulici v Starej Turej. Anna Chmurová, riaditeľka školy povedala, že medzi učiteľmi stále pokračujú diskusie. Aj Milan Maják, riaditeľ Základnej školy v Oščadnici-Nižný koniec hovorí, že koniec školského roka im nepraje, majú stres a veľa otázok. Nevidia pred sebou prázdniny.
Pritom už koniec roka bol pre učiteľov málo motivačný, tvrdí analytik Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. "Predchádzajúce mesiace nemohli a nemali kam učiteľov posunúť. Fungoval u nich pud sebazáchrany, počkáme a uvidíme, hovorili si," povedal Košťál, ktorý nie je reformou nadšený.
Čas pred búrkou
"Starý rok prebehol ešte podľa starých zvyklostí, ale je to ako čas pred búrkou. A ten vedie k napätiu a konfliktom. Pre niekoho napätie a nové veci sú výzvou, iní sa zmien boja, ďalší čakajú, čo bude, a ešte ďalší nadávajú, že prečo sú vyrušení zo zvyklostí," hovorí Miron Zelina, spoluautor školskej reformy.
Rodičia nemajú záujem
Rodičia zatiaľ záujem o školskú reformu neprejavujú. Pedagógovia hovoria, že ich to neprekvapuje, lebo všeobecne sa málo rodičov zaujíma o dianie v škole.
"Majú dosť slabý záujem o svoje deti," povedala Anna Chmúrová zo Základnej školy v Starej Turej. Potvrdzuje to aj riaditeľ Záleský z Púchova. U nich je spolupráca s rodičmi stále ťažšia, na triedne schôdzky nechodia a problémy radšej riešia tak, že problémové dieťa preložia do inej školy.
Aj obe učiteľky v málotriedke v Kukovej by potešilo, keby aspoň na triedne schôdzky prichádzalo viacej rodičov.
Elektronické žiacke knižky
Minister školstva Ján Mikolaj chce kontakt rodičov so školou zmeniť prostredníctvom elektronických žiackych knižiek. Zvažuje, že sa zavedú na každej škole. "Tak by sme ich chceli navnadiť, aby prejavili záujem o to, čo sa deje v škole," povedal. Podľa Mikolaja ak si budú známky rodičia pozerať pokojne doma a budú môcť s učiteľom elektronicky kedykoľvek komunikovať, vzťah by sa mohol zlepšiť.