BRATISLAVA. Ministerstvo školstva vystrašilo riaditeľov obchodných akadémií. Jeho vyhláška o stredných školách s týmto typom škôl nepočíta. Obchodné akadémie vypadli aj zo školského zákona.
Riaditelia sa boja, že do septembra sa budú musieť ich školy premenovať. Legislatíva bude akadémie poznať len ako stredné odborné školy ekonomické.
„To sa vracia komunizmus?“ pýtali sa učitelia riaditeľa obchodnej akadémie v Považskej Bystrici Pavla Kováčika. Pamätajú si ešte názov stredná ekonomická škola, ktorý platil pred rokom 1989.
„Ten, kto o tomto rozhodoval, si vôbec neuvedomil, čo to znamená,“ hovorí Kováčik. Obáva sa, že cez leto ho nečaká nič iné, len byrokracia. Zmeniť názov školy znamená pripraviť nové zmluvy, nové pečiatky, firemné papiere a množstvo ďalšej administratívy.
Ešte viac ako zbytočné papierovanie však Kováčikovi prekáža, že škola príde o „značku“, teda o to najcennejšie, čo má. O obchodné akadémie je každoročne veľký záujem deviatakov. Tento rok bol dokonca väčší ako o štúdium na gymnáziách.
„Pre rodičov znamená tento názov veľa,“ hovorí aj zástupkyňa riaditeľky Súkromnej obchodnej akadémie v Bratislave Jana Čermáková.
Minister školstva Ján Mikolaj sa riaditeľov snaží upokojiť. „Detaily vyhlášky, a to sa týka aj premenovania akadémií, budú známe až po skončení procesu schvaľovania,“ odkázal cez hovorkyňu Danu Špankovú.
Zároveň Mikolaj povedal, že školy si budú môcť ponechať svoje „pôvodné historické názvy“. Vyhláška, ku ktorej sa tento týždeň skončilo pripomienkovanie, o tom však nehovorí. S riaditeľmi nikto nekomunikoval.
Španková vysvetľuje, že po novom by sa mali premenovať len tie školy, ktoré chcú. Ide najmä o učilištia, ktoré by sa tiež volali stredné odborné školy. V povedomí rodičov by sa tak dostali na úroveň akadémií.
Učilištiam tiež umožnia otvoriť odbory, ktoré dosiaľ nemohli. „Budú sa tak môcť stať atraktívnejšími a kvalitnejšími ako doteraz,“ povedala Španková.