Tkáč: Nehovorím, že sme svätí

Myslel si, že keď ukáže svoj majetok, ľudia pochopia, že ho nenakradol. Výsledok je podľa neho polovičný. Ľudia ho síce považujú za snoba, ale nie za zlodeja. Netušil, že pozvanie Jána Počiatka na jachtu v Monaku vyvolá taký škandál. Keďže chce robiť bizn

(Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

is so štátom, rešpektuje Ficov zákaz, a na jachtu už politika nepozve. Spolumajiteľ finančnej skupiny J&T PATRIK TKÁČ.

Potešilo vás, že parlament neodvolal ministra Počiatka?

„To vôbec nie je naša starosť. Mrzí ma, že viacerí ľudia z oficiálnych kruhov nepochopili, čo sme chceli na tlačovke povedať. To, že sme sa ho akože zastali, bola jednoznačne metafora, keďže to, či bude alebo nebude minis­trom, naozaj nie je náš problém.“

Zdá sa, že to nikto nepochopil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Možno sme to podcenili, jednoducho sme chceli zaujať. Čo sa týka samotného Počiatka, naozaj by nás ľudsky mrzelo, keby bol odvolaný na základe obyčajného stretnutia, kde nám nič nepovedal a kde sa nič nestalo.“

SkryťVypnúť reklamu

Vyzerá to tak, že ste mu pomohli. Čo vám povedal po tlačovke?

„Paradoxné je, že od ľudí, ktorí ho poznajú, sme sa dozvedeli, že sme ho svojimi vyjadreniami potopili. Väčšina si myslela, že ho Fico odvolá. Oveľa viac nás však prekvapilo, ako sa správajú páni z pravice, pretože to, čo predvádzajú, nie je normálne.“

Čo konkrétne?

„Tvrdia, že zneužívame informácie, že máme pod kontrolou vládu a podobne. Od pravicových politikov som to nečakal.“

Podozrenie zo zneužitia informácií nie je pravicové ani ľavicové.

„Radšej by som túto tému nechal tak. Viem, že som informáciu o zmene centrálnej parity nemal, ja som dával pokyny banke. Ako mám reagovať v situácii, keď viem, že som niečo neurobil?“

Je fakt, že dokázať únik informácií vo váš prospech je takmer nemožné. Počiatek sa však objavil na jachte J&T krátko predtým, ako ste zarobili na zmene kurzu. Nie je to zvláštna zhoda okolností?

SkryťVypnúť reklamu

„Keby sedeli v opozícii populistické strany, ktoré sme si doteraz nevážili, tak sa nečudujem, že niekto využije túto absolútnu zhodu náhod, vykonštruuje takúto kauzu a verejne obviní našu spoločnosť z nezákonného konania. Ale hovoria to páni Dzurinda a Mikloš, čo ja ako pravičiar nechápem.“

Zrejme vám neveria aj preto, že vaša aj Počiatkova verzia, že išiel náhodou okolo, nie je presvedčivá.

„Dovtedy som sa s ministrom poznal len z videnia. Určite nebolo vopred nič dohodnuté. Na lodi bola privátna atmosféra, keď však zbadáme niekoho známeho, tak ho voláme.“

Nikdy predtým nebol Počiatek ani na akciách J&T ako skupiny?

„Pokiaľ viem, bol na viacerých akciách. Minister je známy tým, že sa zúčastňuje väčšiny spoločenských udalostí, respektíve akcií pre horných desaťtisíc. V rámci týchto stretnutí sa určite rozprával aj s mojimi partnermi.“

SkryťVypnúť reklamu

Vy osobne ste niekedy volali politikov na takéto akcie?

„Áno, viackrát. Sú príležitosti, kde je našou povinnosťou zavolať celú politickú reprezentáciu. Na všetkých väčších akciách J&T môžete vidieť najvyšších ústavných činiteľov aj politikov opozície.“

Aj ich ste v minulosti pozývali na jachtu?

„Za seba hovorím nie, pokiaľ ide o partnerov, neviem. Na mojich narodeninách spravidla nestretnete žiadneho politika, na Jakabovičových sú skôr ľudia z biznisu.“

Uvedomujete si hranicu, čo je a čo nie je v politike prípustné?

„Vedel som, že Smer má výhrady k finančným skupinám, pokiaľ ide o zdravotnú či sociálnu politiku. Ale netušil som, že majú v strane úzus, že sa s nami nemôžu stretávať. Obzvlášť v prípade ministra financií by bolo zvláštne, keby sa nestretával s tými, ktorí tvoria ekonomiku štátu. On tým predsa automaticky nehovorí, že ich má rád. Mimochodom, predtým, ako bol Počiatek na jachte, som od svojich známych počul, že o nás nehovoril ako o podnikateľoch, ktorých uznáva. Spätne však chápem, že z marketingových dôvodov a krátkodobých dôsledkov to nebolo z našej ani z jeho strany správne. Napriek tomu som rád, že sa to stalo.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo?

„Nebolo by dobré, keby sa tu potajomky zakorenil princíp, že sme nepriatelia štátu, s ktorými sa nemôže nikto stretnúť, pričom strana, ktorá to hlása, sa bude postupne štverať zo 40 na 80 percent.“

Ale pre Fica ste aspoň navonok nepriatelia štátu. Budete si teraz dávať väčší pozor s kým a kde sa stretnete?

„Práveže teraz si už vôbec nebudeme dávať pozor. Ten, kto chce, sa s nami stretne, kto nechce, ten sa nestretne. Akurát sa nebudeme stretávať na jachtách, pretože musím rešpektovať aj sociálne orientovanú vládu, že sa nemáme spolu ukazovať na snobských hračkách.“

Prečo by ste to mali rešpektovať, ak ste presvedčení, že na tom nie je nič zlé?

„Z etického a morálneho hľadiska v tom problém nevidím. Ak majú však zadefinované pravidlá, že by sa to nemalo, pretože to dráždi ľudí, chápem.“

SkryťVypnúť reklamu

Na to sa môžete vykašľať, ide predsa o princíp.

„Nie celkom. Ak druhá strana hovorí, príďte radšej na Úrad vlády, aby to nevyvolávalo otázniky, musíme to rešpektovať. Spoločenská konverzácia však bude bežať naďalej. Sám som zvedavý, že keď sa teraz s niekým stretnem pri otváraní nejakého centra, či sa budeme oblúkom obchádzať. Ľudia hádam nie sú takí naivní, aby si mysleli, že samotné stretnutie automaticky znamená nejaký typ korupcie či zneužívania informácií.“

Čo si myslíte o tom, keď bohatý minister Kaliňák karhá svojho priateľa, bohatého ministra Počiatka, že sociálno-demokratický politik by nemal chodiť na jachty?

„Už to, aký má politik na sebe drahý oblek, o niečom svedčí. Ale viete, čo je hlavný problém? Aj s ohľadom na Fica by som to zrejme nemal hovoriť, ale nerozumiem, ako môže byť mladý človek sociálny demokrat.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste pozvali na jachtu bývalého šéfa letiska Biermanna?

„Ja som ho nepozýval.“

A kto?

„Celý život na lodi organizuje Jakabovič, na toto sa musíte spýtať jeho.“

Máte záujem o pozemky v okolí letiska?

„Určite riešime niektoré veci, zámeny pozemkov. Netajíme sa, že máme záujem o celé letisko. Naša firma ABS Jets si hľadá dlhodobé státie pre lietadlá, takže sme v kontakte s vlastníkmi nehnuteľností v okolí letiska.“

Tušíte, kto mohol mať záujem na zverejnení kauzy jachta?

„Asi to nebola náhoda, možno zlomyseľnosť, ale vylučujem, že by mal niekto problém s nami ako s firmou.“

Takže za tým cítite skôr politiku.

„O tom som presvedčený. Netvrdím, že takáto situácia nám prospieva, ale myslím, že sme spoločnosť, ktorej by to nemalo zásadne uškodiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Špekuluje sa, či to nešlo priamo zo Smeru.

„Nie som paranoidný, neverím na takého zložité hry. Ľudia, ktorí majú na to, aby vedeli takto zložito kombinovať, by si zrejme zaslúžili byť predsedom vlády. Teraz som si asi veľmi nepomohol. (Smiech.)“

Ako ste doteraz vychádzali s Ficom?

„Ako koza a nôž. Ten vzťah nie je žiadny, nikdy sme sa nestretli. Z hľadiska biznisu ho nemáme radi, prišli sme napríklad o veľké peniaze v zdravotnej poisťovni. Našťastie však nie sme od nej závislí.“

Nie je to len hra? Prepojení medzi vašimi ľuďmi a Smerom pribúda.

„Pätnásť rokov sa stretávame s celým politickým spektrom. Snažíme sa udržiavať so všetkými relevantnými stranami otvorený vzťah.“

Na čo potrebujete dobré vzťahy s politikmi? Nedá sa podnikať aj bez toho?

SkryťVypnúť reklamu

„Dobrým príkladom sú Tatry, kde ide všetko strašne pomaly. Čo tam môžete urobiť bez politiky? Od zonácie, cez štátne lesy až po ochranu prírody. Pochopte, že ako podnikatelia musíme pozorne sledovať, čo vláda diktuje v ekonomickej oblasti. Obúvate sa do nás, že spolupracujeme s vládou, z tých 32 miliárd korún, čo išli na podporu podnikania, sme však nedostali ani korunu. Ukážte mi privatizáciu, alebo zahraničnú investíciu, ktorá nebola realizovaná bez úzkych kontaktov s vládou. Ak chce nejaký Nemec na Slovensku niečo kúpiť, kancelárka Merkelová zoberie šéfa firmy za Ficom a povie mu, akú majú predstavu. Prečo práve nás skoro všetci na Slovensku považujú za škodnú? Nechceme nič viac, len to, aby niekto uznal, že sme šikovní podnikatelia.“

Aj iní podnikatelia sú šikovní, nemajú však nadštandardné vzťahy s politikmi, ani svoje kone na ministerstvách ako vy.

SkryťVypnúť reklamu

„Nehovorím, že sme svätí, využívame všetky možné cesty na to, aby sme sa presadili. Naozaj si však myslíte, že sme takí hlúpi, aby sme posadili našich ľudí do nejakých funkcií? Ak ste presvedčení, že to takto funguje, tak ste veľmi naivní. Veľký biznis sa skladá z úplne iného systému vzťahov, sprostredkovateľov a kontaktov. To je systém stretávania sa s desiatkami, možno stovkami ľudí. S Mečiarom, Dzurindom či Ficom sa nerieši obchod. Pred ľuďmi ako je predseda vlády máme všetci sklonené hlavy, bavíme sa maximálne o počasí.“

Pred chvíľou ste povedali, že keď tu chce investovať veľká nemecká firma, Merkelová ide za Ficom.

„Áno, ale nám to nie je umožnené.“

Pomohlo by vám, keby vás Fico zobral napríklad do Ruska?

„V dnešnom Rusku by mi asi vôbec nepomohol. Obávam sa však, že keby ma Medvedev zobral k Ficovi a povedal mu o našich podnikateľských predstavách, tak by to vplyv malo. (Smiech.)“

SkryťVypnúť reklamu

Spomínali ste Tatry, z ktorých chcete vybudovať exkluzívne stredisko. Nemyslíte, že aj takýto prístup vám škodí? Pre väčšinu ste stelesnením snobstva, respektíve ľudí, ktorí radi ukazujú svoj majetok.

„Viete, ako to vzniklo? Asi pred piatimi rokmi som dal jeden rozhovor pre Plus 7 dní. Dovtedy nás každý považoval za zlodejov, gaunerov a polomafiánov. Myslel som si, že keď ukážem, že sa za svoj majetok nehanbím, ľudia pochopia, že som si ho nenakradol. Bohužiaľ, zabralo to len polovične.“

Čo to znamená?

„Ľudia nás síce považujú za snobov, no už nie za zlodejov. Možno sme to prehnali v tom, že teraz nás je príliš vidno, ale ja to rozhodnutie neľutujem. Pokiaľ ide o Tatry, možno bola chyba, že sme naše zámery neodkomunikovali dostatočne transparentne. Nechceme tam však vybudovať len luxusné, päťhviezdičkové centrum. Kupujeme aj pozemky, na ktorých postavíme trojhviezdičkové apartmány, ktoré budú spolu s lanovkami prístupné pre všetkých. Chcem, aby tu po nás niečo zostalo.“

SkryťVypnúť reklamu

S Mečiarom, Dzurindom či Ficom sa nerieši obchod. Pred ľuďmi ako je predseda vlády máme všetci sklonené hlavy, bavíme sa maximálne o počasí.

Autor: Marek Vagovič Roman Krpelan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu