BRATISLAVA. Podozrenia z úniku dôverných informácií o revalvácii slovenskej koruny 28. mája na 30,126 koruny za euro už prekročili hranice Slovenska.
Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia včera vyzval Slovensko, aby tieto podozrenia preverilo. „Otázne je, či boli dodržané etické a právne normy,“ povedal v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Vládne orgány a inštitúcie by mali podľa neho reagovať na ich nedostatočné rešpektovanie.
Vyhlásenie Almuniu prichádza po tom, ako premiér Fico povedal, že z európskych inštitúcií nedostal žiadny signál o podozrení z úniku dôverných informácií. To bol preňho dôkaz, že k žiadnemu úniku nedošlo. Teraz sa situácia mení.
Zmena stredového úradného kurzu koruny k euru, takzvanej centrálnej parity, prišla neskoro v noci 28. mája po telekonferenciách medzi zástupcami slovenského ministerstva financií, centrálnej banky a ostatnými členskými krajinami. Už počas tohto dňa došlo k masívnym obchodom, pričom koruny nakupovali najmä pôvodom slovenské firmy. Tie tak za noc zarobili minimálne 50 halierov za každé predané euro. Na strane porazených boli zväčša londýnske banky.
Budúcoročný vstup Slovenska do eurozóny, ktorý by mal byť definitívne potvrdený vyhlásením konverzného kurzu už 8. júla, nie je podľa komisárovho vyjadrenia pre Bloomberg ohrozený.
Počiatek: Je to práca opozície
Ministerstvo financií včera znepokojenie eurokomisára nad možným zneužitím dôverných informácií pripísalo opozícii: „Tieto vyjadrenia komisára Almuniu potvrdzujú len to, že slovenská opozícia najmä SDKÚ nehoráznym spôsobom poškodzuje dobré meno Slovenskej republiky v zahraničí vymyslenými obvineniami.“
S otázkou, či Európska komisia sama nezačne vyšetrovanie, sme sa pred niekoľkými dňami obrátili na hovorkyňu eurokomisára Ameliu Torres. Povedala nám, že „aktivity na národnom finančnom trhu nemonitoruje komisia, ale domáci regulátor“. Odporučila nám obrátiť sa teda k nám.
Wiktor Krzyzanowski z tlačového oddelenia Európskej centrálnej banky (ECB) sa k tomu tiež nechcel vyjadriť a odkázal nás na Národnú banku Slovenska. Zo zdrojov blízkych Národnej banke a vláde sme sa dozvedeli, že únik informácií ECB vytýkala práve eurokomisii hneď, ako sa ukázal čulý pohyb špekulantov na devízovom trhu.
Podozrenie z úniku informácií preveruje teraz centrálna banka. Spolu s vládou má v septembri do parlamentu predložiť správu o obchodovaní s eurom a korunou. V stredu 28. mája obchodníci na devízovom trhu nakúpili koruny za zhruba 740 miliónov eur, čo je neobvyklé. Pripustil to aj guvernér Národnej banky Ivan Šramko.
Poslanec za SDKÚ Ivan Mikloš povedal, že finančné skupiny J&T a Istrokapital zarobili na korune stovky miliónov. Istrokapital vlastní Poštovú banku. Skupina J&T obchody s korunou priznala. Zneužitie dôverných informácií odmietla, rovnako ako Istrokapital. Následne sa odhalilo, že J&T pár dní pred zverejnením kľúčovej informácie o novom úradnom kurze pozvala na svoju jachtu do Monaka ministra financií Počiatka. Od Fica si za to vyslúžil „žltú kartu“.
Počiatek na vzniknutú situáciu reagoval pred týždňom v piatok ponúknutím svojej demisie, aj keď sa podľa vlastných slov ničoho nedopustil. Odolal aj pokusu o odvolanie opozíciou.
Mikloš spresňuje otázky
Poslanec Mikloš včera spresnil otázky, na ktoré čaká odpoveď od centrálnej banky a vlády. Pýta sa napríklad na detaily okolo obchodov českých bánk a Poštovej banky na devízovom trhu .
Národná banka má poskytnúť informáciu aj o obchodovaní v marci 2007, keď sa centrálna parita menila prvýkrát. „Myslíme si, že aj v marci 2007 došlo k úniku informácií,“ vysvetlil Mikloš.
Zo správy má byť zrejmé aj to, aké obchody na devízovom trhu v tom čase urobili J&T banka a Poštová banka a koľko tieto banky alebo ich klienti teraz na nich zarobili. Mikloš ďalej žiada informáciu, či tieto banky boli mimoriadne aktívne na devízovom trhu aj inokedy a nielen v stredu 28. mája, teda krátko pred zmenou úradného kurzu. Národná banka začala oficiálne vyšetrovanie, má ho ukončiť v septembri.
Autor: ľja