BRATISLAVA. „Vláda sa rozhodla nekompromisne zasahovať proti prípadnému neodôvodnenému rastu cien v súkromnom sektore.“ Tieto slová slovenského premiéra už nie sú len výstrahou z tlačovky, ale dostali sa už aj do oficiálneho materiálu, ktorý vláde predložilo ministerstvo financií.
Rokovanie o Súbore nástrojov a opatrení na zabránenie neodôvodnenému nárastu cien v súvislosti so zavedením eura v stredu vláda prerušila.
Ide o materiál, ktorý pripúšťa ako dôvod rastu cien aj zvyšovanie cien na svetových trhoch, no hlavne navrhuje dať ministrom právomoc určovať prakticky všetky ceny. Teda nielen tie, ktoré už reguluje niektorý z regulátorov, ako napríklad elektrinu, plyn, vodu, poštovné či teplo.
Samotné ministerstvá sú v komentovaní tohto nápadu veľmi zdržanlivé a na rozdiel od analytikov hovoria, že nejde o výrazný zásah do podnikania. „Ak by sa regulácia cien uskutočnila, týkala by sa len veľmi obmedzeného sortimentu základných a životne dôležitých tovarov a pravdepodobne len na ohraničené obdobie,“ povedala hovorkyňa rezortu Dagmar Hlavatá.
Keďže by nešlo o plošnú reguláciu cien, myslí si, podobne ako ministerstvo financií, že by to nemalo vplyv na slovenskú ekonomiku.
Analytici nesúhlasia
Súbor nástrojov argumentuje eurom ako hrozbou pre spotrebiteľov. Práve náš prechod na euro majú podnikatelia využiť na pokútne zvyšovanie cien tovarov a služieb. Analytici vidia možnosť opätovného regulovania cien štátom inak. „Regulované ceny by prestali plniť funkciu spoľahlivého semafora v ekonomike pre výrobcov, ako aj pre spotrebiteľov,“ povedal prezident Zväzu podnikateľov slovenska Ján Oravec. Následky pre ekonomiku by boli podľa neho nedozierne. „Najmä by sa stratila efektívnosť, čo bol v konečnom dôsledku hlavný dôvod, prečo socializmus v našej krajine už raz skrachoval. Ešte stále sme príliš chudobná krajina na to, aby sme si mohli dovoliť znovu opakovať neúspech socialistického experimentu,“ povedal Oravec.
Hrozba týchto opatrení spôsobí oveľa prudší rast cien predtým, než začnú platiť a zároveň sa podľa Oravca roztočí špirála zlých opatrení: „Bude to vyzerať ako argument, pre ktorý treba reguláciu zaviesť.“
Pevné ceny
Pevné ceny sa stanovujú vo vojnovom stave či celosvetovej kríze, pripomína Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu. „Taká situácia na Slovensku predsa nenastala. Netreba preto kriminalizovať obchod či regulovať ceny,“ povedal Konštiak.
„Súborom nástrojov chce vláda zrejme ukázať, že má ceny pod kontrolou a znížiť tak obavy ľudí z prijímania eura,“ povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš.
Analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš si myslí, že dôvodom snahy zaviesť do ekonomiky takéto nástroje je to, že politici pri rozhodnutí prijať euro podcenili jeho inflačné riziká pre Slovensko.
„Rýchlejšiemu rastu cien sa však Slovensko nevyhne,“ povedal Karpiš. Keďže cenová hladina u nás sa bude európskej vyrovnávať po strate koruny už len rastom cien.
Ešte stále sme príliš chudobná krajina na to, aby sme si mohli dovoliť znovu opakovať neúspech socialistického experimentu.
Ján Oravec, Združenie podnikateľov Slovenska
A každý mesiac urobí premiér tlačovku
Podľa takzvaného súboru nástrojov a opatrení na zabránenie neodôvodnenému nárastu cien v súvislosti so zavedením eura v SR, ktorý predložilo v stredu na rokovanie vlády ministerstvo financií, bude vytvorená Cenová rada ako poradný orgán vlády.
Na jej čele by stál premiér Robert Fico. Členmi by boli ministri jednotlivých rezortov a podpredseda vlády. Úlohou rady bude určovať ministerstvám tovary, ktorých ceny majú analyzovať a naprávať.
Tlačovka každý mesiac
Každý mesiac by Fico ako predseda rady prezentoval výsledky na tlačovej konferencii. Práve toto informovanie verejnosti z najvyšších miest má podľa návrhu vytvoriť jeden z najúčinnejších nástrojov proti neodôvodnenému zvyšovaniu cien podnikateľmi.
Úroveň cien u nás sa bude porovnávať s okolitými krajinami. Hodnotiť sa bude aj vplyv svetového trhu na rast našich cien. Ministerstvo financií spolu s neziskovými organizáciami bude sledovať zmeny cien konkrétnych tovarov a predajcov. Výsledky zverejnia na takzvaných čiernych listinách. Tie majú odradiť obchody od neodôvodneného zdražovania.
Súbor opatrení počíta so sledovaním cenotvorby od výroby až na pulty predajní. Mesačné správy o vývoji inflácie v sektoroch budú vodidlom pre ministerstvá. Tie tak budú vedieť, na ktoré tovary sa majú zamerať.
Chcú meniť zákon
Súbor nástrojov si vyžaduje aj novelu zákona o cenách. A to tak, aby jednotlivé ministerstvá získali právomoc „prijať účinnú reguláciu“. Teda možnosť zasiahnuť do ceny tovarov a služieb na trhu spadajúcich do ich pôsobnosti. A to cez zavedenie „nových regulačných nástrojov a podmienok tak, aby štát mohol zasahovať do úrovne cien“.
Novelu chce ministerstvo financií schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.
Podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála toto opatrenie má zabrániť neodôvodnenému rastu cien v súvislosti s prechodom na euro. „Ministerstvo neočakáva negatívny dosah na ekonomiku,“ povedal. Ministerstvo pôdohospodárstva chystá na danú tému tlačovú konferenciu. „Regulovanie cien tovarov a služieb je len krajná možnosť,“ tvrdí hovorkyňa rezortu hospodárstva Dagmar Hlavatá.
(zz)