BRATISLAVA. Fotky nahej herečky Jiřiny Bohdalovej, ktoré publikoval bulvár v Čechách, ale aj na Slovensku, znova vyvolal diskusiu o tom, kam smú médiá zájsť v snahe čo najviac zaujať, či skôr šokovať.
Hoci navonok boli reakcie verejnosti skôr negatívne, účel splnili. Českého denníka Aha! sa v deň zverejnenia nahej Bohdalovej predalo o 40 percent viac ako po iné dni. Fotky českej herečky, ktorá nič netušiac nahá na balkóne hotela vešala svoje mokré plávky, vyšli v polovici júna. Titulka vyšla s prekrytím problematických partií, pričom odkazovala na sériu „fotiek bez cenzúry“ vo vnútri.
Bohdalová sa následne zrútila, o čom informovali takmer všetky české a slovenské médiá. Niektoré, medzi nimi napríklad Plus jeden deň, potom fotografie, ktoré herečku vyviedli z miery, uverejnili opäť.
A čo ak to pomôže
Slovenský Nový Čas priniesol titulku Aha! so zarastrovanými intímnymi partiami herečky s odkazom, že Nový Čas mal možnosť zverejniť tie fotky, no „redakcia vyhlasuje, že zábery, ktoré takýmto spôsobom ponižujú ľudskú dôstojnosť a zasahujú do súkromia, do najčítanejšieho denníka na Slovensku nepatria".
Na otázky SME súvisiace s hranicami bulváru a pohľadom na túto kauzu šéfredaktor Ján Bednarič nakoniec neodpovedal. „Po dohode s riaditeľom vydavateľstva sa nebudeme vyjadrovať,“ odkázal po asistentke. Vydavateľom Nového Času je Ringier, ktorý zároveň vydáva Aha!.
Nový Čas však šokoval iným, vo štvrtok zverejnil detailnú fotografiu zakrvavenej, ťažko zlomenej ruky moderátora Markízy Rasťa Žitného.
Šéfredaktor Bednarič v doslove vysvetľuje, že otázku, či vôbec takú fotku zverejniť, si v redakcii položili. Naznačuje, že ak by šlo o obeť brutálnej vraždy či znásilnenia, fotografiu by nepublikovali. „Som si istý, že sa v slovenských aj svetových novinách objavili desiatky brutálnejších a deprimujúcejších záberov,“ dodal. A ako argument na zverejnenie pridáva aj možnosť, že ruka znetvorená po dopravnej nehodemôže pomôcť diskusii o bezpečnosti na slovenských cestách.
Pluska – len sme informovali
Keď druhý najčítanejší slovenský bulvárny denník Plus informoval o Bohdalovej kolapse, pripojil aj necenzurované fotografie. „My sme vlastne písali o udalosti - a tie fotografie ju dokumentovali,“ zdôvodnila pre SME uverejnenie fotografií šéfredaktorka Plus jeden deň Nancy Závodská. Zverejnenie fotiek podľa nej vyvolalo nielen veľkú diskusiu, ale aj obrovský záujem čitateľov. „To je tiež jeden z dôvodov, prečo sa takéto fotografie objavujú aj v zahraničných médiách. Stačí si pozrieť Bild alebo anglické bulvárne noviny,“ povedala Závodská.
Star by fotky uverejnil
Bulvárny týždenník Star zverejnil náhľad titulky Aha!, ktorá bola cenzurovaná. Šéfredaktor Radomír Brhlík tvrdí, že ak by fotky získala jeho redakcia, určite by ich zverejnil, no „nie v necenzurovanej podobe“, dodal.
„Aj keď pani Bohdalová patrí medzi najväčšie české umelkyne, rozhodnutie vyzliecť sa donaha v jej vysokom veku bolo iba na nej,“ povedal. Odvoláva sa na to, že fotografie neboli zhotovené tajne v jej byte, ale na verejnom priestranstve, na sústredení českých celebrít a novinárov.
„Pani Bohdalová mohla rátať s tým, že si ju minimálne všimne okolie, obzvlášť bulvárni novinári, o ktorých vedela, že sa v tom čase v hoteli nachádzali,“ povedal Brhlík. ¶
Azda príde precedens
Riaditeľ Školy komunikácie a médií Andrej Školkay hovorí, že noviny nemali právo uverejniť fotografiu Bohdalovej či už čiastočne rastrovanú alebo nie. „Ak by sa Bohdalová sťažovala na Tlačovej rade, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by uspela, rovnako aj na súde,“ povedal bývalý člen Tlačovej rady.
Proti zverejneniu takýchto fotografií je aj známy český komentátor Jan Potůček z Reflexu, ktorý vydáva Ringier. „Rozhodnutie Aha! jasne porušuje všetky mysliteľné etické hranice. Za úplne najhoršie považuje projekt Aha!, v ktorom vyzývajú čitateľov, aby lovili známych ľudí, osobnosti a posielali fotky do redakcie. „Je to čistý hyenizmus.“
Podľa Potůčka je dobre, že k tejto kauze došlo. Zvýšila sa tým šanca, že dôjde na súd, ktorý určí hranice, čo si ešte bulvár môže dovoliť.
Európsky súd pre ľudské práva už také rozhodnutie vydal. Bolo to v prípade fotografií monackej princeznej Caroline na koni na jej pozemku a rozhodol, že nikto nemá právo urobiť také fotografie a už vôbec nie publikovať bez jej súhlasu, a to bola oblečená.
„V Nemecku toto rozhodnutie prijala mediálna brandža s nevôľou, keďže sa vychádzalo z toho, že je to verejne činná osoba, na ktoré sa vzťahujú menej prísne kritériá na ochranu osobnosti,“ povedal Školkay.