Slovenský zväz cyklistiky zaradil do výberu
na pekinské hry na cestné preteky Romana Broniša, Mateja Jurča a Jána Valacha. Medzi náhradníkmi sú Peter Velits a Maroš Kováč. Juniorský majster sveta Velits rázne odkázal, že takú úlohu neberie.
BRATISLAVA. Peter Velits štartuje v týchto dňoch na Tour de France. A práve s Tour súvisí nenominácia našej veľkej cyklistickej nádeje.
Objavili sa argumenty, ktoré cyklista neprijal. Vraj po etapových pretekoch môže byť unavený, olympiádu by nezvládol. Ostáva náhradníkom.
Na to športový riaditeľ zväzu Pavol Gálik povedal: „Jeho otec Ladislav, ktorý je členom našej komisie, vyslovil obavy, či zvládne olympiádu aj Tour de France. Požiadal o miesto náhradníka s možnosťou, že keď na Tour prípadne predčasne skončí a stihne sa zregenerovať, je na trénerovi, aby to prehodnotil.“
Nikto sa Velitsa nič nepýtal
Velits zrejme z kolotoča dohadov zosadol sám. Neprijal pozíciu náhradníka. Vzhľadom na výkonnosť a výsledky mal mať miesto v nominácii isté.
Dva dni po spoločných majstrovstvách Českej a Slovenskej republiky v Jindřichovom Hradci, keď sa dozvedel, že ostáva iba spochybneným náhradníkom, povedal: „Ako môže niekto dopredu diskutovať, či budem po Tour unavený, alebo nie? Nikto sa ma predtým nespýtal: Peter, uvažujeme o tebe, čo si myslíš o Pekingu?“
Na otázku, že s víziou náhradníka prišiel jeho otec, povedal: „To nie je pravda. Otec iba reagoval na diskusiu. Povedal, že ak má niekto pochybnosti, nemá zmysel, aby sa vôbec o mne uvažovalo. Nestojím o náhradnícky post. Vzdávam sa ho, aj keby niekto z trojky vypadol. Pre mňa olympiáda definitívne padla,“ povedal.
Gálik vysvetľuje
V Pekingu má Slovensko právo troch jazdcov v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom a jedného v časovke.
„Kto pôjde časovku, sa ukáže po jednotlivcoch. Nie je to určené, ale neoficiálnou jednotkou je Matej Jurčo. Trojica má zabezpečené letenky na 30. júla,“ dodal Gálik.
Nomináciu zajtra schváli výkonný výbor Slovenského olympijského výboru. To stále neznamená, že cyklisti v takom zložení pôjdu do Pekingu. V sobotu 19. júla totiž olympionikov schvaľuje valné zhromaždenie SOV. A podľa vlastného uváženia môže urobiť niektoré zmeny. Prihlášky športovcov sa potom do Pekingu posielajú najneskôr 23. júla.
Pavol Gálik na našu otázku o náhradníctve Velitsa, doplnil: „Trénerom reprezentácie na olympiádu je Vendelín Kvetan. ako mechanik pôjde člen našej komisie Ladislav Velits, otec Petra. Ten je so synom na Tour de France. Dostal za úlohu prehovoriť syna, aby prehodnotil svoj záujem ísť na olympiádu. Tak sme sa dohodli, že sa do termínu uzavretia prihlášok vyjadrí. Potom by bolo na trénerovi, aby nomináciu zmenil. Zdôrazňujem, záleží to na Petrovi Velitsovi. Jeho otec nám predniesol, že nechce štartovať. My sme apelovali, aby ho prehovoril,“ uzavrel športový riaditeľ cyklistického zväzu Gálik.
„Nebudem ho presviedčať. Pre nás je olympijská kapitola už uzatvorená. Petrovým cieľom je dokončiť Tour a pokúsiť sa o osobný úspech v niektorej etape. A nasledujúcim vrcholom budú septembrové majstrovstvá sveta v talianskej Verone,“ povedal k tomu Velits starší.
Prezident cyklistického zväzu Anton Tkáč tvrdí: „Velits je náhradníkom s tým, že keby bol fit, neochorel, nebol zranený či vyčerpaný po Tour de France, nominácia sa prehodnotí. Všetci, aj náhradníci, sú vybavovaní ako ostatní olympionici.“
To nie je presné. Tkáč zrejme nepostrehol, že Velits sa musí rozhodnúť počas Tour a nie až po jej skončení. Najneskôr dnes, teda v stredu 16. júla, lebo vo štvrtok sa nominácia už schvaľuje.
Prezident Anton Tkáč tiež povedal, že Velitsov otec prišiel s tým, že syn nechce ísť na olympiádu.
Velits už nechce
Peter Velits je mladý, ale skúsený. O nomináciu sa uchádzal dobrými výsledkami už dlhšie. Klasicky slovenské handlovanie a nekonečné diskusie o nominácii mu lezú na nervy. Spôsob výberu mu nesedí.
„Je to zákulisná politika, počuť dohady a mňa to už nebaví. Každý si chce pretlačiť svojho človeka. Som sklamaný, ako sa to celé robí. Chuť reprezentovať mám. Odrádzajú ma niektorí ľudia zo zväzu. A nie som jediný, kto má podobný názor.“
V komisii okrem Pavla Gálika boli Vendelín Kvetan (Dukla Trenčín), Martin Mikuštiak (ŽP Šport Podbrezová), Stanislav Holec (Dubnica), Milan Novosad (CyS Žilina) a Ladislav Velits (Púchov).
Hovorí sa o rodinkárstve a klubizme. Broniš aj Kováč sú členmi Dukly Trenčín, ktorá účasťou na olympiáde získa plusové body na ďalšiu existenciu. Nie je tajomstvom, že ju finančne dotuje štát cez ministerstvo obrany. Dukla potrebuje výsledky a body. Tie sa získavajú za štart na vrcholných podujatiach.
Zainteresovaní vedia a bulvár to vytiahol, že Ján Valach je zaťom trénera Kvetana. Pretekár však tvrdí, že rodinné vzťahy by sa nemali spájať s reprezentáciou a ak sa dostal do nominácie, cení si, že dostal dôveru.
Sám po nominácii s Petrom Velitsom debatoval a povedal mu, že o jeho nominácii nepochyboval, videl ho tam ako jednotku, a je prekvapený, čo sa stalo.
Kvetan nebude nič meniť
Tréner Vendelín Kvetan sa sprvoti k problému nechcel vyjadriť. Naveľa nám povedal: „Nominácia je daná a už to netreba rozoberať. Sú to traja najlepší, ktorí si účasť vybojovali a chcú na olympiáde jazdiť. Žiadne zmeny sa už robiť nebudú.“
O tom, ako sa skončilo hlasovanie za nomináciu na komisii, nevedno. Iba toľko, že Stanislav Holec pred hlasovaním opustil miestnosť. Nomináciu ohodnotil veľmi stručne: „Bez komentára.“
Slovenských žabomyších vojen v športe je neúrekom. V cyklistike nevynímajúc. Všetko mohlo a malo byť vybavené jednoduchšie a elegantnejšie. Bez ohľadu na výsledky slovenského šampionátu mali byť v tíme Milan Jurčo a Peter Velits, jazdci nemeckého tímu Milram.
Velits sa rozhodol, že v Pekingu štartovať nebude. Je to veľká škoda.
Valach je naštvaný
Myjavčan Ján Valach (35) sa z pretekov Okolo Rakúska vrátil o deň neskôr. Oslavoval. Víťazom sa stal jeho spolujazdec Thomas Rohregger . Valach skončil po Jurčovi ako druhý najlepší Slovák.
V súvislosti s nomináciou povedal, že bol najviac naštvaný tesne po nej a potom o pár dní pri článkoch o rodinkárstve.
„Petrovi som volal, potom sme spolu hovorili. Pre mňa bol jasnou jednotkou na olympiádu. Jemu sa o tom veľmi nechcelo rozprávať, nechcel si hlavu zanášať takými somarinami pred prípravou na Tour de France,“ hovorí Valach.
Nominácia na olympiádu sa mu nepáči, lebo tam nie je ten, o ktorom si myslel, že tam byť má.
„Nerobil som ju ja, ani len sám môj blízky príbuzný, a preto som sa normálne potešil. Mal som azda povedať, že nepôjdem? Toto predsa ide mimo mňa, rozhodujú funkcionári. Hovorí sa, že každý sa snaží pretlačiť svojho z klubu a podobne. Posudzovať by sa to malo podľa toho, či na to niekto má, alebo nie. Pre mňa je to uznanie za spoľahlivosť v posledných rokoch. Preto ma štvú reči o rodinkárstve,“ dodal Valach.
V posledných rokoch spomedzi slovenských cyklistov iba on vedel dojazdiť veľké podujatia. Na olympijských hrách v Atlante 1996 skončil na 60. mieste s polminútovou stratou na víťaza.
Podobne na majstrovstvách sveta 2005 v Madride mu na 36. mieste chýbalo pol minúty, rovnako na 50. priečke v Salzburgu 2006 a aj na 31. pozícii vlani v Stuttgarte.
„Pred nomináciou som si myslel, že do Pekingu pôjdu určite Velits a Jurčo, ja budem asi náhradníkom. Netlačil som sa. Keď pôjdem, pôjdem, keď nie, tak nie, myslel som si. Na druhej strane beriem nomináciu ako uznanie za celú kariéru. Určite by ma však viac potešilo, keby som sa z náhradníckeho postu dostal do Pekingu, ako počúvať teraz reči o rodinkárstve,“ dodal Valach.
(ja)
![]() |
Doterajšíúčastnícina olympiáde
Miroslav Lipták, Barcelona 1992 (ešte ako reprezentant ČSFR), Atlanta 1996
Matej Jurčo, Atény 2004
Martin Riška, Sydney 2000, Atény 2004
Roman Broniš, Sydney 2000
Ján Valach, Atlanta 1996
Autor: Ján Mikula © SME