ŽILINA. Budovy na Farských schodoch v centre Žiliny zbúrali vrátane Starej fary, ktorá bránila výstavbe obchodného centra za 1,2 miliardy korún (39,83 milióna eur). Krov fary rozobrali ručne, o múry sa postarali bagre, sutinu ešte včera odvážali nákladné autá. Začiatkom mesiaca sa pritom mesto, investor, farnosť a historici dohodli, že budovu historicky cennej fary rozoberú a opätovne postavia na pôvodnom mieste.
Nehnuteľnosť v pamiatkovom území bola bodom sváru, odkedy tu chce George Trabelssie, spájaný s Jánom Slotom postaviť obchodné centrum. Vlastníkovi – cirkvi ponúkol za budovu nové priestory. Ministerstvo kultúry však Starú faru vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku. Farnosť Žilina sa proti tomu odvolala.
„Odvolanie má odkladný účinok a vyhlásenie za pamiatku nie je ešte právoplatné,“ povedal Ladislav Stromček, generálny vikár Žilinskej diecézy.
Majú ju postaviť znovu
Stavebníkovi prikázali postupné rozobratie fary, zdokumentovanie, uskladnenie segmentov v depozite, následné dovezenie späť a poskladanie fary do pôvodného tvaru. Zásadným bol zákaz asanácie.
„Povolením je zadefinované, že nosné múry, klenby a murivo z nosných múrov sa musí vrátiť nazad. Takisto fasáda má vyzerať tak ako pred rekonštrukciou,“ povedal žilinský primátor Ivan Harman. Ak stavebník niečo z toho porušil, dostane sankciu.
Michal Hrčka z firmy Obnova, ktorá sa zaoberá komplexnou obnovou pamiatok, si myslí, že takto rozobratý materiál sa dá sčasti použiť. „Je to pôvodný autentický materiál, z ktorého sa dá poskladať kópia pamiatky. Jedinečnosť a dobové princípy stavebníctva už však nikto nenavráti,“ povedal.
Pamiatkari zostali mimo
Krajský pamiatkový úrad Žilina o plánovanej úplnej prestavbe nevedel. Časť budovy bola podľa jeho riaditeľa Miloša Dudáša zo 17. storočia, možno zo stredoveku.
„Krajský pamiatkový úrad dal podnet na prešetrenie postupu stavebného úradu na jeho priamy nadriadený orgán a zároveň na Pamiatkovú inšpekciu ministerstva kultúry,“ povedal.
Hovorí, že mali byť dotknutým orgánom štátnej správy, rozhodnutie dostali iba na vedomie. V marci 2008 úrad zakázal asanáciu Starej fary.
„Úrad nebol zo zákona účastníkom konania, ale napriek tomu sa ich stanovisko objavilo v podmienkach povolenia,“ povedal Harman.
Práce pod dozorom
Práce na odstránení stavby robila súkromná firma a prebiehali pod odborným dozorom. Z poverenia mesta ním bol aj riaditeľ Štátneho archívu v Žiline Ladislav Štanský. Podľa neho budova nemá byť pamiatkou.
„Pôvodná fara zhorela v roku 1678. Nanovo ju postavili v roku 1777, čo už nie je stredovek,“ povedal. Dokázať to malo aj jej rozobratie.
Podľa Dudáša bol porušený pamiatkový zákon. Ten hovorí, že vlastník veci navrhnutej na vyhlásenie za kultúrnu pamiatku je povinný od doručenia oznámenia o začatí konania chrániť vec pred poškodením, zničením alebo odcudzením a oznámiť každú zamýšľanú zmeu alebo zmenu jej vlastníctva.