BRATISLAVA. To, že Smer nevolia študenti, Bratislavčania alebo podnikatelia, je mýtus. Posledné prieskumy štatistického úradu aj agentúry MVK ukázali, že strana premiéra Roberta Fica má podporu takmer u všetkých skupín voličov. Len dve sú výnimkou.
Nevolia ho iba Maďari
Prvou sú voliči maďarskej národnosti. Smer volí iba sedem percent z nich. Druhou skupinou, kde by Smer nevyhral a jedinou, kde by ho porazila SDKÚ, sú voliči s mesačným čistým príjmom nad 30tisíc a takí, ktorí svoju domácnosť považujú za veľmi dobre zabezpečenú.
Vyhral by aj v Bratislave
Smer je podľa štatistického úradu najsilnejší v Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji a prieskum MVK ukázal, že by síce tesne, ale predsa vyhral aj v v Bratislave, kde v posledných voľbách vyhrala SDKÚ.
V najväčších mestách má pritom voličov menej, no stále je to dvakrát viac, ako majú iné strany.
Najviac premiéra volia ľudia od 20 do 29 rokov zo stredne veľkého mesta. Neplatí teda ani mýtus, že Smer najviac volia dôchodcovia, ktorým sa strana snaží zavďačiť zvyšovaním dôchodkov a vianočnými príspevkami. Ich podpora je oproti preferenciám podpriemerná – pod štyridsať percent.
Jozef Švec zo štatistického úradu hovorí, že to môže byť aj tým, že mladí sú spokojní a naopak dôchodcovia večne nespokojní. Dokazuje to podľa neho, že vianočné príspevky až tak nezaberajú.
Volia ho aj vysokoškoláci
Ďalší mýtus je, že Smer nevolia vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Volilo by ho až 38,5 percenta zo všetkých vysokoškolákov. Žiadna iná strana toľko voličov medzi vysokoškolákmi nenájde.
Je to síce podpriemer oproti Ficovým preferenciám, no počtom oveľa viac ako má SDKÚ, kde zase vysokoškoláci predstavujú nadpriemer oproti preferenciám.
Najvýraznejšiu podporu má Smer podľa agentúry MVK medzi ľuďmi s maturitou.
Výraznejšie vie tiež osloviť rozvedených, menej vdovcov. Podľa vierovyznania najviac Fica podporujú občania, ktorí sa neoznačujú za veriacich či ateistov, teda sú niekde v strede.
Medzi voličmi Smeru sú hlavne ľudia, ktorí sa označujú za ľavicovo orientovaných.
Rastie aj dôvera
Podľa posledného prieskumu štatistického úradu by Smer mohol vo voľbách získať 48,5 percenta, čo je 76 mandátov v parlamente. Na vládnutie by tak Fico nepotreboval ani koaličného partnera.
Včera štatistický úrad zverejnil prieskum dôveryhodnosti politikov. U vládnych dôvera narástla, opozičným klesla.
Ficovi od júna stúpla podobne výrazne ako preferencie o viac ako päť percent na 38,4 v júli. Je stále najdôveryhodnejším politikom. O 5,7 percenta stúpol aj prezident Ivan Gašparovič. Predsedovi SNS Jánovi Slotovi stúpla o 2,5 percenta. O málo stúpla aj lídrovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi.
Šéfovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi klesla z 4,4 na 3,8 percenta.
Premiérovi teraz ide karta
O vysokých preferenciách Smeru sme hovorili so sociológom a riaditeľom agentúry MVK PAVLOM HAULÍKOM.
Ako vyzerá volič Smeru?
„Neexistuje typický výrazný volič Smeru. Skôr sa dá nájsť nevolič, ak by sa voľby konali podľa jednotlivých sociálnych skupín. Nevolili by ho Maďari a ľudia s najvyššími príjmami. Takisto aj tí, čo sú pravicovo orientovaní, ale to nie je hmotná hodnota.
Všetci ostatní ho volia?
„Najväčšiu podporu má Smer v strede, teda v skupine s najväčším počtom väčšinových znakov. Napríklad najviac percent má v stredne veľkých mestách, menej na vidieku alebo v najväčších mestách. Platí to aj pri vzdelaní, ale niektoré kategórie sa takto rozdeliť nedajú. Podporujú ho ľudia ľavicovo orientovaní, ale aj takí, ktorí sú až pri pravom strede.“
Prečo by Smer volili študenti a mladí ľudia?
„Najsilnejšia kategória sú ľudia do 24 rokov. Na toto nemám momentálne žiadne vysvetlenie.“
Ako je možné, že to nie sú vzhľadom na politiku Smeru dôchodcovia?
„Volia ho relatívne najmenej, aj keď je to stále väčšinová podpora oproti iným stranám. Sú skúsenejší a hodnotovo diferencovanejší. Je medzi nimi veľa voličov KDH, HZDS, ale aj SMK. Rozptyl je väčší.“
Je takáto popularita udržateľná?
„Ťažko povedať, ako sa bude vyvíjať politická scéna. Ak sa bude blížiť k systému dvochtroch strán, je možné, že Smer si udrží vysoké percentá. Zároveň je pravdepodobné, že protihráč vyrastie do vyšších čísel, lebo môže dôjsť k rôznym fúziám. Dnes to opticky vyzerá dramaticky, lebo na druhej strane je veľa malých subjektov.“
Je Smer populárny najmä vďaka osobe Roberta Fica?
„Smer je dnes stále strana jedného muža, o tom sa nedá veľmi polemizovať, ale príčin je oveľa viac. Opozícia vyčerpala svoje možnosti, keď vládla a ľudia chceli zmenu. Druhý faktor je dobre naštartovaná ekonomika a tretia vec je Fico a jeho komunikačné schopnosti. Dokáže lepšie ako ktokoľvek iný osloviť priemerného človeka. Väčšina vecí mu hrá do karát a sám neurobil nijaké podstatné chyby.“
(mož)
Študentka je spokojná
Vysokoškoláčku oslovil Smer ľavicovou orientáciou, po dvoch rokoch je spokojná.
Študentka Univerzity Komenského v Bratislave Eva Blažeková má dvadsať rokov a býva v obyčajnom paneláku v Piešťanoch.
V roku 2006 mala prvýkrát možnosť voliť a vybrala si Smer. „Bola to jediná silná strana profilujúca sa viac-menej ľavicovo.“
Študentka žurnalistiky až „tabuľkovo“ napĺňa predpoklady sociologických prieskumov, podľa ktorých Smer spoľahlivo oslovuje ľavicovo orientovaných študentov. Politiku sleduje v médiách a aj dva roky po voľbách je spokojná. Hovorí, že strana, ktorú volila, drží slovo v tom, čo pred voľbami sľubovala.
„Ako pozitíva vlády hodnotím predovšetkým politiku ministerstva financií, energetickú politiku a prijatie Lisabonskej zmluvy.“
Výhrady má ku konaniu ministerstva životného prostredia a k vysokoškolskému zákonu - tu však ide o ministerstvá, ktoré nevedú ministri zo Smeru.
Paralyzovaná, nečinná, rozoštvaná medzi sebou. Tak vidí stav súčasnej opozície.
Eva je slobodná, nemá deti a jej mesačný príjem nepresiahne desaťtisíc - pracuje na čiastočný úväzok. V budúcnosti sa bojí inflácie po prijatí eura.
So svojou situáciou je spokojná, zlepšiť by sa mohla zvýšením platu v práci a odchodom niektorých nekompetentných úradníkov zo svojich miest.
Ján Glovičko
Dôchodkyňa: zrušil poplatky u lekára
Svoju voľbu by zopakovala, napriek tomu sa invalidná dôchodkyňa obáva budúcnosti.
Invalidná dôchodkyňa Jana Onušková (59) býva sama v dvojizbovom byte v Košiciach. Rozvedená matka dospelej dcéry a babička dvoch chlapcov volila v roku 2002 SDKÚ. Pred dvoma rokmi už dala hlas Smeru.
„Dzurindova vláda ma sklamala. Rôznymi kauzami, ale najmä tým, že zabudla na ľudí odkázaných na pomoc štátu,“ hovorí bývalá reštaurátorka výtvarných diel.
Pri rozhodovaní vo voľbách uplatňuje pred podrobným čítaním volebných programov intuíciu. „Fico sľúbil, že zruší poplatky za návštevu lekára a za recepty v lekárňach. A slovo dodržal. Pri siedmich diagnózach je to pre mňa veľká položka.“
Dôchodkyňa súhlasí s Ficovou kritikou opozície najmä v súvislosti s privatizáciou: „Štát sa nemal vzdať plynární a elektrární. Teraz nemá možnosť vplývať na ceny energií.“
Politiku sleduje len okrajovo v televíznych správach. Z budúcnosti má obavy. „Keď ceny budú takto rásť, budem mať problém udržať si strechu nad hlavou. Nebyť toho, že si ako výtvarníčka občas privyrobím, už teraz by som mala problémy,“ hovorí dôchodkyňa s mesačným príjmom 8200 korún. Z toho 5–tisíc ju stojí byt.
Podľa jej názoru by Ficova vláda mala ešte viac pritlačiť na znižovanie cien liekov a na výrazné zvýšenie dôchodkov.
Mikuláš Jesenský
Školníka vianočný príspevok poteší
Televízne noviny pozerá každý večer, keď nemá robotu na poli. Dôchodca – školník oceňuje, že Fico sa drží v šľapajach reforiem.
Alojz Kocmánek má 65 rokov a politika je po domácich prácach jeho ďalším hobby. Naposledy volil Smer, predtým SDKÚ. „Táto vláda sem dotiahla Schengen a euro, aj keď na tom má zásluhy aj vláda Dzurindu. Mne sa páči, že idú v dobrých šľapajach reforiem.“
Je ženatý, má štyri deti a býva v dome v Dolnom Hričove pri Žiline. Dôchodca pracuje ako školník za 10 400 korún hrubého. Smer si ho získal sociálnymi výhodami vo volebnom programe. „Starajú sa o rodiny, a dodržali, čo sľúbili. My sa zle nemáme, ale pomôže každá koruna, aj vianočný príspevok.“
Fico si ho získal aj zrušením poplatkov u doktora, no za prešľap súčasnej vlády považuje rušenie nemocníc. Dochádzanie pre starších ľudí považuje za problém. Znechucujú ho kauzy.
„V parlamente by sa mali zaoberať tým, čo je pre ľudí dôležité. To ľudí nezaujíma. Podstatné je, aby sme mali čo jesť a za čo nakúpiť.“ Ak bude mať zdravie a istý dôchodok, neobáva sa ani novej meny. Najhoršie by pre neho bolo, ak by ho na starobu mali finančne podporovať deti.
Koho bude voliť? Opäť Smer.
Ladislav Kavecký
Kliknite - obrázok zväčšíte.
V texte sme omylom premenovali Jozefa Šveca zo štatistického úradu na Petra Šveca.
Chyba bola opravená 17. 7. 2008 o 11:18. Za chybu sa ospravedlňujeme.